|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnów: oba zakłady przetwarzające śmieci z ulicy Komunalnej smrodzą!

Przez smród nasilający się w lecie mieszkańcy osiedla Krzyż nie mogą otworzyć okien. Od dawna mieli podejrzenia, że uciążliwy zapach dobiega z ulicy Komunalnej, przy której pracują dwie Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów należące do miejskiej spółki MPGK oraz FB Serwis Karpatia. Jak dowiedział się reporter Radia Kraków - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w obu zakładach stwierdził uchybienia, które "mogą skutkować przedostawaniem się zanieczyszczeń odorowych do środowiska". Jest też nadzieja na częściową poprawę sytuacji.

Posłuchaj Krystyny Gołębiowską z tarnowskiego WIOŚ

Fot. B. Maziarz

Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków kierownik tarnowskiej delegatury WIOŚ Krystyna Gołębiowska, "proces mechaniczny i biologiczny przetwarzania odpadów powinien się odbywać w warunkach najwyższej możliwej hermetyzacji, w zamkniętych pomieszczeniach - a tak się nie dzieje. Według mnie powodem uciążliwości jest technologia, którą te dwa zakłady stosują" - mówi.

Gołębiowska wyjaśnia, że w zakładzie Karpatii proces opróżniania boksów, w których przeprowadzane jest kompostowanie odpadów, wygląda w ten sposób, że otwierane są do góry poprzez podniesienie dachu. "I wtedy te zanieczyszczenia też dostają się do powietrza. Natomiast trudno nam jest ocenić, w jakiej ilości i jak są intensywne, ponieważ trzeba by mieć możliwość pobierania odoru nad boksami. Natomiast w przypadku MPGK chodzi o zwykłe otwieranie bramy do hali, w której kompostowane są odpady podczas załadunku i rozładunku" - dodaje.

W MPGK podczas kontroli inspektorzy stwierdzili również, że proces kompostownia powinien być prowadzony dłużej lub bardziej intensywniej zanim odpady zostaną wyciągnięte z hali na zewnątrz. Podobne zastrzeżenia WIOŚ miał także w Karpatii.

Z tymi zarzutami nie zgadza się jednak prezes MPGK Mariusz Burnóg. Jak przekonuje procesy, które prowadzone są w RIPOK-u spółki przy ulicy Komunalnej są prowadzone zgodnie z pozwoleniami i pod stałym nadzorem. Burnóg podkreśla, że podczas kompostowania specjalny biofiltr oczyszcza powietrze, wyciągając odory. A odpady są wyciągane na zewnątrz hali dopiero po tym, jak skończy się pierwszy etap kompostowania. Prezes MPGK dodaje, że proces dojrzewania pryzm odpadów na wolnym powietrzu trwa kilka tygodni i dopiero po osiągnięciu pewnych parametrów potwierdzonych comiesięcznym badaniem, te odpady są przekazywane innym firmom do wywozu. Dlatego jego zdaniem badanie WIOŚ przeprowadzane w trakcie tego procesu jest "bezsensowne i niezasadne".

Posłuchaj rozmowy z prezesem MPGK Mariuszem Burnógiem

Szef Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, powołując się na protokół z kontroli WIOŚ przekonuje, że w kilku miejscach tego dokumentu inspektorzy ochrony środowiska, którzy przeprowadzali badania "nie stwierdzają uciążliwości zapachowej poza instalacją". Jego zadaniem to nie RIPOK MPGK emituje smród, bo jak zauważa, ten zapach pojawia się i znika, a jego zakład przez cały czas pracuje na tych samych zasadach. Według Mariusza Burnóga - gdyby to jego zakład smrodził, to działoby się to przez cały czas.

WIOŚ obstaje jednak przy swojej teorii. Poinformował już o wszystkim marszałka województwa, który wydaje pozwolenia na taką działalność. Zdaniem Krystyny Gołębiowskiej marszałek może przymusić RIPOKi do większej staranności w pracy. WIOŚ szykuje też do nałożenia kary dla MPGK oraz FB Serwis - Karpatia, które mogą wynieść od 1 tysiąca do 1 miliona złotych. Nie chce jednak informować o ich wysokościach w tych konkretnych przypadkach, bo spodziewa się odwołań firm. Informacje te dotarły również do prezydenta miasta Tarnowa, do którego należy spółka MPGK.

Prezes Burnóg zapowiada już odwołania od decyzji WIOŚ, przekonując, że uchybienia stwierdzone przez kontrolerów nie dotyczyły sfer, które mogą powodować emisję smrodu, ale problemów z systematycznym wywożeniem frakcji nadsitowej odpadów, które pozostają po przetwarzaniu śmieci. Z czym - jak zauważa szef MPGK - borykają się zakłady w całej Polsce.

Tymczasem zdaniem kierownik tarnowskiej delegatury WIOŚ uciążliwości zapachowe mogłoby zniwelować jedynie przeprowadzone w zakładach inwestycje.

I co ciekawe, mimo że MPGK nie poczuwa się do odpowiedzialności za emitowanie smrodu poza teren zakładu, spółka kończy rozbudowę hali, w której odbywa się sortowanie odpadów. I jak podkreśla prezes Burnóg, od stycznia ten pierwszy etap przetwarzania śmieci będzie się odbywał w zamkniętym pomieszczeniu, w których będą działały też specjalne filtry. "Ten ewentualny odór ze śmieci mieszkańców, które często czekają na wywóz kilka dni, będzie ujmowany w inny sposób niż do tej pory" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków prezes MPGK. Inwestycja pochłonie ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych.

Z informacji kierownik WIOŚ w Tarnowie, także właściciel drugiego RIPOKu prowadzi audyt ekologiczny. "Być może ta diagnoza pomoże w rozwiązaniu przynajmniej częściowo problemów, które tam występują" - podkreśla Gołębiowska.

Jak przekonuje przewodniczący Zarządu Osiedla Krzyż Jacek Jarmuła, mieszkańcy wciąż oczekują na spotkanie z przedstawicielami zakładów, służb i miasta, które podczas wrześniowej sesji obiecał zorganizować prezydent Roman Ciepiela. 

 

Fot. B. Maziarz

 

(Bartek Maziarz/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

75%
25%