|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zbiornik Świnna Poręba już bez wody. Co było na dnie?

Wody polskie remontują zbiornik Świnna Poreba. Mieszkańcy domagają się wysprzątania dna. Aby budowlańcy mogli rozpocząć prace, przy stabilizacji osuwisk, konieczne było wypuszczenie wody.

fot. Marek Lasyk

30 lat budowy... i kolejne remonty

Dno zbiornika Świnna Poręba już niemal zupełnie suche. Wody Polskie rozpoczynają zabezpieczanie osuwisk w Ostałowiej i Świnnej Porębie. Uaktywniły się one po powodzi w 2010 roku. Jednak nie udało się ich ustabilizować na etapie budowy zbiornika. W efekcie kilkukrotnie otwierana inwestycja, znów musi być nieczynna. Budowlańcy wykonują żelbetonowe palisady, które mają zabezpieczyć skarpy.

- To już ostatni etap przygotowania zbiornika do wieloletniej eksploatacji. Mamy świadomość, że jest to nowy obiekt. Też chcielibyśmy, aby był skończony i oddany do użytku - mówi Radosław Radoń z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Radoń podkreśla, że nieustabilizowane osuwiska mogą być niebezpieczne. Jeśli skarpy oberwałyby się do zbiornika, poziom wody mógłby gwałtownie się podnieść i grozić podtopieniami.

 

Na dnie piach, martwy las i... śmieci

Puszki, butelki, reklamówki a nawet opony - to wszystko odsłoniła woda spuszczona ze zbiornika. Mieszkańcy domagają się wysprzątania dna. "Teraz tam jest tragedia. Zwłaszcza od strony Tarnawy. Woda naniosła śmieci, ale trzeba wysprzątać" – mówią mieszkańcy.

Na problem zwracają uwagę także włodarze okolicznych gmin. "W Skawcach widać stół i ławeczki. Nie zostało wyczyszczone wszystko, jak powinno być" – uważa wójt gminy Mucharz, Renata Galara.

Wody Polskie zadeklarowały, że śmieci z dna zbiornika zostaną usunięte przed ponownym jego zalaniem. Przy tej okazji mieszkańcy pytają także o niewykarczowane drzewa i krzewy. Po spuszczeniu wody widać, że na dnie pozostał spory las.

Radosław Radoń z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przyznaje, że śmieci najprawdopodobniej zostaną zebrane, ale dodatkowych prac Wody Polskie nie przewidują.

- Każdy zbiornik, na którym obniżymy o 10 metrów poziom wody, odsłania drzewa, jakieś pozostałości po budowlach. Pomijając śmieci, nie planujemy tutaj jakiegoś większego sprzątania. W lutym znów podniesiemy poziom piętrzenia i to wszystko zostanie przykryte – mówi Radoń.

Zgodnie z harmonogramem, o ile nie dojdzie do bardzo obfitych opadów i zagrożenia powodzią, prace powinny zakończyć się w lutym. Ponowne napełnianie zbiornika może trwać do przyszłorocznych wakacji.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut)

21%
79%