Mieszkańcy okolicznych bloków za zdziwieniem i niepokojem przyglądają się tej inwestycji. "Ktoś tu chyba coś na siłę załatwić. Ale w Krakowie takich pomysłów jest sporo. Kto by tutaj chciał mieszkać?" - zastanawiają się okoliczni mieszkańcy. Jeden z nich wybrał się w okolice budowy z przyrządem do mierzenia pola elektromagnetycznego. Sprzęt wykazał promieniowanie w wysokości 1223 wolty na metr, czyli nieco ponad jeden kilowolt. 

Ten wynik nie jest jednak niepokojący szczególnie, że pomiar został wykonany tuż pod linią wysokiego napięcia, gdzie budynków nie ma. "Poziom natężenia, który nie przekracza 1 kilowolt na metr jest poziomem, który jest dopuszczalny do przebywania ludzi" - tłumaczy Jan Strzałka, prezes Krakowskiego oddziału Stowarzyszenie Elektryków Polskich. A im dalej od linii, tym poziom promieniowania wyraźnie spada - dodaje. 

Bloki zostały zaplanowane też zgodnie z przepisami budowlanymi, co do odległości od linii wysokiego napięcia. To pole elektromagnetyczne nie jest więc szkodliwe. Nie powoduje bezsenności ani rozdrażnienia, jak to bywa w przypadku silnego promieniowania. Może jednak powodować zakłócenia w odbiorze sygnału radiowego i telewizyjnego, a także hałasować. "Trzeba się przygotować na to, że będzie się uzależnionym od pogody. W przypadku pięknej pogody będzie w porządku. Jeżeli pogoda sie pogorszy, to mogą pojawić się zjawiska iskrzenia, snopienia" - mówi Strzałka.

Deweloper, w krótkim oświadczeniu zapewnia też, że w odpowiedzi na pytania klientów zlecił badania. Te zostały wykonane w czerwcu, między innymi na balkonach od strony przewodów. Nie wykazały przekroczeń żadnych z obowiązujących norm emisji.

Nie do końca znany jest jeszcze wpływ pola elektromagnetycznego na żywe komórki. Jedni naukowcy mówią o działaniu rakotwórczym, inni dementują wyniki ich badań. Faktem jest natomiast, że bez przerwy przebywamy w polu elektromagnetycznym Ziemi. Emitują je także wszystkie urządzenia elektryczne.

 

 

(Katarzyna Maciejczyk/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.