Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

12.01.2019 - Do lekarza przed startami?

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2019.01.12 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 23:11 )
Dziś odpowiemy na pytanie, czy rozpoczynając aktywność sportową, ale taką na wysokim poziomie, związaną ze startami w zawodach, powinniśmy przedtem pójść do lekarza i się przebadać. Karol Malec, lekarz sportowy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie uważa, że jak najbardziej.

Doktor Karol Malec również uprawia sport (fot. arch. prywatne)

 

- Każdy sportowiec, nawet z najmniejszego klubu, nawet dzieci i młodzież, muszą co pół roku przechodzić badania. W przypadku amatorów nie ma takiego obowiązku, ale dobrze jest zrobić sobie podstawowe badania - przekonuje dr Malec.

Warto bowiem zwrócić uwagę, że zapisując się na zawody (na przykład biegowe), podpisujemy oświadczenie, w którym deklarujemy, że jesteśmy zdolni do udziału w zawodach i że startujemy na własną odpowiedzialność. Być może niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy.

- Takie podstawowe badania, które przeprowadzamy u sportowców w klubach, to dogłębny wywiad, ogólne badanie, takie które przeprowadza zwykle lekarz rodzinny (czyli na przykład osłuchanie czy zmierzenie ciśnienia), badania krwi, moczu, EKG spoczynkowe i wysiłkowe. Większość z tych badań (poza EKG wysiłkowymm) jest dostępne u każdego lekarza rodzinnego, lekarz rodzinny może też takie badania zlecić - mówi dr Malec - Wszystko po to, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do uprawiania sportu na wyższym poziomie niż czysta rekreacja.

A te się zdarzają i dotyczą ukrytych chorób układu krążenia, ukrytych wad serca czy problemów ortopedycznych, które przy niewielkim wysiłku nie sprawiają problemu, ale ujawniają się przy większym.

- Taki maraton na przykład, to jednak jest kilkugodzinny wysiłek, dlatego warto do tego podejść poważnie - mówi lekarz.

To niewiele kosztuje, a będzie pewność, że możemy bez przeszkód trenować. Albo też uchronimy się przed kłopotami.


SKO

 

Karol Malec (fot. arch. prywatne)

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię