Już dziś 24 lipca 2023 r. na antenie Radia Kraków o godzinie 13.35 zostanie rozegrana trzecia edycja konkursu historycznego z cyklu „2 pytania, 2 nagrody, 2 szanse - Z Iraku do Włoch. Szlakiem 2. Korpusu Polskiego” zorganizowanego z okazji 80. rocznicy utworzenia 2. Korpusu Polskiego.

Na laureata lub laureatkę czeka podwójna nagroda: album „Generał broni Władysław Anders. Czyny i pamięć” oraz gra edukacyjna „First to Fight” o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. A oto pytanie eliminacyjne, które przypomnimy dziś o godz. 13:35 na antenie Radia Kraków w programie „O tym się mówi”:

2. Korpus Polski sformowany w roku 1943 w Iraku bywa czasem nazywamy Armią Andersa, bo dowodził nim gen. Władysław Anders. Jednak o „Armii Andersa” możemy mówić również w odniesieniu do formacji, która powstała już w roku 1941, a więc na dwa lata przed sformowaniem 2. Korpusu Polskiego. A pytanie eliminacyjne brzmi: gdzie i na podstawie jakiej umowy polityczno-wojskowej powstała ta pierwsza Armia Andersa i jak brzmiała jej oficjalna nazwa?

Regulamin Konkursu znajduje się na stronach internetowych organizatorów.