Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

76. Konkurs Szopek Krakowskich na Rynku Głównym

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2018.12.06 12:15 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:01 )
Na ten dzień szopkarze czekają cały rok - to już 76. Konkurs Szopek Krakowskich. Na Rynku Głównym w Krakowie odbył się przegląd przyniesionych przez twórców dzieł.

Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut
76. Konkurs Szopek Krakowskich na Rynku Głównym

Tradycyjnie, w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się w Krakowie 76. Konkurs Szopek Krakowskich. U stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym pojawili się twórcy szopek, by zaprezentować swoje arcydzieła. Następnie szopki przeniesiono do Celestatu.

"W tym roku artyści zaskoczyli i nie zaskoczyli nas. Jest bardzo dużo nawiązań do wpisu naszego szopkarstwa na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sporo jest też szopeczek, czyli takich kwintensencji szopek. Na przykład taka szopka w krakowskim obwarzanku. Może to będzie hit? " - zastanawia się w rozmowie z reporterką Radia Kraków Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. "Wkomponowałem swoją szopkę w obwarzanek. To najprawdziwszy, nasz krakowski obwarzanek. Kupiłem ich kilka. Jeden został zakonserwowany, resztę zjadłem" - śmieje się autor szopki. 

Przypomnijmy, 29 listopada krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. 

Jak co roku twórcy zmierzą się w kilku kategoriach: dziecięcej, młodzieżowej, seniorskiej i rodzinnej. W trakcie obrad jury wyodrębni 4 grupy szopek według wielkości: duże powyżej 120 centymetrów, średnie, małe i miniaturowe do 15 centymetrów. Laureatów konkursu poznamy w najbliższą niedzielę. 

Szopkarstwo krakowskie jest tradycyjnym rzemiosłem sięgającym XIX wieku. W punkcie centralnym budowli nawiązującej do architektury Krakowa ukazywana jest scena Bożego Narodzenia. Przedstawieniu towarzyszą postaci nawiązujące do legend, jak również postaci współczesne, m.in. artyści czy sportowcy.

 

 

(Magdalena Zbylut, RK/ew)

Szopki krakowskie na archiwalnych fotografiach
75. konkurs szopek krakowskich
74. Konkurs Szopek Krakowskich
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię