Trasa Biegu Trzech Kopców liczy 13 kilometrów, a różnica wzniesień wynosi 160 metrów. Uczestnicy wystartują o godz. 10.30 spod Kopca Krakusa, przebiegną obok Kopca Kościuszki, a meta ulokowana została na Sowińcu pod Kopcem Piłsudskiego.

Ze względu na zróżnicowanie terenu, w klasyfikacji międzynarodowej bieg jest zaliczany jako "anglosaski", w którym trasa prowadzi raz w górę, raz w dół, w odróżnieniu od wersji "alpejskiej", gdzie biegnie się tylko pod górę.

Organizatorzy spodziewają się, że pobity zostanie rekord uczestnictwa z 2019 roku, gdy wystartowało 2 971 biegaczy. Limit wynosi 3,5 tysiąca, a już zgłosiło się 3 145 osób z 20 krajów świata.

Wśród zgłoszonych zawodników za faworyta należy uznać ubiegłorocznego zwycięzcę Kenijczyka Dawida Kiprono Metto. Natomiast w rywalizacji kobiet o pierwsze miejsce powinna powalczyć Mołdawianka Lilia Fiskowicz, która dwukrotnie wygrywała tę imprezę - w 2016 i 2021 roku, za każdym razem pobijając rekord trasy.

Kolejną biegową imprezą w stolicy Małopolski będzie 9. Cracovia Półmaraton Królewski, który odbędzie się 8 października.