|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zebrali ponad 6 tysięcy podpisów, teraz chcą zwołania nadzwyczajnej komisji Rady Miasta Krakowa

Prawdopodobnie jeszcze w marcu pod obrady Rady Miasta Krakowa trafi projekt uchwały o powołaniu nadzwyczajnej komisji w sprawie zmian w organizacji ruchu w centrum Krakowa. Wnioskuje o to komitet mieszkańców „Nic o nas bez nas”, którego przedstawiciele poinformowali, że zebrali w tej sprawie około 6800 podpisów. Chodzi m. in. o wprowadzenie ulic jednokierunkowych i likwidację około 3 tysięcy miejsc parkingowych.

Pikieta przeciwko usunięciu trzech tysięcy miejsc parkingowych z centrum miasta. Fot. arch. M. Lasyka

Część mieszkańców twierdzi, że wprowadzone zmiany są niezgodne z prawem. Reorganizacji ruchu w centrum Krakowa, na wniosek komitetu „Nic o nas bez nas”, przygląda się wojewoda i prokuratura.

Bogusław Kośmider – przewodniczący Rady Miasta Krakowa, poinformował, że radni zajmą się projektem uchwały w sprawie powołania specjalnej komisji, na jednej z sesji w przyszłym miesiącu. Czyli najpóźniej 28 marca. Jeśli rada miasta zdecyduje o powołaniu komisji badającej zmiany w ruchu w centrum Krakowa, będzie musiała także ponownie zagłosować, wybierając jej skład.

"Mam nadzieję, że radni poprą projekt uchwały w sprawie powołania nadzwyczajnej komisji" - mówi radny Prawa i Sprawiedliwości, Michał Drewnicki. Według radnego Drewnickiego, wątpliwości ciągle narasta. Zwłaszcza jeśli chodzi o przetargi na organizację strefy, a także montowanie słupków uniemożliwiających nieprawidłowe parkowanie. "Komisja powinna wzywać na swoje, powiedzmy, przesłuchania przede wszystkim prezydenta Jacka Majchrowskiego, a potem innych wiceprezydentów i urzędników. Mam nadzieję, że w przyszłości sami mieszkańcy w tych spotkaniach będą mogli uczestniczyć, zadawać pytania i swoje wątpliwości zgłaszać, a miasto będzie mogło odpowiednio reagować" - komentuje w rozmowie z Radiem Kraków Michał Drewnicki. 

Mieszkańcy Krakowa zrzeszeni w Komitecie ”Nic o nas bez nas” twierdzą też, że w strefie ograniczonego ruchu nie wyznaczono odpowiedniej liczby miejsc dla osób niepełnosprawnych.Sprzeciwiają się również m.in. zamontowaniu na ulicach miasta setek słupków, które uniemożliwiają nieprawidłowe parkowanie.

 

 

(Dominika Panek/ew)

78%
22%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 11

Pieszy przeciwko słupkom

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 16:18

Jestem wielkim zwolennikiem ograniczania ruchu samochodowego w mieście (z zapewnieniem, oczywiście, dostatecznej liczby miejsc parkingowych, bo nawet jak jeżdżę do pracy rowerem w niemal każdych warunkach, to mój samochód wykorzystywany tylko w weekendy musi gdzieś cały tydzień stać... ja nawet za to zapłacę rozsądną cenę, ale najpierw muszę mieć gdzie! A w Krakowie często nie ma takiej możliwości), rozwoju komunikacji publicznej itd. itp. Ale wszechogarniająca Kraków słupkoza to gruba przesada. Parę miesięcy temu właśnie postawili mi pod blokiem, na odcinku drogi bez chodnika, słupki strzegące pobocza przed nieprawidłowo parkującymi (znak nie wystarczył). Jednak wtedy (przed zasłupkowaniem) musiałem raz na jakiś czas, przeważnie tylko wieczorem omijać stojące tam samochody. Teraz gdy jadę z dzieckiem w wózku muszę ZAWSZE jechać ruchliwą drogą, bo słupki są tak gęsto, że się z wózkiem nie zmieszczę. A ponieważ nie zamontowano ich na całym odcinku (brakło?) to kawałek dalej nawet bez wózka muszę czasami wchodzić na drogę, bo samochody parkują, a Straż Miejska nic sobie z tego nie robi. Ot, myśliciele z ZIKiT w najlepszej formie.

Odpowiedz

krakowiaczek

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 15:59

@pieszy

100 % poparcia

Odpowiedz

4%?

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 15:36

Ale czy to nie jest tak że ze względu na duże rozmiary miejsc dla niepełnosprawnych powstaną one nie tam gdzie trzeba (bo te koperty już są) tylko tam gdzie sie mieszczą? Np. cały Rynek Podgórski można zamienić w jeden wielki parking dla niepełnosprawnych bo jest tam parkowanie prostopadłe.

