|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął się studencki strajk okupacyjny

Grupa studentek i studentów rozpoczęła w piątek strajk okupacyjny w jednej z sal Wydziału Polonistyki UJ. Po rozmowach z władzami uczelni, protestujący przeciwko reformie nauki i tzw. Ustawie 2.0 zgodzili się przenieść do innego budynku – Wydziału Filozoficznego przy ul. Grodzkiej.

posłuchaj studentów

fot: Tomasz Bździkot

"Nasz protest jest skierowany przeciw procedowanej obecnie w Sejmie reformie nauki. Uważamy, że sam proces reformy jest przeprowadzany w sposób, który głęboko nam nie odpowiada, to znaczy z marginalizacją lub pominięciem dużej części środowiska akademickiego, z niemal kompletnym wyłączeniem głosu studentów" – powiedział PAP jeden z uczestników protestu Kamil Zieliński.

 

"Strajk okupacyjny na UJ będzie miał charakter rotacyjny. Otrzymaliśmy zgodę, by jednocześnie w budynku było 15 osób. Możemy je wymieniać w dowolnym momencie, po ich uprzednim wpisaniu na specjalną listę, która pozwoli weryfikować te osoby. Nie mogą to być studenci innych uczelni niż UJ, choć jest z nami od początku protestu jedna osoba z AGH i jedna z Uniwersytetu Ekonomicznego. Zamierzamy pozostać na uczelni do czwartku" – dodał.

Kilkunastu protestujących wspierały w piątek także osoby gromadzące się pod budynkiem Wydziału Polonistyki, a później pod budynkiem Wydziału Filozofii.

Wcześniej pod gmachem Collegium Novum, siedziby władz UJ, odbył się wiec solidarnościowy z protestującymi na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytecie Śląskim.

W oświadczeniu przekazanym mediom protestujący napisali, że zdecydowali się na taką formę protestu, by pokazać swoje niezadowolenie z faktu ignorowania ich głosów i wobec brak jakichkolwiek chęci do przeprowadzenia rzeczowej debaty przed faktyczną reformą.

"Chcemy, by Pan Minister wiedział, że nie będziemy kolejnymi królikami doświadczalnymi. Chcemy wiedzy, chcemy edukacji, chcemy debaty. Jesteśmy ludźmi, którzy chcą i mają prawo decydować o swojej przyszłości, a więc uczestniczyć w debacie, z której Pan i wspierające Pana środowiska próbują nas usunąć. Uważamy, że ustawa ograniczy autonomię uczelni i doprowadzi do centralizacji środowiska kosztem mniejszych ośrodków akademickich" – napisano w oświadczeniu.

"Protestujemy przeciwko upartyjnianiu i podporządkowywaniu uczelni logice korporacyjnej. Za szkodliwe uznajemy wdrażanie rozwiązań systemowych niedopasowanych do polskiej specyfiki. Nie zgadzamy się również na likwidację licznych dyscyplin humanistycznych, wprowadzoną administracyjnym rozporządzeniem Ministra oraz na ustalenia dotyczące wąskiej listy aprobowanych przez ustawodawcę wydawnictw i czasopism naukowych. Chcemy demokratycznej uczelni wolnej od zewnętrznych nacisków politycznych. Chcemy transparentnego systemu i zabezpieczenia wolności badań, godnych warunków socjalnych i gwarancji praw pracowniczych" - dodali protestujący.

Studenci dziękując za okazane do tej pory wsparcie wezwali wszystkie grupy, organizacje i instytuty w Krakowie do wsparcia ich protestu oraz do przyłączenia się do akcji okupowania terenów uczelni.

Projektem Konstytucji dla Nauki (nazywanej też Ustawą 2.0), przygotowanym przez resort nauki, obecnie zajmuje się Sejm. Przyjęcie projektu - wraz ze 160 poprawkami (głównie rządowymi) - zarekomendowała w ubiegłym tygodniu sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Od Narodowego Kongresu Nauki, który odbył się we wrześniu 2017 r. (i na którym minister nauki oficjalnie przedstawił pełną wersję propozycji), projekt przeszedł już trzy tury poprawek.

Pracownicy i studenci Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego solidaryzują się z protestem pod hasłem “Wolne Dni Akademii” na Uniwersytecie Warszawskim. Chodzi o sprzeciw wobec zmian, które proponuje w tzw. konstytucji dla nauki minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.


