|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Mieszkańcy Krzyszkowic blokowali zakopiankę. Protest zakończył sie o godz.11

Blisko 200 mieszkańców Krzyszkowic pod Myślenicami blokowała zakopiankę. Pikietujący domagali się przebudowy skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową w Krzyszkowicach. Chcą, by powstał tam bezkolizyjny węzeł. Protest odbywał się pod hasłem "Wyjdźmy na pasy, chcemy bezpiecznie żyć".

posłuchaj protestujących

Fot. B. Bujas

Mieszkańcy przechodzili przez przejście dla pieszych w Krzyszkowicach - a co kilka minut przepuszczali samochody. Protest zaczął sie o 8 rano i trwał do 11.

W ten sposób protestujący domagali się przyspieszenia planów budowy w Krzyszkowicach bezkolizyjnego skrzyżowania. To kolejne, niebezpieczne miejsce na trasie z Krakowa do Myślenic.

- Sprawa ciągnie się już długo i wciąż nie ma konkretnych decyzji rządu i Generalnej Dyrekcji - mówi Waldemar Kleszcz, jeden z mieszkańców. „Próbujemy zwrócić na siebie uwagę w miękki sposób. Podkreślamy, że nasz protest jest legalny. Ruch będzie blokowany cyklicznie” – dodaje.

Generalna Dyrekcja zapewnia, że w ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy ma zapaść w ministerstwie decyzja o przekazaniu pieniędzy na ten cel i że skrzyżowanie może być gotowe do końca 2023 roku. „Znamy potrzeby mieszkańców, ale podkreślamy, że sama blokada nie przyniesie żadnego zwrócenia uwagi, bo to już zostało uczynione. Ucierpią natomiast inni podróżujący wówczas Zakopianką” – komentuje w rozmowie z Radiem Kraków przekonuje Tomasz Pałasiński z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Protestujący przekonują jednak, że to wciąż są jedynie obietnice - a oni chcą konkretnych dokumentów potwierdzających deklaracje.

Termin protestu oczywiście nieprzypadkowy - początek ferii i Puchar Świata w skokach ma tym bardziej zwrócić uwagę na problem bezpieczeństwa w Krzyszkowicach.

Zobacz także: Weekend ze skokami w Zakopanem. Są czasowe zmiany organizacji ruchu

 

 

"Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo" – krzyczeli mieszkańcy, którzy przechodzili przez przejście, blokując przejazd samochodów. Zdaniem mieszkańców Krzyszkowic, ich miejscowość jest jedną z niewielu na dwupasmowym odcinku zakopianki między Krakowem i Myślenicami, gdzie przechodzi się przez przejście dla pieszych pozbawione sygnalizacji świetlnej. Na przejściu są tylko pasy.

"To przejście dla pieszych jest jednym z najniebezpieczniejszych w rejonie i jednym z ostatnich tego typu - w sąsiednich miejscowościach są kładki dla pieszych" – powiedział PAP rzecznik prasowy myślenickiej policji Dawid Wietrzyk.

Jak dodał, w sobotę należy się spodziewać wzmożonego ruchu ze względu na zaczynające się ferie w kolejnych pięciu województwach - kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim - i wiele osób przyjedzie na wypoczynek w Tatry. W ten weekend odbędą się także zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

Sobotnią blokadą mieszkańcy Krzyszkowic chcielizwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na - jak podkreślają - niebezpieczny problem, z którym walczą każdego dnia.

"Pędzące samochody stwarzają w tym miejscu dla pieszych duże zagrożenie (…). W sąsiednim Głogoczowie i Jaworniku wybudowano aż cztery kładki dla pieszych, a my nadal nie możemy doczekać się na rozwiązanie naszego problemu" - napisali inicjatorzy protestu w zaproszeniu na wydarzenie.

Rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut zaznaczyła, że zarządca dróg poinformował mieszkańców, na jakim etapie jest przebudowa skrzyżowania w Krzyszkowicach na bezkolizyjne, i przedstawił kolejne działania.

Zgodnie ze wstępną koncepcją, w Krzyszkowicach ma powstać bezkolizyjny węzeł w miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową. Wykonano analizę techniczną dla tej inwestycji i przygotowano program inwestycyjny. W tym roku są planowane badania geologiczne i analiza inwestycji pod względem środowiskowym. Budowa jest przewidywana na lata 2022-2023.

Rada powiatu myślenickiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu 2 mln zł na budowę węzła w Krzyszkowicach. Także burmistrz Myślenic zapewnił o przeznaczeniu 500 tys. zł z budżetu gminy na przygotowanie tej inwestycji.

 

(Maciej Skowronek/Bartłomiej Bujas/PAP/ek/bp)

73%
27%