|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowy Sącz: Kilkadziesiąt osób manifestowało przed pomnikiem Armii Czerwonej

Chcieli przypomnieć o potrzebie zlikwidowania podobnych reliktów komunizmu w innych miastach! Dlatego środowiska niepodległościowe manifestowały na Alejach Wolności w Nowym Saczu, przed częściowo zdemontowanym pomnikiem Armii Czerwonej. Zdaniem Jerzego Bukowskiego w kraju jest jeszcze ok. 300 podobnych obiektów.

posłuchaj mieszkańców Nowego Sącza

fot. Damian Radziak

Organizatorzy manifestacji przed pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu zapowiadali, że na manifestacji jej uczestnicy pojawią się z młotkami i kilofami, bo jak przekonują, w centrum miasta trzeba usunąć sowieckie pozostałości. Jak informuje reporter Radia Kraków protest przebiegał spokojnie. 

Manifestację relacjonowały nie tylko Polskie, ale też zagraniczne media. Na miejscu obecni byli dziennikarze jednej z niemieckich telewizji, a także rosyjskiej z Kaliningradu. Dlatego jeden z organizatorów pikiety po rosyjsku przypomniał historię podpisania paktu Ribentrow-Mołotow, agresji Związku Radzieckiego na Polskę i zbrodniach stalinowskich. Padły też mocna słowa skierowana do prezydenta Władimira Putina.

posłuchaj organizatorów protestu

Organizatorzy manifestacji zawiązali „Zespół do spraw desowietyzacji Polski”. Podczas dzisiejszej manifestacji w stolicy Sądecczyzny, narodowcy, historycy i kombatanci przypomnieli, że w całym kraju jest jeszcze ponad 300 pomników oraz 600 różnego rodzaju tablic wychwalających czerwonoarmistów. Do władz wszystkich miast, w których się one znajdują mają zostać wysłane listy z prośbą o ich usunięcie. – Jeśli samorządowcy tego nie zrobią, sami  będziemy je rozbierać kilofami i młotkami – zapowiada Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej.  Działacze Konfederacji Polski Niepodległej zapowiedzieli też, że jeśli do wiosny wojewoda małopolski nie spełni obietnicy przeniesienia szczątków żołnierzy radzieckich spod pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu na cmentarz komunalny, zorganizują kolejną manifestację i rozbiórkę pomnika. 

Sławomir Wrona, Bartosz Niemiec, jg, wacha

posłuchaj: Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej

88%
12%