|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Skomplikowana operacja przenosin jednej z zalipiańskich chat. ZDJĘCIA

Ostatnia taka operacja przeprowadzana była Zalipiu w latach 80. Teraz w najsłynniejszej w Polsce malowanej wsi rozpoczęły się prace rozbiórkowe chaty z końca XIX wieku. Dom ludowej malarki Stefanii Łączyńskiej powoli znika z zalipiańskiego krajobrazu, ale... nie na długo. Niebawem dołączy do miniskansenu powstającego przy Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut

Metoda transferu - tak przenoszone są słynne malunki z chaty

"Obiekt został dokładnie zinwentaryzowany, opisany kartkami, by potem móc dokładnie wiedzieć, jak go złożyć. Ponumerowaliśmy i sfotografowaliśmy wszystko: od ścian szczytowych po ścianki elewacyjne. To, co będziemy w stanie zachować, wróci na swoje pierwotne miejsce" - zapewnia w rozmowie z Radiem Kraków Tomasz Głowacz, konserwator zabytków.

Wielu turystów przyjeżdżających do Zalipia narzekało, że chaty są mocno rozproszone. Teraz ma się to zmienić. Piękne przykłady małopolskiej architektury będzie można podziwiać w miniskansenie przy Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu. "Na razie będziemy mieć trzy domki, ale już to umożliwi nam organizację warsztatów, wyświetlanie filmów. Myślę, że turyści z chęcią z tego skorzystają" - mówi Wanda Racia, pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Podczas rozbiórki trzeba było przede wszystkim zadbać o charakterystyczne malunki na ścianach. To one świadczą o wyjątkowości tych chat. "Część ściennych malunków, m.in dzban z kwiatami i dwie girlandy udało nam się ściągnąć metodą transferu. Zostały przeniesione na nośnik zastępczy, by po po tym jak chata trafi do miniskansenu, można było je powtórnie wyeksponować" - mówi konserwator.

Prace rozbiórkowe potrwają do końca przyszłego tygodnia. W grudniu planowane jest uroczyste otwarcie przeniesionej chaty malarki Stefani Łączyńskiej w Zalipu.

Stefania Łączyńska urodziła się 1914 roku, a zmarła w 2005 roku. Była wielokrotną zwyciężczynią tradycyjnego konkursu "Malowana chata". Turystów zwykle podejmowała we własnym domu. Jak wspominają mieszkańcy Zalipia była jedną z najbardziej gadatliwych i humorzastych malarek.

 

 

(Magdalena Zbylut/ew)

100%
0%