|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czym oddychają sądeccy milionerzy

Monitoring jakości powietrza w Nowym Sączu to dobry krok, ale powietrze nie stanie dzięki temu czystsze – taka opinia dominuje w komentarzach po rozpoczęciu montażu sieci.

Posłuchaj rozmowy z W. Knapikiem i D. Woźniakiem

fot. Damian Radziak

W sądeckim studiu Radia Kraków, montaż sieci monitoringu i działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Nowym Sączu komentowali Wojciech Knapik, działacz społeczny i dr Dariusz Woźniak z sądeckiej WSB.

 

Zdaniem Wojciecha Knapika, bez radykalnych ruchów fatalna jakość powietrza w Nowym Sączu szybko się nie zmieni. Takim radykalnym rozwiązaniem mógłby być zakaz palenia węglem w piecach.

 

- Ludzie coraz bardziej cenią zdrowie i jakość życia – uważa W. Knapik. - Dostęp do rzetelnej wiedzy wymusi również na politykach zmianę postrzegania. Owszem, będą opory i ja spodziewam się, że głównie ze strony polityków, którzy będą używali argumentów „polski węgiel, „gospodarka” i tak dalej. Natomiast popatrzmy na Londyn Synonim miasta zanieczyszczonego z wiecznym smogiem. 60 lat temu tam zakazano palenia węglem i paliwami stałymi, i dzisiaj Londyn ma sto razy czystsze powietrze jeżeli chodzi o pyły.

 

Dariusz Woźniak uważa, że za sprawą procesów rynkowych, ekonomiczna bariera utrudniająca przechodzenie z ogrzewania węglem na gaz, może wkrótce stracić na znaczeniu.

 

- Uświadamiam sobie argument ekonomiczny, który będzie można wykorzystać dzięki współpracy polityków. Chodzi o to, że ekonomia pokazuje, że węgiel jest coraz droższy w stosunku do innych paliw., czy do prądu czy do gazu – zwraca uwagę D. Woźniak. - ta różnica (w cenie – red.), czy pale w domu węglem czy ogrzewam gazem nie będzie już tak duża.

 

Wojciech Knapik i Dariusz Woźniak w rozmowie w studiu Radia Kraków skomentowali też ostatnie dane o liczbie sądeckich milionerów. Obaj zgodzili się, że nazywanie Sądecczyzny „zagłębiem milionerów” to mit, który należy rozwiać.

 

Cała rozmowa w załączonym pliku.

 

Sławomir Wrona

50%
50%