|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Burmistrz Tuchowa o zerwaniu współpracy z miastem przez Francuzów: "Nie jesteśmy homofobami"

Po 25 latach zakończyła się właśnie współpraca między Tuchowem i francuskim miastem Saint-Jean-de-Braye. Powód? Francuscy radni samorządowi uznali podtarnowskie miasteczko za gminę homofobiczną i podjęli uchwałę, którą zrywają wieloletnią współpracę. To reakcja na podjętą w maju przez tuchowskich radnych deklarację "Gmina Tuchów wolna od ideologii LGBT+". Jak władze w Tuchowie zareagowały na taką decyzją swoich byłych już francuskich kolegów?

Posłuchaj materiału Marcina Golca

Fot. arch. P. Topolski

Zaskoczenie i zdziwienie - tak najkrócej można opisać reakcję burmistrz Tuchowa na doniesienia płynące z francuskiego miasteczka. Ale jak przyznaje Magdalena Marszałek, pierwsze pytania o deklaracje LGBT+ ze strony francuskiej padły już jakiś czas temu. "Władze miasta zwróciły się do nas o wyjaśnienia najpierw nieoficjalnie. My takie wyjaśnienia złożyliśmy, zapewnialiśmy też o naszej współpracy, o tym, że życie to coś innego niż polityka. Uchwała została wprowadzona przez klub PiS, nie byłam jej wnioskodawcą. Miałam inne zdanie, zaproponowałam też inną uchwałę, o zupełnie innym wydźwięku" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Magdalena Marszałek.

Samorząd Tuchowa przyznaje, że choć od kilku lat współpraca z Saint-Jean-de-Braye nie miała już tak dynamicznego charakteru jak jeszcze kilkanaście lat wcześniej, to jednak przez ćwierć wieku mieszkańcy polskiej i francuskiej miejscowości nawiązali wiele znajomości, których nie przekreślą decyzje administracyjne. "Podjęcie uchwały nie było inicjatywą, zdaniem wyrażonym przez mieszkańców. Nie jesteśmy homofobami, to nie jest gmina zamknięta na świat. Jesteśmy otwarci na życie, Europę i tak będzie przynajmniej dopóki jestem tu burmistrzem" - deklaruje Marszałek. 

Burmistrz Tuchowa jest przekonana, że na decyzję francuskiego partnera mogła mieć wpływ trwająca właśnie w tym kraju kampania przed wyborami samorządowymi. Obawia się także, czy wzorem francuskich radnych, nie pójdą także przedstawiciele innych samorządów zagranicznych, z którymi Tuchów ma podpisane umowy partnerskie. "Bardzo się tego boję, bo bardzo cenię sobie te kontakty. Po przejęciu stanowiska objechałam wszystkie kraje, które wystosowały do nasz zaproszenia. We Francji nie byłam, bo zaproszenia jeszcze nie było. Nie byłam też w Niemczech, aczkolwiek mam stały kontakt z burmistrzem Illingen. Mam nadzieję, że inne kraje podejmą z nami dialog i przyjmą wyjaśnienia. Polityka polityką, ale samorząd samorządem" - podkreśla burmistrz Tuchowa. 

Jak na razie do urzędu w Tuchowie nie wpłynęło żadne oficjalne pismo w sprawie zerwania współpracy przez Saint-Jean-de-Braye. Ale jeśli dotrze, to zdaniem szefowej tuchowskiego samorządu - także i tuchowscy radni nie będą mieli wyjścia i będą musieli podjąć bliźniacze decyzje o zerwaniu współpracy z Francuzami. 

A my dodajmy, że pierwsza dyskusja na ten temat wśród tuchowskich radnych już w najbliższą środę. Zebrać się wtedy mają członkowie komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych. 

 

 

(Marcin Golec/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

55%
45%