|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kolejny wybryk chuligański w Tarnowie. Graffiti pojawiło się na murze żydowskiego cmentarza

Na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego ktoś umieścił krótką frazę wiersza Jana Lechonia oraz symbolikę przekreślonej gwiazdy Dawida. Policja bada okoliczności tej sprawy.

Posłuchaj: mówi Janusz Kozioł, zastepca dyrektora tarnowskiego Muzeum Okręgowego

Zaledwie miesiąc po tym, jak na murze jednej z najstarszych polskich nekropolii pojawiły się napisy w języku węgierskim - na ogrodzeniu cmentarza żydowskiego ktoś umieścił krótką frazę wiersza Jana Lechonia oraz symbolikę przekreślonej gwiazdy Dawida.

"Jest mi po prostu wstyd, że coś takiego miało miejsce w Tarnowie" - przyznaje Janusz Kozioł, zastępca dyrektora tarnowskiego Muzeum okręgowego.

 Policja bada okoliczności tej sprawy. Rzecznik tarnowskich mundurowych przypuszcza, że sprawca nie do końca miał świadomość tego, jakie konsekwencje za to grożą. "Wydawało mu się, że jest człowiekem światłym i oczytanym. A ta gwiazda to głupi i niepoważny wybryk, za który czekają go poważne konsekwencje" - mówi Radiu Kraków  rzecznik tarnowskich policjantów. 

Policjanci mają nadzieję, że uda się im szybko złapać sprawców. W ciągu ostatnich miesięcy funkcjonariusze złapali kilka osób odpowiedzialnych za podobne wybryki. Udało się im ustalić, kto zdewastował napisami o treści antyżydowskiej siedzibę tarnowskiej fundacji Antyschematy. 

 

M.Golec/kp/ew

85%
15%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 22

wiernyjuliuu

Środa, 2 grudnia 2015, 00:18

@bejz ot bahcs

Nazistowskie ? Według mnie to zapędy antysemityczne

Odpowiedz

Westerplatte.

Wtorek, 1 grudnia 2015, 22:30

@Jak schab to tylko z grilla

Pewnie mury pomylili.

Odpowiedz

Westerplatte

Wtorek, 1 grudnia 2015, 22:22

@bejz ot bahcs

Monitoring się kłania.

Odpowiedz

Westerplatte

Wtorek, 1 grudnia 2015, 22:21

@ona!!!

Szczerze mówiąc piszesz bzdury.

Odpowiedz

bejz ot bahcs

Wtorek, 1 grudnia 2015, 16:55

słyszałem, że ostatnimi dniami po Tarnowie kręci się bojówka jakichś podejrzanych typków z okolic Tuchowa, podobno mają zapędy nazistowskie, ja bym wziął to pod uwagę

Odpowiedz

Tomasz

Wtorek, 1 grudnia 2015, 16:47

@tarnowianin

No i to jest smutne. Tak samo ciekaw jestem skąd zostały wzięte środki na ten mural romski. Przy tworzeniu murali patriotycznych chcieliśmy trafić do szerokiego grona młodzieży aby pokazać że mogą ekspresję swoich postaw patriotycznych wyrazić w ładny, artystyczny, legalny sposób. Ale komuś to przeszkadzało. Dodam tutaj że środowiska narodowe w Tarnowie same zachodzą w głowę kto mógł ten napis na tym cmentarzu umieścić i nikogo za rękę nie chwycono, ale nie zdziwiłbym się jakby to była jakaś prowokacja mająca oczernić narodowców i patriotów.

Odpowiedz

Jak schab to tylko z grilla

Wtorek, 1 grudnia 2015, 16:36

Nie rozumiem celu dla jakiego ten napis pojawił się akurat na cmentarzu żydowskim, wraz z przekreśloną gwiazdą Dawida, obie rzeczy nie mają nic ze sobą wspólnego, co gorsza utożsamiają nacjonalizm z antysemityzmem.

Odpowiedz

ona!!!

Wtorek, 1 grudnia 2015, 14:48

Szczerze mowiac bardzo ladnie ktos to zrobil a wrecz napisal wszedzie tylko Zydowskie cmentarze, a nic patriotycznego, smutny ten Tarnow cmentarz na cmentarzu przykre ze akurat w takim miejscu to zrobione ale powinny byc specjalne miejsca aby takie napisy zamieszczac ! Wiecej Patryjotyzmu by sie przydalo w tym Tarnowie !!

Odpowiedz

am

Wtorek, 1 grudnia 2015, 13:06

Mam nadzieję, że nie skończy się na karaniu tego idioty za wykroczenie, ale będzie akt oskarżenia i wyrok z art. 256 k.k. plus obciążenie pełnymi kosztami usunięcia napisu przez profesjonalną firmę (a nie tylko zamalowania).

Odpowiedz

tarnowianin

Wtorek, 1 grudnia 2015, 12:13

@Tomasz

Ponieważ były to murale o treści patriotycznej to do tej pory władza odmawiała. W Tarnowie też tak było. Z tym że na mural promujący kulturę romską pozwolenie wydano od ręki.

Odpowiedz

Tomasz

Wtorek, 1 grudnia 2015, 11:00

Swego czasu była propozycja aby na takich powierzchniach robić murale patriotyczne, z jednej strony wyglądałyby one estetycznie z drugiej strony blokowałyby bezmyślne napisy. Był spory odzew ze strony młodych, zaczęli zbierać pieniądze, powstawały projekty. Lecz niestety po zaniesieniu tych projektów do różnej maści instytucji, urzędów nie spotkało się to z poparciem. Od razu mówię że to były to fajne murale o temacie żołnierze wyklęci, potem zastanawiano się nad muralami o dywizjonie 303, 16 pułku piechoty itp. Teraz jest problem bo wszędzie jest malowane byle co, ale jak chciano dać młodym cel w postaci muralu na który musieli by się zrzucić, przy którym musieli by pomóc, który wcześniej byłby przedstawiony i zatwierdzony no to już zgody nie było. W jednej instytucji usłyszeliśmy nawet takie słowa: "Powiedzcie mi szczerze, ile wy na tym zarabiacie że chcecie ten mural w tym miejscu, bo nie wierze że robicie to za darmo".

Odpowiedz

Wtorek, 1 grudnia 2015, 10:19

to szumowina wypływa na wierzch

Odpowiedz

mieszkaniec

Wtorek, 1 grudnia 2015, 10:13

Uwaga ! A może jednak są to po prostu zgniłe "owoce" niedawnych beznadziejnych publicznych wypowiedzi i działań takich jak np. tworzenie mapy antysemityzmu w Tarnowie (!) ze strony niektórych członków tarnowskiego stowarzyszenia Antyschematy2, które "bohatersko" walczy z problemami jakich Tarnów nie znał zanim Antyschematy2 do niego zawitały ... Ktoś chyba nieźle manipuluje takimi incydentami w Tarnowie i z powodów sobie tylko wiadomych chce wywołać jakiś konflikt w naszym spokojnym i tolerancyjnym mieście

Odpowiedz

Wesoły Romek

Wtorek, 1 grudnia 2015, 09:25

Z technicznego punktu widzenia ten mur jest chyba najlepszy w Tarnowie do umieszczania dużych napisów.

Odpowiedz

nie dla wyborczej

Wtorek, 1 grudnia 2015, 09:25

Uchodźcy, uchodźciami ale jeśli dobrze wiedzę to ten tekst nie ma nic wspólnego z żydami (choć ich też się powinno odesłaś skąd przyjechali) a z odzyskaniem wschodnich terenów Polski spod okupacji swołoczy z UPA.

Odpowiedz

kontekst

Wtorek, 1 grudnia 2015, 09:21

Jan Lechoń: Matka Boska Częstochowska Matka Boska Częstochowska, ubrana perłami, Cała w złocie i brylantach, modli się za nami. Aniołowie podtrzymują Jej ciężką koronę I Jej szaty, co jak noc są gwiazdami znaczone. Ona klęczy i swe lice, gdzie są rany krwawe, Obracając, gdzie my wszyscy, patrzy na Warszawę. O Ty, której obraz widać w każdej polskiej chacie I w kościele i w sklepiku i w pysznej komnacie W ręku tego, co umiera, nad kołyską dzieci, I przed którą dniem i nocą wciąż się światło świeci. Która perły masz od królów, złoto od rycerzy, W którą wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy, Która widzisz z nas każdego cudnymi oczami, Matko Boska Częstochowska, zmiłuj się nad nami! Daj żołnierzom, którzy idą, śpiewając w szeregu, Chłód i deszcze na pustyni, a ogień na śniegu, Niechaj będą niewidzialni płynący w przestworzu I do kraju niech dopłyną, którzy są na morzu. Każdy ranny niechaj znajdzie opatrunek czysty I od wszystkich zagubionych niechaj przyjdą listy. I weź wszystkich, którzy cierpiąc patrzą w Twoją stronę, Matko Boska Częstochowska, pod Twoją obronę. Niechaj druty się rozluźnią, niechaj mury pękną, Ponad Polską, błogosławiąc, podnieś rękę piękną, I od Twego łez pełnego, Królowo, spojrzenia Niech ostatnia kaźń się wstrzyma, otworzą więzienia. Niech się znajdą ci, co z dala rozdzieleni giną, Matko Boska Częstochowska, za Twoją przyczyną. Nieraz potop nas zalewał, krew się rzeką lała, A wciąż klasztor w Częstochowie stoi jako skała. I Tyś była też mieczami pogańskimi ranną A wciąż świecisz ponad nami, Przenajświętsza Panno. I wstajemy wciąż s popiołów, z pożarów, co płoną, I Ty wszystkich nas powrócisz na Ojczyzny łono Jeszcze zagra, zagra hejnał na Mariackiej wieży Będą słyszeć Lwów i Wilno krok naszych żołnierzy. Podniesiemy to, co legło w wojennej kurzawie, Zbudujemy Zamek większy, piękniejszy w Warszawie. I jak w złotych dniach dzieciństwa będziemy słuchali Tego dzwonka sygnaturki, co Cię wiecznie chwali. 1942 (pełny tekst wiersza za Ossolineum)

Odpowiedz

de_pe_

Wtorek, 1 grudnia 2015, 09:02

to kolejna podobna dewastacja w tym miejscu, moze pora na zainstalowanie monitoringu

Odpowiedz

WeteranSlowa

Wtorek, 1 grudnia 2015, 08:34

Jak można takie coś zrobić ! Nienawiść wszędzie nienawiść...

Odpowiedz

Wtorek, 1 grudnia 2015, 07:28

Z kim walczą, z umarłymi... ? Tego się nie da nawet skomentować.

Odpowiedz

Maria

Wtorek, 1 grudnia 2015, 04:30

@tarnowianin

Brak slow,bo nawet ciemniactwo to za malo!

Odpowiedz