|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnowski policjant rezygnuje ze służby. "Policja przestała spełniać swoje zadanie..."

Funkcjonariuszy w raporcie wysłanym do komendanta tarnowskiej policji przekonuje, że nie może pogodzić swojego życia prywatnego z pracą. W piśmie, które wyciekło do internetu pisze również, że jego zdaniem "policja przestała spełniać swoje podstawowe zadanie, a stała się pośmiewiskiem w oczach obywateli i aparatem represji". Przekonuje również, że "problemem jest brak sił i środków przy natłoku zadań oraz nastawienie przełożonych, którzy nie potrafią zarządzać ludźmi i próbują wymusić uległość poprzez zastraszanie np. brakiem możliwości rozwoju zawodowego". Rzecznik tarnowskiej policji się z tym nie zgadza.

Posłuchaj rozmowy Bartka Maziarza z Pawłem Klimkiem, rzecznikiem tarnowskiej policji

Fot. ilustracyjne mp


Paweł Klimek w rozmowie z Radiem Kraków wyjaśnia, że w tym roku wpłynęły dwa raporty z prośbą o odejście ze służby, a w poprzednim trzy. "Jest to jeden jedyny raport, który w ten sposób został sformułowany i nie możemy od razu patrzeć, że jest jakiś problem czy jakaś zła wola policjantów będących w tej chwili w służbie. Ja z tymi zarzutami z tym policjantem nie zgodzę. Tak napisał, prawdopodobnie był w jakiś sposób sfrustrowany i pewnie mu czegoś brakowało. Może myślał, że będzie zupełnie inaczej wyglądała praca w policji. Życzę mu, żeby znalazł sobie pracę, z której będzie zadowolony. Jest to służba. To nie jest praca od 7 do 15. Jeżeli ktoś nie jest w stanie pogodzić służby z życiem rodzinnym to będzie mu bardzo ciężko".

Rzecznik tarnowskiej policji przekonuje, że jeśli "ktoś ma ochotę i możliwości, to na pewno zostanie dostrzeżony i takie osoby mają na pewno możliwość awansu". Klimek, odnosząc się do zarzutu represyjności podkreśla, że "policja zawsze będzie represyjna, jesteśmy od tego, żeby stać na straży. Musimy w pewnym momencie zaprowadzić ład i porządek na naszych ulicach. Jesteśmy służbą apolityczną i wykonujemy polecenia" - mówi.  
 

Posłuchaj rozmowy Bartka Maziarza z przewodniczącym NSZZ Policjantów w Małopolsce Grzegorzem Gubałą

Z kolei przewodniczący NSZZ Policjantów w Małopolsce Grzegorz Gubała podkreśla, że policja jest służbą bardzo mocno zhierarchizowaną. "Trzeba mieć odpowiednie właściwości psychiczne i fizyczne do tego, żeby potrafić się podporządkować jak i również wykonywać rozkazy, które są wydawane zgodne z prawem. I tutaj faktycznie mogą się zdarzyć osoby, które nawet jeżeli przejdą przez selekcje i badania psychologiczne, to po pewnym okresie jednak ich właściwości psychofizyczne nie pozwalają na to, żeby dalej być policjantem. Decyzje tego człowieka trzeba traktować z poszanowaniem, natomiast trzeba też również pamiętać, że policjantów w Polsce jest około 100 tysięcy i inne osoby służą w tej formacji i na co dzień pełnią tę służbę".

Gubała dodaje, że na przestrzeni ostatnich lat "są niezłe czasy dla policjantów", zmieniło się ich wyposażenie. Jak podkreśla przewdoniczący małopolskiego związku policjantów, wymieniono m.in. broń, zmieniają się też warunki pracy. "Nie jest tak źle, jak przestawia ten pan. Korzystamy też z nowoczesnych samochodów. Nie brakuje pieniędzy na paliwo, a takie sytuacje w poprzednich latach miały miejsce. Policjanci składali się na paliwo czy baterie do latarek. Takich sytuacji teraz nie ma" - tłumaczy. Grzegorz Gubała przyznaje, że w niektórych małopolskich jednostkach brakuje jeszcze samochodów, ale jak podkreśla jest pewność, że jeszcze w tym roku braki zostanią uzupełnione.

Przewodniczący NSZZ Policjantów w Małopolsce zaznacza jednak, że cały czas trwa akcja protestacyjna, podczas której mundurowi domagają się podwyżki pensji średnio o 650 złotych dla każdego policjanta oraz m.in. płatnych nadgodzin - "za podejmowane ryzyko, w niedzielę, w święta". Gubała podkreśla, że płace są zamrożone od kilku lat.

Tymczasem małopolska policja poszukuje nowych funkcjonariuszy. W tarnowskiej komendzie jest około 15 wakatów. W pierwszym dniu, w którym można było złożyć dokumenty w Tarnowie zrobiło to 9 osób. Policjant na starcie zarabia 1980 złotych na rękę, natomiast po pierwszym szkoleniu i egzaminach 2650 złotych. Funkcjonariusz, który poprosił o zwolnienie z służby pracował w niej ponad 3 lata.

Fragment raportu:

"Swoją prośbę motywuje tym, że nie jestem w stanie już pogodzić swojego życia z prywatną pracą. Z uwagi na natężenie służb nocnych jak i weekendowych moje życie prywatne praktycznie nie istnieje, co uniemożliwia mi normalne funkcjonowanie jako część społeczeństwa. Ponadto według mnie Policja przestała spełniać swoje zadanie a stała się pośmiewiskiem i aparatem represji. Kolejny problemem jest brak sił i środków przy natłoku zadań oraz nastawianie przełożonych, którzy nie potrafią zarządzać zasobami ludzkimi i próbują wymusić uległość funkcjonariuszy poprzez zastraszanie np. brakiem możliwości rozwoju zawodowego".

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

84%
16%