- A
- A
- A
Akcja UJ: Zamiast kwiatów na obronę zabawki dla chorych
Zamiast kwiatów dla wykładowców w czasie obrony pracy magisterskiej lub licencjackiej zabawki dla małych pacjentów - Z taką inicjatywą wyszedł Uniwersytet Jagielloński.Akcja na przełomie czerwca i lipca w czasie obron zostanie przeprowadzona w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ. Zebrane w ten sposób zabawki mają trafić do małych pacjentów Oddziału Dziecięcego Szpitala MSW w Krakowie.
Inicjatywa wręczania wykładowcom zabawek dla dzieci zamiast kwiatów wyszła od psycholingwistki, doktor Małgorzaty Majewskiej. "Powszechną praktyką na wszystkich uczelniach w naszym kraju jest to, że kiedy student broni licencjat bądź pracę magisterską, to zwyczajowo wręcza kwiaty. W efekcie przynosiłam do domu kilkanaście bukietów. Pomyślałam, że szkoda trochę tych pieniędzy. Mogę mieć w domu jeden bukiet albo dwa, resztę rozdaję. To się zbiegło z historią, kiedy byłam z moją córką w szpitalu na trzydniowych badaniach. Podczas pobytu zorientowałam się, że tam dzieci nie mają kompletnie czym się bawić" - opowiada dr Majewska.
Warto przynosić zabawki edukacyjne, klocki maty, książki, gry planszowe, kredki. Gdyby akcja doszła do skutku, władze szpitala proszą, aby to nie były pluszaki. Krzysztof Czarnobilski rzecznik szpitala MSW wyjaśnia, że to ze względów zdrowotnych. "Pluszaki, to siedlisko kurzu i roztoczy a u nas leczą się także dzieci chore na astmę oskrzelową, różne choroby alergiczne i to by było dla nich niekorzystne" te zabawki powinny mieć atest zdrowotny. Apel do studentów aby przy zakupie pytali o to, czy zabawka jest sprawdzona" - mówi Czarnobilski.
"Wiem, że na oddziale dziecięcym są spore potrzeby. Brakuje nam książek, mamy starą biblioteczkę, posiadamy odtwarzacz dvd, ale nie ma bajek" - przyznaje rzecznik szpitala MSW w Krakowie. Jeśli akcja spotka się z pozytywnym odbiorem, być może zostanie rozszerzona o kolejne wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego i kolejne szpitale.
(Aneta Regulska/jg)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:53
Mieszkaniec Polanki Wielkiej znalazł w zagajniku... cztery granaty
-
09:39
Sześć nowych tras rowerowych w Małopolsce Zachodniej. Sprawdź, gdzie pojechać
-
09:32
Zakopane: Wielkanoc z dużym zainteresowaniem turystów, branża obawia się wzrostu cen paliw
-
09:16
Tarnów: rekrutacja lepsza od prognoz, ale zwolnienia w przedszkolach i tak będą
-
09:05
Oświęcim wraca z programem „Mieszkanie za remont”. Do wzięcia 10 lokali
-
09:04
Demokracja energetyczna
-
08:52
Straszą sądem, kradną hasła. Tak działa najnowsza pułapka w mailach
-
08:30
Groźny wypadek na A4 w Stanisławicach. Śmigłowiec LPR nie mógł wylądować z powodu złej pogody
-
08:15
Urszula Nowogórska (PSL): Decyzja wojewody o SCT bez związku z referendum w Krakowie
-
08:00
Zwrot w sprawie Strefy Czystego Transportu w Krakowie. Wojewoda składa kasację
-
07:42
AI, pornografia i brak reakcji. Miasto sprawdzi liceum w Krakowie
-
07:31
Krew pobierana bez zgody pacjentów w krakowskim szpitalu. Jest komentarz Urzędu Marszałkowskiego
-
07:21
Rozpoczynamy baraże o Mundial. Najważniejszy mecz w trenerskiej karierze Urbana
-
07:00
Marsz Jamników wraca na Rynek Główny
-
06:32
Zima wraca do Małopolski. W wielu miejscach może spaść śnieg
-
06:04
Cicha korekta granic i wielkie oszczędności. Nowy i Stary Sącz na ostatniej prostej
-
22:13
Kolejna lokalizacja odrzucona. Cmentarz dla zwierząt w Krakowie wciąż w planach
-
22:06
Mosty w AMKP to przestrzeń spotkania i doświadczania sztuki
-
21:59
Święto rzemiosła i tradycji w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze