Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Akcja Pogoń za Przyszłością. "Chcemy odciągnąć dzieci od myśli o wojnie"

  • Ewa Szkurłat
  • date_range Czwartek, 2022.11.24 09:34 ( Edytowany Czwartek, 2022.11.24 10:41 )
Pogoń za Przyszłością - to hasło akcji organizowanej z okazji 100-lecia zdobycia Mistrzostwa Polski przez lwowski klub piłkarski.

Zdjęcie udostępnione przez Pogoń Lwów

Reaktywowana w 2009 roku Pogoń Lwów marzy o nawiązaniu do dawnych tradycji i szkolenia piłkarzy dla reprezentacji Dumy Lwowa. Przede wszystkim jednak chce pomóc dzieciom, w tym uchodźcom z terenów dotkniętych rosyjską napaścią, w spełnianiu sportowych marzeń.

Zbieramy środki na turniej, który uczci  sukcesy zasłużonego klubu przedwojennej Polski i odciągnie dzieci od myśli o wojnie

- mówi Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów. Czego potrzebują młodzi zawodnicy?

Piłkarski turniej ze względów bezpieczeństwa odbędzie się w Polsce. Termin jego przeprowadzenia będzie dostosowany do możliwości przejazdu drużyn do Polski. Lwowski klub chce, aby 100-lecie pierwszego mistrzostwa Pogoni stało się przyczynkiem do zacieśniania przyjaźni pomiędzy narodami, które jeszcze bardziej zbliżyła rosyjska agresja. Zbiórka jest prowadzona na portalu rzutka.pl, pogończycy zachęcają też do kontaktu drogą mailową na adres pogon@pogon.lwow.net.

Bracia Kucharowie, bramkarz Spirydion Albański, Michał Matyas – to tylko początek długiej wyliczanki graczy Pogoni Lwów, którzy przed II wojną światową stanowili o sile sportu w II Rzeczpospolitej. Ta historia rozpoczęła się we lwowskim gimnazjum nr 4 już w 1904 roku. 22 października 1922 roku Pogoń zdobyła pierwsze Mistrzostwo Polski. To był początek długiej listy sukcesów, która uczyniła z lwowskiej drużyny ogólnopolską potęgę, czterokrotnego mistrza Polski, który przed wojną nigdy nie spadł z I ligi polskiej piłki.

Klub Pogoń Lwów został reaktywowany w 2009 roku. W 2007 roku rozpoczęły się pierwsze zajęcia piłkarskie na hali sportowej lwowskiego Uniwersytetu Medycznego. W zajęciach brali udział studenci narodowości polskiej.  Latem 2008 roku mała grupa zapaleńców, wśród których byli Adam Świdziński, Kazimierz Kosydor, Marek Horbań i Marcin Zieniewicz (wówczas konsul RP we Lwowie) organizowała pierwsze rajdy rowerowe w okolicach Lwowa.

Podczas jednego z rajdów padł pomysł reaktywacji klubu sportowego POGOŃ. Połączono siły z klubem stypendystów Fundacji Semper Polonia, przy którym działała drużyna piłki nożnej (halowej) trenowana przez Witalija Marchewkę. Dzięki pomocy konsula, Marcina Zieniewicza i wsparciu Fundacji, drużyna po raz pierwszy zagrała w biało-czerwonych strojach z napisem „Pogoń Lwów” na piersiach. Treningi odbywały się w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego, następnie w hali sportowej „Pionier” na Pohulance.

Mówi Eugeniusz Sało - piłkarz Pogoni, dziennikarz 'Kuriera galicyjskiego".


10 października Pogoń świętowała swoją reaktywację. Oprócz miejscowych Polaków przybyli liczni goście: Senator RP Andrzej Szewiński, Poseł RP Ireneusz Raś, liczna delegacja Polonii Bytom na czele z Andrzejem Izydorczykiem, Jarosław Popiołek, prezes Fundacji Polonia 2011, prezes warszawskiego Sokoła Antoni Brzozowski, prezes Fundacji „Semper Polonia” – Marek Hauszyld, konsul generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński.

Inauguracja rozpoczęła się mszą świętą w katedrze lwowskiej, złożono kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim, odbył się mecz towarzyski między Pogonią Lwów a Polonią Przemyśl. Pogoń zagrała mecz w nowych strojach ufundowanych przez Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Młoda drużyna była wspierana przez kibiców, a także przez grupę sympatyków klubu z Polski z dużą czerwono-niebieską flagą Pogoni Lwów. Po raz pierwszy od 70 lat wykonano publicznie hymn Pogoni, którego autorem jest lwowski bard, poeta Henryk Zbierzchowski.

#PogońzaPrzyszłością 

Tematy:
Autor:
Ewa Szkurłat

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię