|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jest zielone światło dla budowy spalarni śmieci w Tarnowie

Jak dowiedziało się Radio Kraków, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wydał decyzję środowiskową dla tarnowskiej spalarni śmieci. Dokument określa jakie warunki będzie musiał spełnić MPEC, żeby planowana obok elektrociepłowni na Piaskówce inwestycja była bezpieczna dla ludzi i środowiska. Decyzja daje zielone światło do dalszych działań w tej sprawie. Jest to o tyle ważne, że Ministerstwo Środowiska uważało, że w Tarnowie nie można wybudować spalarni śmieci.

Posłuchaj co mówi kierownik tarnowskiego oddziału RDOŚ Paweł Kozioł

Spalarnia miałaby powstać po prawej stronie elektrociepłowni, fot. Paweł Topolski

- Ta decyzja określa, na jakich zasadach inwestycja może być zrealizowana, w taki sposób aby nie następowały żadne przekroczenia obowiązujących norm wszelkich wprowadzanych do środowiska substancji - mówi w rozmowie z Radiem Kraków kierownik tarnowskiego oddziału RDOŚ Paweł Kozioł. Jak dodaje, dowożone odpady, które będą uległy potem przekształceniu w energię cieplną i elektryczną, będą magazynowane w hali. "Tam będą wjeżdżały samochody i tam będą rozładowywane. Nie będą składowane na zewnątrz. Komin będzie musiał mieć co najmniej 60 metrów wysokości, w celu odpowiedniego rozproszenia tego, co się będzie z niego wydobywało. Cały czas będzie dokonywany pomiar emisji tego, co ulatnia się do powietrza" - mówi.   

Żeby jeszcze bardziej zabezpieczyć środowisko i mieszkańców, RDOŚ nakazał ponowną ocenę oddziaływania na środowisko jak już będzie znany konkretny projekt budowlany spalarni. Wtedy zostaną wydane jeszcze dokładniejsze warunki środowiskowe dla tej inwestycji. Wcześniej jednak Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będzie musiało znaleźć nawet 140 milionów złotych na budowę spalarni. Spółka stara się o dofinansowane unijne, ale nie tyle na spalarnię, co na budowę "instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych, z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie".

Prezes MPEC-u we wcześniejszych rozmowach z Radiem Kraków zapowiadał, że taka inwestycja mogłaby zapewnić Tarnowowi 30 procent zapotrzebowania na ciepło, a także energię dla budynków użyteczności publicznej i lamp ulicznych w Tarnowie. 

Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, na początku roki Ministerstwo Środowiska napisało do prezydenta Tarnowa, że nie może budować spalarni odpadów komunalnych, jeśli nie ma jej w wojewódzkim planie gospodarki odpadami. Jednak MPEC chce wybudować instalacje, która będzie spalała tylko te odpady, których nie da się posegregować i nie można ich składować. "Z dokumentów, które otrzymaliśmy wynika, że dla przetwarzania tych odpadów nie jest wymagane wpisanie do wojewódzkiego planu" - potwierdza Paweł Kozioł z RDOŚ. 

Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie

Tymczasem MPEC w piątek zorganizował wyjazd do spalarni śmieci w Koninie, która została wybudowana w podobnej technologii do tej planowanej w Tarnowie. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie rad osiedli z Krzyża oraz Piaskówki oraz społecznicy. W większości przyznawali później, że to co zobaczyli, uspokoiło ich.

Krzysztof Woźniak z Grupy Zdrowego Oddychania podkreśla, że dzięki temu wyjazdowi można było się dowiedzieć co jest opanowane dobrze, a na co jego zdaniem trzeba zwrócić uwagę i czego przypilnować jak np. na emisję dioksyn i furanów, które według Woźniaka nie są tak dobrze kontrolowane. 

- Jednak rzeczywiście. Poza jednym pomieszczeniem wewnątrz spalarni w Koninie, gdzie są wyładowywane śmieci, to tam nie śmierdzi. Generalnie wydaje się, że jest to bardzo ciekawa inwestycja i opłacalna dla miasta. Trzeba tylko przypilnować pewnych rzeczy. Będzie można o tym jednak rozmawiać dopiero wtedy, kiedy będzie gotowy projekt - wyjaśnia Krzysztof Woźniak

Posłuchaj rozmowy z prof. Grzegorem Wielgosińskim z Politechniki Łódzkiej z 6 lutego na temat wątpliwości mieszkańców co do budowy spalarni śmieci w lokalizacji na Piaskówce

Przypominamy: Grad pytań w sprawie planowanej budowy tarnowskiej spalarni odpadów i odpowiedzi prof. Wielgosińskiego

 

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

75%
25%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 20

dwutlenek głupoty

Poniedziałek, 29 października 2018, 11:40

po co będą dowozić śmiecie, przecież obok jest składnica opon, to mozna też niesegregowane odpady z opon pchać w komin-para wodna

Odpowiedz

Tarnów to fajne miasto

Środa, 20 czerwca 2018, 08:13

@futura

Żadnego składowiska przy spalarni nie będzie! Odpady będą spalane na bieżąco. Tylko 7 samochodów dziennie!!!