Odpowiedz

Ola Nosatenko

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 14:46

komitet NIC O NAS BEZ NAS nie chce i nie domaga się przywrócenia nielegalnie wyznaczonych miejsc! Wydaje mi się, że o tym można wyraźnie napisać, żeby nie było wątpliwości. Pamiętajmy, że prawo się w tej kwestii nie zmieniło, a ZIKiT kilka lat temu wyznaczył miejsca postojowe niezgodnie z prawem, a ponad to przez lata nielegalnie pobierał za nie opłaty. Oczywiście nie odnoszę się tutaj do kierowców, którzy parkując łamią przepisy, ale pamiętajmy, że hejt na mieszkańców poruszających się samochodami jest nie uzasadniony, ponieważ parkowali oni na miejscach, które nielegalnie wyznaczył zarządca drogi, o czym większość osób nie wiedziała! Nie domagamy się przywrócenia tych nielgalnych miejsc, żeby nie było wątpliwości. W kwestii miejsc dla osób niepełnosprawnych ZIKiT również zawalił, dalej nie ma parytetu 4%. Ponad to zostało zlikwidowanych wiele LEGALNYCH miejsc parkingowych. I kłamstwem jest, że słupki zostały zamontowane tylko tam gdze trzeba. Choćby na naszej grupie NIC O NAS BEZ NAS znajdziecie mnóstwo przykładów zdjęć absurdów gdzie słupki były wyrzuceniem naszych-podatników pieniędzy w błoto. Chcemy zmian, ale urzędnicy chyba trochę się zagubili. Ile jest miejsc na parkingach P&R? A przecież to prezydent tak narzekał ile to osób wjeżdża do Krakowa. Czy to mieszkańcy są odpowiedzialni za betonowanie Krakowa, budowanie bloku na bloku, wciskanie apartamentowców pomiędzy inne budynki bez wystarczającej ilości miejsc parkingowych? Nie, to nie nie mieszkańcy, a urzędnicy. Ale potem my musimy za to coraz więcej płacić i płacić i życie w tym mieście staje się nie do zniesienia! Jak wygląda komunikacja miejska poza ścisłym centrum? Gdzie parkingi miejskie skoro ładuje się bloki gdzie popadnie, niszczy zieleń? Urzędnicy zaczęli nie po kolei i z tym się nie zgadzamy. Nie chcemy gentryfikacji Starego Podgórza czy Kazimierza! Zapraszam każdego do grupy i na spotkania, jest mnóstwo szczegółów, każdy może zapoznać się z dokumentami prawnymi, naszymi argumentami. Walczymy od roku. Niestety aktywni w internecie aktywiści miejsce obrażają nas, robią z nas krzykaczy bo działamy przeciwko ich lobby. Wierzę w to, że będziecie chceli sami sobie wyrobić zdanie i zapoznacie się z faktami z naszej strony. A potem zdecydujecie czy mamy rację czy nie.

Odpowiedz

pieszy

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 14:41

Nie dla samochodów na chodnikach. Biało-czerwone słupki to dobre rozwiązanie!!!!

Odpowiedz

krakowski pieszy

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 14:33

Nic o nas bez nas czyli słupki mają zniknąć bo my tam parkujemy a że nieprawidłowo to co z tego nam się tak podoba i już.Z całego protestu wynika że w Krakowie mieszkają sami niepełnosprawni.Właściciele auteczek jak by mogli toby parkowali na wycieraczkach pod swoimi drzwiami.Zbliżają się wybory i już dzisiaj wiem że wygra je pan Majchrowski chyba że sam zrezygnuje i nie wystartuje.Chodniki jak z nazwy wynika służą do chodzenia a nie dla samochodów dlatego powinny być całkowity zakaz parkowania.

Odpowiedz

Małgosia

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 14:31

Od kiedy to Rada Miasta ma kompetencje do kontrolowania Prezydenta? To już komisja rewizyjna, wojewoda i prokuratura nie wystarcza?

Odpowiedz

Precz

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 13:58

"Słupek" rymuje się z "dupek". Przypadek?

Odpowiedz

JW

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 13:57

NIE dla samochodów na chodnikach.

Odpowiedz

Krysia

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 13:25

Gdyby nie słupki to chodniki i zieleńce były by rozjechane przez zaparkowane samochody. Ponieważ Straż Miejska nie reaguje na źle zaparkowane samochody, to słupki są jedynym zabezpieczeniem praw pieszych !

Odpowiedz

Jerzy

Poniedziałek, 26 lutego 2018, 13:17

Chodniki dla pieszych a nie dla zaparkowanych samochodów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz