|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Protest przeciwko organizacji zabawy sylwestrowej pod Wielką Krokwią

Organizatorzy protestu argumentują, że wielogodzinny hałas może mieć tragiczne skutki dla przyrody, bowiem teren Wielkiej Krokwi przylega do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Fot. Piotr Korczak

Kilkaset osób przemaszerowało w sobotę Krupówkami w proteście przeciw planom organizacji przez TVP koncertu sylwestrowego pod Wielką Krokwią. Uczestnicy pikiety argumentowali, że stadion pod skocznią leży w sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, dlatego nie jest dobrym miejscem na taką imprezę.

Organizator protestu Witold Kozłowski przekonywał, że „w wyniku głośnej wielogodzinnej muzyki mogą zostać wybudzone z zimowego snu niedźwiedzie bytujące w okolicach Wielkiej Krokwi, ale i w innych miejscach Tatr. Ponadto zwierzyna płowa, jak jelenie sarny czy kozice, może uciekać w panice, a to może być przyczyną ich śmierci” – mówił Kozłowski.

Przekonywał on, że stadion pod Wielką Krokwią może pomieścić 30 tys. osób, a według danych TVP w ubiegłym w Zakopanem na Równi Krupowej podczas Sylwestra Marzeń bawiło się 90 tys. osób, a według szacunków policji było ich 70 tys.

„Sylwestrowicze będą także oblegali tereny wokół obiektu. To jest za mały obiekt na takie wielkie imprezy” – mówił organizator protestu i przekonywał, że obiekt sportowy, jakim jest skocznia narciarska, powinien pełnić swoją funkcję, a do celów rozrywkowych powinno wybierać się inne lokalizacje, bardziej przystosowane do takich imprez.

„Zamiast disco polo i świateł możemy promować prawdziwy skarb Zakopanego, jakim jest tatrzańska przyroda i regionalna kultura. Tatry to skarb narodowy i pomnik polskiej przyrody, powinniśmy więc dbać o ich faunę i florę, bo to Tatry są największą promocją Zakopanego. Zamiast Sylwestra Marzeń chcemy Zakopane marzeń” – mówił Kozłowski.

Argumentował także, że zaraz po sylwestrze planowane są treningi skoczków narciarskich przed Pucharem Świata, a impreza uniemożliwi przeprowadzenie treningów, choćby z uwagi na rozbiórkę sceny.

Na czele pochodu uczestnicy na noszach nieśli kukłę niedźwiedzia brunatnego naturalnych rozmiarów. Protestujący nieśli także transparenty z napisami: „Okaż kulturę chroń naturę” czy „Nie dla Sylwestra pod Wielką Krokwią”.

Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz powiedziała, że tatrzańscy przedsiębiorcy w pełni popierają sobotni protest przeciwko organizacji imprezy pod Wielką Krokwią.

„Plany organizacji sylwestra pod Wielką Krokwią są absolutnie chybione. Taka decyzja godzi w nas wszystkich, przede wszystkim w to, co jest dla nas najważniejsze, czyli przyrodę. Jest to przekroczenie granic, których nie powinno się przekraczać. To ingerencja w wartości, których nie powinno się w ogóle dotykać, więc apelujemy zarówno do prezesa telewizji publicznej, jak i do władz miasta, aby absolutnie zmienić lokalizację imprezy” – mówiła Wojtowicz.

Uczestnicy protestu przemaszerowali Krupówkami spod Oczka Wodnego pod Urząd Miasta. Zgromadzenie zakończyło się na Równi Krupowej.

Głównym organizatorem zabawy sylwestrowej w Zakopanem jest TVP, ale ostateczna decyzja co do jej lokalizacji jeszcze nie zapadła. W poprzednich latach koncerty odbywały się w centrum Zakopanego na Równi Krupowej. Planowanym miejscem tegorocznego sylwestra z TVP zaniepokojone są też m.in. władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

(PAP/jgk)

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

45%
55%