Największe święto smoków na świecie

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr Groteska, odbyła się po raz pierwszy w 2000 roku. Ta coroczna impreza plenerowa każdorazowo gromadzi w Krakowie kilkadziesiąt tysięcy smoczych entuzjastów z całej Polski, Europy i świata. Parada, przez którą w ciągu dwudziestu lat przewinęły się setki smoczych postaci, jest jedną z imprez tworzących niezwykłą atmosferę królewskiego miasta.

Najbardziej spektakularną częścią Smoczego Święta jest odbywające się po zmroku, w konwencji światło i dźwięk Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle, podczas którego z towarzyszeniem specjalnie na tę okazję przygotowanej muzyki i imponujących efektów świetlnych, laserowych, pirotechnicznych publiczności prezentują się pływające i unoszące się w powietrzu smoki animowane przez aktorów Teatru Groteska z pokładu 30-metrowych rzecznych barek. Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. Obecnie Teatr Groteska dysponuje prawie 40 smoczymi figurami, a w czasie trwającego niespełna godzinę widowiska można zobaczyć ich kilkanaście.

Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle prezentowane jest w zakolu rzeki, u podnóża Wawelu. Każdego roku ogląda je z Bulwarów Wiślanych kilkadziesiąt tysięcy osób. O popularności i sile Parady niech świadczy fakt, że międzynarodowa publiczność rezerwuje miejsca noclegowe w Krakowie na długo przed datą widowiska, a lokale z najlepszym widokiem na zakole Wisły mają komplety rezerwacji.

Parada Smoków, jako wydarzenie plenerowe towarzyszące przeróżnym świętom, jest zapraszana do wielu miejsc na świecie. Dotychczas zobaczyli ją m.in. widzowie w Irlandii, Portugalii, Walii, Czechach, Norwegii, a nawet Chinach.

Wielka Parada Smoków ma już 20 lat

Ze skierowanej przede wszystkim do szkół imprezy promującej w przestrzeni miejskiej markę „Groteska” Parada szybko przekształciła się w rozpoznawalne nie tylko w Polsce wydarzenie. W ciągu dwóch dekad przez projekt obejmujący dzienna paradę, piknik i widowisko na Wiśle przewinęło się łącznie około miliona osób.  

Jubileuszową, 20. Wielką Paradę Smoków oraz 75-lecie Teatru Groteska mieliśmy obchodzić hucznie w 2020 roku. Pandemia koronawirusa zmusiła nas do modyfikacji tych planów. Parada w roku ubiegłym została odwołana, a na jej jubileuszową odsłonę z radością i dumą zapraszamy z opóźnieniem, we wrześniu 2021.

Podczas tegorocznego widowiska zobaczycie smoki przekrojowo pokazujące, jaką wielką i piękną historię plastyczną udało się stworzyć przez lata w Teatrze Groteska. Publiczności zaprezentują się stwory doskonale znane z poprzednich lat, jak i nowe, przygotowane specjalnie na okrągły jubileusz.

Gdy przeszłość spotyka przyszłość

Pomysł na formułę Wielkiego Widowiska na Wiśle zrodził się z inspiracji „fedami” barokowymi. Feux d’artifices, czyli po polsku spektakularne pokazy fajerwerków, były w renesansie i baroku bardzo popularnym rodzajem widowisk dworskich. Pirotechnika i prospekty, czyli malowane elementy scenograficzne były powszechnie wykorzystywane w widowiskach plenerowych. Konstrukcja przestrzeni w Smoczym Widowisku została zainspirowana teatrem barokowym i składa się z nakładających się na siebie warstw. Nie inaczej będzie podczas jubileuszowego, 20. Wielkiego Widowiska.

11 września będzie wyjątkowy nie tylko z powodu podwójnego jubileuszu – 20. Parady Smoków i 75-lecia Teatru Groteska, lecz także dzięki przypadkowej, ale niezwykłej koincydencji. W dniu, gdy w zakolu Wisły odbędzie się Parada Smoków, na Dziedzińcu Arkadowym Wawelu będzie miała miejsce światowa prapremiera opery Joanny Wnuk-Nazarowj „Wanda” poświęconej legendarnej polskiej władczyni. Jednego wieczoru na wzgórzu Wawelu będzie można więc zobaczyć dwa zdarzenia artystyczne o różnych formułach i estetykach czerpiące wątki z najbardziej rozpoznawanych mitycznych tajemnic wawelskich.  Wierzymy, że na ten jeden wieczór ożyje Akropolis, wizjonerski projekt Stanisława Wyspiańskiego czyniący z wawelskiego wzgórza duchowe i kulturalne centrum Polski.

Nowe wyzwania

Tegoroczne Widowisko będzie miało nową, proekologiczną formułę. W odpowiedzi na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika „silence” - znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co pirotechnika tradycyjna. Ciche fajerwerki generują niższe natężenie dźwięku w porównaniu z klasycznymi, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nie oddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska, i w pełni biodegradowalna.

Twórcy i realizatorzy

Organizacja Wielkiej Parady Smoków wymaga zaangażowania ogromnego zespołu. Przy realizacji niespełna godzinnego widowiska pracuje blisko 400 osób. To dzięki ich wiedzy i doświadczeniu już po raz dwudziesty w zakolu Wisły pojawią się smoki wielu kolorów, kształtów i rozmiarów budząc do życia jedną z najwspanialszych krakowskich legend.

 

Pomysł i inscenizacja: Adolf Weltschek

Kierownictwo projektu: Jacek Stankiewicz

Pirotechnika: Aleksander Wadoń, Firma Nakaja Art.
Światło: Firma Quatro

Dźwięk: Audio-tech Wojciech Lipczyński

Efekty laserowe: Włodzimierz Duvall MEDIAM, realizacja: Maciej Bubula, Bogdan Hanusiak

Kierownictwo techniczne: Marek Strumiński

Smoki zaprojektowane przez  Piotra Plesnera wykonały pracownie Teatru Groteska

 

O teatrze

Krakowski Teatr Groteska, założony w 1945 roku, jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych teatrów w Polsce. Jest niezmiennie poszukującym nowych środków wyrazu artystycznego teatrem wizualnym, który operując formą, barwą, materią i ruchem, dąży do przełamywania barier językowych. Obok ciekawych w formie i tematyce bajkowych spektakli dla dzieci i młodzieży Groteska proponuje spektakle dla widzów dorosłych o rozbudowanej warstwie plastycznej i scenograficznej.