"To jedyny bieg górski w centrum wielkiego miasta" - tak organizatorzy reklamują krakowską imprezę. Start wyznaczono pod Kopcem Krakusa, potem uczestnicy biegli Bulwarami Wiślanymi, minęli Kopiec Kościuszki i finiszowali na mecie ulokowanej na Sowińcu pod Kopcem Piłsudskiego.

Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg jest zaliczany jako "anglosaski", w którym trasa prowadzi raz w górę, raz w dół, w odróżnieniu od wersji "alpejskiej", gdzie biegnie się tylko pod górę.

Zwycięzca tegorocznej edycji Metto powtórzył swoje osiągnięcie sprzed roku, uzyskał jednak gorszy czas, na co zapewne wpływ miał deszcz, który towarzyszył biegaczom od startu do mety. Kenijczyk finiszował samotnie, wyprzedzając swoich rodaków – Labana Cheruiyot i Aleksa Kiprop Lagata. Najlepszy z Polaków – Tomasz Kawik finiszował na 5. miejscu.

W rywalizacji kobiet triumfowała Kenijka, wyprzedzając reprezentantkę Mołdawii Lilię Fisikovici, która dzierży rekord trasy ustanowiony w 2021 roku. Trzecia linię mety minęła Kenijka Rebecca Chepkwemoi. Najlepsza z Polek – Agnieszka Cader zajęła 5. lokatę.

Bieg Trzech Kopców jest drugim etapem Królewskiej Triady Biegowej 2023, którą tworzą Cracovia Maraton i Cracovia Półmaraton Królewski. Ta ostatnia impreza odbędzie się 8 października.