Sobota, 28 maja 2016

Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Kraków 101.6 MHz

  • Kraków 101.6 MHz
  • Tarnów 101,0 MHz
  • Nowy Sącz 90,0 MHz
  • Zakopane 100,0 MHz
  • Andrychów 98,8 MHz
  • Gorlice 97,4 MHz
  • Krynica-Zdrój 102,1 MHz
  • Rabka-Zdrój 87,6 MHz
  • Szczawnica 90,0 MHz

Na antenie

Kontakt

12 200 33 33

500 202 323 (SMS i MMS)

redakcja@radiokrakow.pl

Nowy Sącz: Kilkadziesiąt osób manifestowało przed pomnikiem Armii Czerwonej

2

A
A
A
Chcieli przypomnieć o potrzebie zlikwidowania podobnych reliktów komunizmu w innych miastach! Dlatego środowiska niepodległościowe manifestowały na Alejach Wolności w Nowym Saczu, przed częściowo zdemontowanym pomnikiem Armii Czerwonej. Zdaniem Jerzego Bukowskiego w kraju jest jeszcze ok. 300 podobnych obiektów.

posłuchaj mieszkańców Nowego Sącza

fot. Damian Radziak

Protestujący pod Pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu, fot. Damian Radziak

Organizatorzy manifestacji przed pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu zapowiadali, że na manifestacji jej uczestnicy pojawią się z młotkami i kilofami, bo jak przekonują, w centrum miasta trzeba usunąć sowieckie pozostałości. Jak informuje reporter Radia Kraków protest przebiegał spokojnie. 

Manifestację relacjonowały nie tylko Polskie, ale też zagraniczne media. Na miejscu obecni byli dziennikarze jednej z niemieckich telewizji, a także rosyjskiej z Kaliningradu. Dlatego jeden z organizatorów pikiety po rosyjsku przypomniał historię podpisania paktu Ribentrow-Mołotow, agresji Związku Radzieckiego na Polskę i zbrodniach stalinowskich. Padły też mocna słowa skierowana do prezydenta Władimira Putina.

posłuchaj organizatorów protestu

Organizatorzy manifestacji zawiązali „Zespół do spraw desowietyzacji Polski”. Podczas dzisiejszej manifestacji w stolicy Sądecczyzny, narodowcy, historycy i kombatanci przypomnieli, że w całym kraju jest jeszcze ponad 300 pomników oraz 600 różnego rodzaju tablic wychwalających czerwonoarmistów. Do władz wszystkich miast, w których się one znajdują mają zostać wysłane listy z prośbą o ich usunięcie. – Jeśli samorządowcy tego nie zrobią, sami  będziemy je rozbierać kilofami i młotkami – zapowiada Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej.  Działacze Konfederacji Polski Niepodległej zapowiedzieli też, że jeśli do wiosny wojewoda małopolski nie spełni obietnicy przeniesienia szczątków żołnierzy radzieckich spod pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu na cmentarz komunalny, zorganizują kolejną manifestację i rozbiórkę pomnika. 

Sławomir Wrona, Bartosz Niemiec, jg, wacha

posłuchaj: Krzysztof Bzdyl, prezes Związku Konfederatów Polski Niepodległej

Liczba komentarzy: 2

WK.

Niedziela, 9 listopada 2014, 20:32

@Socjalista

Wstyd? Przed kim? Putinem czy Stalinem? Ten pierwszy ma to gdzieś bo ma inne ważniejsze sprawy a ten drugi ... No cóż! - biedaczysko został ukatrupiony i też ma ważniejsze sprawy. Jak wytrzymać w piekle do końca świata!

Odpowiedz

Socjalista

Niedziela, 9 listopada 2014, 17:43

Wstyd... wstyd za takie manifestacje.

Odpowiedz