|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jest zielone światło dla budowy spalarni śmieci w Tarnowie

Jak dowiedziało się Radio Kraków, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wydał decyzję środowiskową dla tarnowskiej spalarni śmieci. Dokument określa jakie warunki będzie musiał spełnić MPEC, żeby planowana obok elektrociepłowni na Piaskówce inwestycja była bezpieczna dla ludzi i środowiska. Decyzja daje zielone światło do dalszych działań w tej sprawie. Jest to o tyle ważne, że Ministerstwo Środowiska uważało, że w Tarnowie nie można wybudować spalarni śmieci.

Posłuchaj co mówi kierownik tarnowskiego oddziału RDOŚ Paweł Kozioł

Spalarnia miałaby powstać po prawej stronie elektrociepłowni, fot. Paweł Topolski

- Ta decyzja określa, na jakich zasadach inwestycja może być zrealizowana, w taki sposób aby nie następowały żadne przekroczenia obowiązujących norm wszelkich wprowadzanych do środowiska substancji - mówi w rozmowie z Radiem Kraków kierownik tarnowskiego oddziału RDOŚ Paweł Kozioł. Jak dodaje, dowożone odpady, które będą uległy potem przekształceniu w energię cieplną i elektryczną, będą magazynowane w hali. "Tam będą wjeżdżały samochody i tam będą rozładowywane. Nie będą składowane na zewnątrz. Komin będzie musiał mieć co najmniej 60 metrów wysokości, w celu odpowiedniego rozproszenia tego, co się będzie z niego wydobywało. Cały czas będzie dokonywany pomiar emisji tego, co ulatnia się do powietrza" - mówi.   

Żeby jeszcze bardziej zabezpieczyć środowisko i mieszkańców, RDOŚ nakazał ponowną ocenę oddziaływania na środowisko jak już będzie znany konkretny projekt budowlany spalarni. Wtedy zostaną wydane jeszcze dokładniejsze warunki środowiskowe dla tej inwestycji. Wcześniej jednak Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będzie musiało znaleźć nawet 140 milionów złotych na budowę spalarni. Spółka stara się o dofinansowane unijne, ale nie tyle na spalarnię, co na budowę "instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych, z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie".

Prezes MPEC-u we wcześniejszych rozmowach z Radiem Kraków zapowiadał, że taka inwestycja mogłaby zapewnić Tarnowowi 30 procent zapotrzebowania na ciepło, a także energię dla budynków użyteczności publicznej i lamp ulicznych w Tarnowie. 

Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, na początku roki Ministerstwo Środowiska napisało do prezydenta Tarnowa, że nie może budować spalarni odpadów komunalnych, jeśli nie ma jej w wojewódzkim planie gospodarki odpadami. Jednak MPEC chce wybudować instalacje, która będzie spalała tylko te odpady, których nie da się posegregować i nie można ich składować. "Z dokumentów, które otrzymaliśmy wynika, że dla przetwarzania tych odpadów nie jest wymagane wpisanie do wojewódzkiego planu" - potwierdza Paweł Kozioł z RDOŚ. 

Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie

Tymczasem MPEC w piątek zorganizował wyjazd do spalarni śmieci w Koninie, która została wybudowana w podobnej technologii do tej planowanej w Tarnowie. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie rad osiedli z Krzyża oraz Piaskówki oraz społecznicy. W większości przyznawali później, że to co zobaczyli, uspokoiło ich.

Krzysztof Woźniak z Grupy Zdrowego Oddychania podkreśla, że dzięki temu wyjazdowi można było się dowiedzieć co jest opanowane dobrze, a na co jego zdaniem trzeba zwrócić uwagę i czego przypilnować jak np. na emisję dioksyn i furanów, które według Woźniaka nie są tak dobrze kontrolowane. 

- Jednak rzeczywiście. Poza jednym pomieszczeniem wewnątrz spalarni w Koninie, gdzie są wyładowywane śmieci, to tam nie śmierdzi. Generalnie wydaje się, że jest to bardzo ciekawa inwestycja i opłacalna dla miasta. Trzeba tylko przypilnować pewnych rzeczy. Będzie można o tym jednak rozmawiać dopiero wtedy, kiedy będzie gotowy projekt - wyjaśnia Krzysztof Woźniak

Posłuchaj rozmowy z prof. Grzegorem Wielgosińskim z Politechniki Łódzkiej z 6 lutego na temat wątpliwości mieszkańców co do budowy spalarni śmieci w lokalizacji na Piaskówce

Przypominamy: Grad pytań w sprawie planowanej budowy tarnowskiej spalarni odpadów i odpowiedzi prof. Wielgosińskiego

 

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

74%
26%