Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Łemkowie z całego świata znów spotkali się w Zdyni

  • Gorlice
  • date_range Sobota, 2017.07.22 15:40 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:09 )
W Zdyni koło Gorlic w Małopolsce rozbrzmiewają łemkowskie śpiewy. Łemkowie z całego świata zjechali tam na jubileuszową 35. Łemkowską Watrę. To największe święto Łemków rozproszonych po całym świecie.

fot: Marta Tyka

posłuchaj jak świętują Łemkowie
Łemkowska Watra 2017

Wielu z nich przyjeżdża tu co roku, by wspólnie świętować oraz integrować ze sobą starsze i młodsze pokolenia tej mniejszości narodowej.


 Łemkowska Watra to jedno z najważniejszych spotkań Łemków. W tym roku połączone z 70. rocznicą akcji Wisła.

Były między innymi występy zespołów folklorystycznych, spotkania autorskie, wystawy czy  warsztaty dawnych rzemiosł. W spotkaniu wzięli udział  Łemkowie z całego kraju i różnych zakątków świata, których bliscy musieli opuścić swoją dawną ziemię w ramach akcji Wisła.
    „Sercem i duszą jesteśmy cały czas tutaj”- podkreślali. W tym roku zorganizowano panel dyskusyjny poświęcony 70. rocznicy akcji wysiedleńczej.

Podczas Watry prowadzone były też konsultacje prawne dotyczące starań o zwrot własności utraconej w ramach akcji przesiedleńczej.Akcja Wisła rozpoczęła się w kwietniu 1947 roku i trwała trzy lata. Mieszkańcy Polski południowo-wschodniej, w tym Łemkowie zostali w tym czasie masowo wysiedleni na Ziemie Odzyskane.

Watra zakończy się w niedzielę o godzinie 18.00 uroczystym zgaszeniem ogniska.

 

Marta Tyka/Anna Łoś/bp       

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1311600

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię