Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

20 lutego kolejne protesty rolników w Małopolsce. W Krakowie zablokują centrum miasta

 • Elżbieta Raczyńska
 • date_range Poniedziałek, 2024.02.19 09:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.02.19 10:17 )
W Krakowie protestujący przejadą głównymi ulicami miasta, co oznacza ogromne utrudnienia w ruchu.

Fot. Marek Lasyk

Protesty rolników w Krakowie

PEŁNA LISTA UTRUDNIEŃ W MAŁOPOPLSCE (kliknij)

Jedna grupa pojedzie od Węgrzc, a druga od Kocmyrzowa. Grupy spotkają się na skrzyżowaniu ulicy Opolskiej, Lublańskiej i 29 Listopada. Potem Alejami Trzech Wieszczów przejadą do ronda Matecznego, a następnie między innymi na rondo Mogilskie i aleją Jana Pawła II.
- Kierowcy muszą się spodziewać utrudnień, tamowania ruchu w dużym stopniu w ciągu Alej, ponieważ nie będziemy w stanie przy tak dużej ilości protestujących pojazdów zapewnić pełnej płynności ruchu. Będziemy starali się utrzymać buspas dla komunikacji zbiorowej oraz na skrzyżowaniach ruch poprzeczny dla komunikacji zbiorowej, to jest komunikacji tramwajowej, autobusowej. Będą się poruszać  pojazdy przez Aleje dwoma pasami lewym skrajnym i środkowym - mówi Zastępca Naczelnika Krakowskiego Wydziału Ruchu Drogowego Robert Witwicki
Według wstępnych informacji w proteście ma wziąć udział 200 ciągników.  
Utrudnienia mają potrwać od 11 do 20. 
Utrudnień można spodziewać się także w rejonie Balic. 

Powiat krakowski

Utrudnienia w ruchu drogowym związane z protestami przewidziane są na odcinkach dróg wojewódzkich 774,780 oraz 776. Protest planowany jest również na terenie drogi krajowej 44. Policja będzie zabezpieczać przez cały czas miejsca objęte protestem. W tym czasie przewidziane są utrudnienia w ruchu drogowym. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.
Na terenie powiatu krakowskiego przewidziane są protesty na odcinkach dróg: 
· w Skawinie od wczesnych godzin porannych odbędzie się przejazd na odcinku od węzła Studzińskiego (skrzyżowanie ul. Krakowskiej z DK 44), następnie ul. Skotnicką w Krakowie, gdzie rolnicy mają zawrócić. 
· na terenie gminy Liszki zbiórka rolników ma odbyć się o godzinie 11:00 na parkingu przy pizzerii, gdzie uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa ma pojechać drogą wojewódzką 774 w kierunku miejscowości Liszki, następnie udadzą się w kierunku miejscowości Kraków drogą wojewódzką 780. Druga grupa ma jechać drogą 774 w kierunku lotniska MPL Kraków – Balice. Tam mają jeździć od ronda przy jednostce wojskowej do ronda przy ul. Na Lotnisko (rondo pod wiaduktem autostrady). 
· zbiórka rolników w miejscowości Prandocin. Następnie przejazd do Ronda Matecznego w Krakowie. Planowana trasa: Prandocin – DK7 przez Słomniki, Michałowice – Węgrzce – Rondo Matecznego. 
· zbiórka rolników w miejscowości Luborzyca. Następnie przejazd do Ronda Matecznego w Krakowie. Planowana trasa: Luborzyca – DW 776 przez Sulechów – Prusy – Rondo Matecznego.  
 

Nowy i Stary Sącz

Akcja protestacyjna rozpocznie się o godzinie 9:30 spotkaniem na parkingu przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu. O godzinie 10:00 zostanie odprawiona tam msza święta, natomiast po godzinie 11:00 zacznie tworzyć się kolumna protestacyjna. Pojazdy rolnicze będą się przemieszczać drogą krajową nr 87 w kierunku Nowego Sącza, a następnie przejadą ulicami: Węgierską, św. Kunegundy, Zygmuntowską, Bolesława Limanowskiego, Królowej Jadwigi, Rondem Solidarności, ul. Pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego, ul. Nowochruślicką, Janusza Pieczkowskiego, Wincentego Witosa do Ronda Jana Pawła II, które następnie zostanie zablokowane na około 1-2 godziny.
 
Z informacji przekazanych przez organizatora protest może potrwać do godziny 16:00. Mając na uwadze, że będą to godziny szczytu należy liczyć się z wystąpieniem utrudnień w ruchu. Apelujemy zatem o cierpliwość, zachowanie ostrożności i ewentualne rozważenie wyboru alternatywnej trasy.
 

Wierzchosławice

Wójt Gminy Wierzchosławice informuje, że w dniu 20 lutego – wtorek mogą nastąpić utrudnienia w ruchu drogowym na terenie Gminy Wierzchosławice w m. Kępa Bogumiłowicka.