Odpowiedz

gra o stołki

Wtorek, 19 czerwca 2018, 16:13

Chłopaki się spieszą przed wyborami żeby sobie zapewnić stołki. A nuż trzeba będzie pożegnać się z urzędem.

Odpowiedz

poboczny obserwator

Wtorek, 19 czerwca 2018, 15:26

Ci, co są w MPEC.

Odpowiedz

Wtorek, 19 czerwca 2018, 15:20

Partyjne stołki cd dalszy. Kto będzie Prezesem. Kierownikiem itd.

Odpowiedz

futura

Wtorek, 19 czerwca 2018, 10:49

A czy odpady poubojowe też będą tam spalane bo ostatnio na skrzyżowaniu piaskowej i spokojnej leżała jedna krowia racica i smród nie do zniesienia.Problemem tu będzie nie spalarnia ale czasowe składowisko

Odpowiedz

analizka

Wtorek, 19 czerwca 2018, 10:41

Energia elektryczna paliwem przyszłości

Odpowiedz

obserwator boczny

Wtorek, 19 czerwca 2018, 10:07

@futura

Z tego co wiem śmieci a dokładniej RDF nie będą składowane tylko sukcesywnie dowożone z Komunalnej. 7 samochodów na dobę.

Odpowiedz

Taki

Wtorek, 19 czerwca 2018, 09:35

Azoty przedstawiły miastu gotowy, tańszy projekt, ale wiadomo polityka, nie liczą się pieniądze

Odpowiedz

Mieszkaniec

Wtorek, 19 czerwca 2018, 09:10

Wreszcie bo w austri funkcjonuje i jest bezpiecznie dla ludzi i przyrody.

Odpowiedz

futura

Wtorek, 19 czerwca 2018, 04:42

Mam pytanie w kwestii zasilania spalarni śmieciami. Gdzie i ile śmieci będzie składowane dla zapewnienia ciągłości spalania czyli na" bieżące potrzeby" spalarni?

Odpowiedz

obserwator boczny

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 20:51

@mieszkaniec

Ze składowiska a nie wysypiska. W spalarni, spalany jest metan a co jest produktem spalania metanu to chyba w gimnazjum uczyli. Źródłem smrodu jest/są RIPOK-i które przetwarzają podsitówkę do substancji którą można złożyć na składowisku. Ów proces przetwarzania jest zgodny z prawem i posiadanymi przez te firmy dokumentami i decyzjami. Zmiana technologii kompostowania pozwoli na eliminację smrodu tylko do tego potrzebne są monity i wnioski mieszkańców. Spalarnia ze smrodem nie ma nic wspólnego bo będzie termicznie przekształcać to co zostanie na sicie. Ów syf spod sita dalej będzie przetwarzany w dotychczasowy sposób.

Odpowiedz

mieszkaniec

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 19:43

W Krzyżu śmierdzi i to bardzo zarówno z wysypiska smród przypominający padlinę jak i spalania gazu na wysypisku. Mogą to potwierdzić mieszkańcy Krzyża, Osiedla Zielonego i Falklandów. Problem ten trwa już kilka lat i jak dotąd władze nic z tym nie zrobiły. Pytanie ile lat trzeba będzie czekać na reakcję jeżeli będzie coś nie tak ze spalarnią?

Odpowiedz

rex

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 17:24

@Jacek

Nie śmierdzi to co wydobywa się z komina tylko to co ulatnia się z pryzmy śmieciowej. W Niepołomicach wysypisko śmierdziało na kilka km. Obecnie nic nie śmierdzi mimo że są spalane gazy.

Odpowiedz

eko

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 14:20

Nareszcie...

Odpowiedz

Jacek

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 12:51

@obserwator

Agnieszko, to sprawdź sobie fakt działającej spalarni gazu śmieciowego na wysypisku. Oczywiście miasto do którego należy wysypisko ma czysty zysk, zasilające tym całe wysypisko i dodatkowo sprzedając nadwyżkę prądu do sieci, jednak smrodu spalonego gazu śmieciowego nie da się wyeliminować co odczuwają mieszkańcy okolicznych osiedli-nie tylko w krzyżu

Odpowiedz

Tom

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 12:36

Super, dobry pomysl

Odpowiedz

KT

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 12:20

Bardzo dobra wiadomość!

Odpowiedz

obserwator

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 12:11

@Agnieszka

Które dranie? Co dobrego miały zrobić? Co wspólnego ma spalarnia z wysypiskiem? Smród nie pochodzi z wysypiska. Zanim coś napiszesz to radzę sprawdzić fakty.

Odpowiedz

Agnieszka

Poniedziałek, 18 czerwca 2018, 11:55

Nie ma mowy. Te dranie nigdy nie zrobiły nic dobrego. Jeszcze nie rozwiązano problemu ze smrodem z wysypiska a już się biorą za kolejny.

Odpowiedz