|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kłęby dymu nad Trzebinią i okolicą. Pożar składowiska opon opanowany

Po kilkunastu godzinach strażakom udało się opanować pożar składowiska opon w Trzebini. Z ogniem, który wybuchł ok. 1.30 w nocy, walczyło w sumie 66 zastępów czyli 239 strażaków. Dogaszanie pogorzeliska może trwać nawet do wtorku.

posłuchaj mieszkańców

fot: Marek Mędela

Powierzchnia całego składowiska to około 2 hektarów. Część objęta pożarem to niespełna 1 hektar. Strażacy - warstwa po warstwie - przelewali zgromadzone tam opony i tekstylia. Potem zrzucono pianę, która przykryła całą powierzchnię pożaru. Strażacy zabezpieczali też sąsiedni las. W gaszeniu pożaru pomagali strażakom leśnicy, ich dwa samoloty - dromadery zrzucały wodę.

 

Składowisko opon i tekstyliów w Trzebini działało legalnie, ale były zastrzeżenia co do jego działalności - mówił w rozmowie z Radiem Kraków Janusz Szczęśniak, starosta chrzanowski. Składowisko jest nieużywane od 2013 roku. Właściciel, który był zobowiązany do utylizacji składowanych tam odpadów, porzucił obiekt. Od tego czasu problem jest nierozwiązany...

A okoliczni mieszkańcy są oburzeni. Pytają się kto wydał pozwolenie na składowisko w środku lasu i dodają, że las, który powinien dawać życie, truje.

Przy użyciu mobilnego laboratorium wyposażonego w radar do badania przemieszczania się chmury zanieczyszczeń przeprowadzono pomiary w okolicy płonącego składowiska i w pięciu innych miejscach w Trzebini, w tym w rejonie szpitala, i nie stwierdzono ponadnormatywnego stężenia zanieczyszczeń zagrażających zdrowiu i życiu.

 

posłuchaj Andrzeja Dybała

 Jak powiedział Radiu Kraków starszy kapitan Andrzej Dybał komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie pożar jest opanowany. Ogień nie rozprzestrzenia się. Dogaszanie pogorzeliska jest jednak bardzo trudne, bo płonęły głównie opony i tworzywa sztuczne. To materiały, które trudno ugasić - trzeba stosować środki pianotwórcze. Ze względu na duże zadymienie strażacy muszą pracowac w aparatach ochrony dróg oddechowych, często też muszą się wymieniać przy gaszeniu i dlatego akcja będzie trwała długo.

 

Magdalena Zbylut/Marek Mędela/PAP/bp

29%
71%