Utrudnienia te są związane z planowanymi dwoma zgromadzeniami które mają się odbyć poprzez przejazd ciągników rolniczych na trasie:

 1. Tuchów – Tarnów – Kępa Bogumiłowicka (rondo) – Tarnów (obwodnica południowa) – Tuchów.
  planowany czas zgromadzenia 7:00 – 18:00.
 2. Lisia Góra – Tarnów – Kępa Bogumiłowicka planowana jest blokada ronda 4 godz. – Tarnów – Lisia Góra
  planowany czas zgromadzenia 8:00 – 18:00.

Lisia Góra

Wójt Gminy Lisia Góra informuje mieszkańców, że w dniu 20 lutego 2024 roku odbędzie się zgromadzenie publiczne polegające na przejeździe ok. 50 ciągników i rolniczych i samochodów osobowych.

Cel zgromadzenia, w tym wskazanie spraw publicznych, których ma dotyczyć:

„Protest z żądaniem wycofania regulacji wprowadzonych w ramach europejskiego „Zielonego Ładu” oraz przeciwko niekontrolowanemu napływowi produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej będącego przyczyną destabilizacji na rynkach rolnych i powodującego trudną sytuację ekonomiczną rolników w Polsce”.

Data i czas zgromadzenia: 20.02.2024 r. (wtorek) w godz. 8:00 – 18:00

Planowana liczba uczestników: 50, w tym łącznie ok. 50 ciągników i rolniczych i samochodów osobowych.

Protest rolników 20 lutego: pełna lista utrudnień w Małopolsce

Poniedziałek, 2024.02.19

Planowana trasa przejazdu zgodnie z treścią zawiadomienia: „wyjazd kolumny ciągników rolniczych i samochodów osobowych uczestniczących w zgromadzeniu z parkingu przy cmentarzu w Lisiej Górze ul. Południową w kierunku skrzyżowania z drogą 73, na rondzie wjazd na drogę 73 i przejazd w kierunku Tarnowa przez Brzozówkę, następnie kolumna przejedzie drogą 73 tj. al. Jana Pawła II w kierunku centrum Tarnowa do ronda z ul. Błonie, następnie ul. Błonie, ul. Spokojna, ul. Elektryczna, ul. Kardynała Wyszyńskiego, ul. Czysta do ronda z ul. Kwiatkowskiego, ul. Witosa do ronda w Kępie Bogumiłowickiej gdzie planowana jest blokada ronda trwająca ok. 4 h. następnie kolumna zawróci i ciągiem ul. Witosa, Kwiatkowskiego, Czystą, Kardynała Wyszyńskiego, Elektryczną, Spokojną, Błonie dotrze do skrzyżowania z drogą 73. Na skrzyżowaniu kolumna wjedzie na drogę 73 i skieruje się w stronę Lisiej Góry przejeżdżając przez Brzozówkę i rondo w centrum Lisiej Góry skąd skieruje się na parking przy cmentarzu w Lisiej Górze. Na parkingu zgromadzenie zostanie zakończone”.

Objazdy:

Dla kierowców samochodów ciężarowych - najlepiej kierować się na autostradę A4; dla jadących od Dąbrowy Tarnowskiej - kierować się na m. Radłów i Niwka, Wierzchosławice, w stronę Wojnicza-samochody osobowe będą przepuszczane rotacyjne (należy się liczyć z opóźnieniami).

Miechów

We wtorek wczesnym popołudniem rolnicy, zamierzają blokować m.in. trasę S7. Zgodnie z planem - na drogi w rejonie Miechowa i Książa Wielkiego wyjedzie około pół tysiąca ciągników. Właściciele gospodarstw będą blokować ronda i przejazd przez centra kilku miejscowości w powiecie miechowskim.

Brzesko

Urząd Miejski w Brzesku informuje, że w związku z protestem rolników 𝗽𝗼𝗺𝗶ę𝗱𝘇𝘆 𝗿𝗼𝗻𝗱𝗲𝗺 𝗣𝗼𝗽𝗶𝗲ł𝘂𝘀𝘇𝗸𝗶 𝗮 𝗿𝗼𝗻𝗱𝗲𝗺 𝗽𝗿𝘇𝘆 𝘄𝘆𝗹𝗼𝗰𝗶𝗲 𝘇 𝗺𝗶𝗮𝘀𝘁𝗮 𝘄 𝗸𝗶𝗲𝗿𝘂𝗻𝗸𝘂 𝗞𝗿𝗮𝗸𝗼𝘄𝗮 𝗶 𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝘆 pomiędzy godzinami 𝟭𝟬.𝟬𝟬 𝗮 𝟭𝟱.𝟬𝟬 mogą wystąpić spore utrudnienia w płynnym ruchu drogowym.

Należy spodziewać się korków spowodowanych kawalkadą przejeżdżających przez Brzesko ciągników. 

Autor:
Elżbieta Raczyńska

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię