Decyzja oznacza, że dotychczasowe przepisy zostaną uchylone. Zakaz, który wprowadzono w Krakowie zmuszał inwestorów, by w nowych domach nie instalować pieców na węgiel. Od 2018 roku zakaz palenia węglem miał dotyczyć wszystkich.

Uchwała już raz została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który unieważnił dokument, powołując się na niezgodność z prawem krajowym oraz Konstytucją RP. Władze Krakowa oraz wojewódzkie odwołały się od decyzji WSA, ale ten kasacje odrzucił. Wyrok NSA jest ostateczny.

Orzeczenie jest precedensowe w skali kraju i może na wiele lat powstrzymać proces poprawy jakości powietrza w polskich miastach.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kosmider wydał w tej sprawie oświadczenie. Napisał w nim, że ta decyzja oznacza dla władz miasta konieczność szukania innych, realnych i skutecznych rozwiązań, które doprowadzą do poprawy jakości życia w Krakowie. Zaznaczył też, tu cytat, że to tylko jedna niewygrana bitwa w wojnie o czyste powietrze. Dlatego, jak napisał jeszcze większego znaczenia, nabiera sprawa podpisania przez  Prezydenta Andrzeja Dudę Ustawy Prawo Ochrony Środowiska zwanej potocznie Pakietem Arkita.

 

O odpisanie ustawy antysmogowej do prezydenta Andrzeja Dudy zaapelował także Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

RK, IAR, jgk