Spółka Trasa Łagiewnicka powstała w lutym 2016 roku. Jej stworzenia chciały władze miasta, a zielone światło na taki ruch dali miejscy radni. Głównym zadaniem spółki jest budowa Trasy Łagiewnickiej, która ma być częścią trzeciej obwodnicy miasta. Formalnie budowa rozpoczęła się w lutym tego roku, kiedy został przekazany wykonawcy plac budowy pod Trasę Łagiewnicką. Natomiast w połowie lipca prace w terenie rozpoczęły się w okolicy pętli tramwajowej na Kurdwanowie.

 

Problem z 200 milionami złotych

Budowa ma zakończyć się w 2020 roku. Koszt to 802 miliony złotych. Jednak do tej kwoty trzeba doliczyć ponad 200 milionów złotych za budowę trasy tramwajowej. Dodać trzeba jeszcze koszty udzielenia kredytów, z których będzie w dużej części finansowana inwestycja. Oznacza to, że powstanie Trasy Łagiewnickiej będzie kosztować ok. 1,2 miliardy złotych. Kredyt miasto ma spłacać w transzach do 2042 roku.

Jednak już teraz spółka ma finansowy problem. Chodzi o 200 milionów złotych. Według założeń władz miasta, właśnie taką kwotę miała otrzymać spółka w ramach zwrotu podatku VAT. Mówił o tym podczas sesji rady miasta w styczniu 2016 roku Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa.

Z zapewnień jednak niewiele zostało, a przypomniał o tym podczas wczorajszej sesji Jan Tajster. To były kontrowersyjny dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Podczas wczorajszych obraz zabrał on głos w sprawie budowy Trasy Łagiewnickiej. Z mównicy przekonywał radnym, że ze zwrotu podatku VAT nic nie będzie, bo zapadły sądowe rozstrzygnięcia w tej sprawie.

 

Sprawa w sądzie

Słowa Tajstera potwierdzili przedstawiciele spółki. Te wystąpiły o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych do instytucji skarbowych. Dokumenty nie pozostawiały wątpliwości, że podatek VAT nie może zostać zwrócony. Spółka od takiej decyzji odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Ten jednak oddalił skargi.

- Spółka Trasa Łagiewnicka złożyła od obu wyroków w dniu 28 lutego 2017 roku do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie dwie skargi kasacyjne. Do chwili obecnej nie zapadło żadne rozstrzygnięcie w sprawie – wyjaśnia Mariusz Piątkowski, dyrektor spółki Trasa Łagiewnicka.

Sprawy na razie nie chce komentować Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa. – Nie chcę się odnosić do słów Jana Tajstera. Muszę się zapoznać ze sprawą i wydamy komunikat prasowy w tej sprawie – powiedział.

- Podczas dyskusji o powstaniu spółki była mowa o finansowaniu trasy. Prezydent Trzmiel opierał ten projekt m.in. właśnie na możliwości zwrotu VAT. Teraz w wyniku interpelacji podatkowej i decyzji sądu, może się okazać, że będzie brakować milionów złotych na inwestycję – mówi Mariusz Kękuś, miejski radny i wiceprzewodniczący komisji budżetowej rady miasta – Przypomnę tylko, że władze miasta kiedy przekonywały do głosowania za powołaniem spółki, używały jako jednego z głównych argumentów właśnie tego, że będzie można odzyskać VAT – dodaje.

 

Duże premie i nagrody

Spółka ma trzyosobowy zarząd i zatrudnia 14 osób. Jak informowała niedawno Piotr Ogórek z Gazety Krakowskiej prezes zarządu, Mariusz Piątkowski, zarabia miesięcznie 22 tysiące złotych, wiceprezes Marcin Korusiewicz i członek zarządu Krzysztof Migdał zarabiają niecałe 20 tys. Wszyscy są na kontraktach managerskich. Od 2016 roku do teraz pracownikom spółki łącznie przyznano w sumie 93 tys. zł nagród. Najwięcej w tym roku, ponad 55 tys. Jeszcze więcej wypłacono premii - 141,5 tys. zł w 2017 roku i już ponad 90 tys. zł w tym roku. W sumie prawie 235 tys. zł.

Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Całość ma być gotowa do 31 grudnia 2020 roku.

Przyjęto, że główna arteria będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Natomiast na odcinkach między węzłami, tam gdzie planowane jest poprowadzenie komunikacji autobusowej, wprowadzony będzie dodatkowy pas, przeznaczony wyłącznie dla transportu zbiorowego.

Przedsięwzięcie wymaga również wydrążenia trzech tuneli o łącznej długości około półtora kilometra, wybudowania bezkolizyjnych skrzyżowań, nowego, zintegrowanego przystanku kolejowo-tramwajowo-autobusowego z centrum obsługi podróżnych, wytyczenia kładki dla pieszych i rowerzystów, budowy dwóch mostów (w tym kolejowego), przebudowy koryta rzeki Wilga, a także wybudowania przystanków autobusowych, chodników, ścieżek rowerowych i ekranów akustycznych.

 

 

źródło: Onet