Pracownicy, studenci i doktoranci wydziału polonistyki UJ-u podpisali się pod listem, w którym wyrażają pełne poparcie dla protestujących w Warszawie. W swoim liście piszą wprost, że zapisy nowej Ustawy o szkolnictwie wyższym oraz sam sposób jej konsultowania "nie miały wiele wspólnego z poszanowaniem autonomii i ducha Uniwersytetu". Sprzeciwiają się m.in. likwidacji dyscyplin humanistycznych wprowadzonej rozporządzeniem Ministra. Nie wykluczają zorganizowania pikiety i protestu okupacyjnego.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego utrzymuje, że tzw. konstytucja dla nauki wprowadzi większą autonomię dla uczelni wyższych. W takie zapewnienia nie wierzą ani protestujący w Warszawie, ani ponad 170 osób podpisanych pod krakowską petycją.


Konstytucja dla nauki, flagowy projekt wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, to pierwsza od 12 lat całościowa reforma uczelni. Ustawa ma zastąpić cztery dotychczas obowiązujące.


T.Gut/ITomasz Bździkot/AR/PAP/bp
 

14%
86%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 16

Parq09

Wtorek, 12 czerwca 2018, 10:43

UJ macie do gadania

Odpowiedz

absolwent AGH

Niedziela, 10 czerwca 2018, 00:25

Brawo studenci ! 3mam za Was kciuki

Odpowiedz

krakusek

Sobota, 9 czerwca 2018, 21:02

magister to pewnie skończył edukację na wieczorowym gimnazjum i ma mnóstwo kompleksów, żal człowieka...

Odpowiedz

eventus stultorum magister

Sobota, 9 czerwca 2018, 13:55

@Magister? My ass

Gdyby pomyślał, to by nie napisał. Jeśli to faktycznie magister /chyba, że podpis to tylko pobożne życzenie/, to strach bierze. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…

Odpowiedz

Magister? My ass

Sobota, 9 czerwca 2018, 13:35

@Magister

Proszę pomyśleć chwilę, zanim się napisze taki bezmyślny komentarz.

Odpowiedz

Magister

Sobota, 9 czerwca 2018, 12:24

A sesji nie mają? Widać te kierunki to fikcja i zawracanie głowy a nie prawdziwa nauka i rozwój. Pracownicy boją się o stanowiska pracy i wykorzystują studentów (lepiej protestować niż uczyć się do egzaminów). Prawdziwa nauka jest na kierunkach ścisłych, a Ci pseudohumaniści wylądują w korporacjach lub na bezrobociu.

Odpowiedz

xxx

Sobota, 9 czerwca 2018, 10:42

Czyli jak zwykle: szkodnik Gowin rozwala kolejny resort który mu powierzono, a baty będą wymierzone PiSowi. Cena tej przystawki robi się naprawdę BARDZO wysoka.

Odpowiedz

słuchacz

Sobota, 9 czerwca 2018, 09:26

eee, jakoś nie widzę przekonania na ich twarzach, siedzą jak by im wykładowcy obiecali 5 na zaliczenie jak pójdą na protest. Pewnie jak by ich pytać to nie mieli by pojęcia po co siedzą i czego bronią,

Odpowiedz

Sobota, 9 czerwca 2018, 00:39

Co na to zagranica? Czy Bruksela wysyła juź wojska by uwolnić nas od kaczyzmu?

Odpowiedz

Tzk

Piątek, 8 czerwca 2018, 22:46

Gowin - KONSTYTUCJA !

Odpowiedz

Żaba

Piątek, 8 czerwca 2018, 22:07

Trochę odpłynąłeś.

Odpowiedz

Alina

Piątek, 8 czerwca 2018, 22:06

7 studentek okupuje .... . Niech okupują. Wolny kraj. Poczekam, aż im się znudzi.

Odpowiedz

Piątek, 8 czerwca 2018, 14:19

@i śmieszno, i straszno

Używając takiej retoryki możnaby napisać „... czego spodziewać się po pracownikach uczelni, w której murach przemawiał gubernator Hans Frank...”

Odpowiedz

i śmieszno, i straszno

Piątek, 8 czerwca 2018, 13:25

Nie ma się co dziwić, skoro wśród pracowników tego wydziału byli sygnatariusze Rezolucji Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego: Jan Błoński, Herman Markiewicz i ich ulubienica Wisia Szymborska. Jakby tego było mało, pracuje tam pewna językoznawczyni, która całym sercem popiera KOD. Podobna histeria ogarnęła ten wydział w roku 2006, kiedy PiS chciało wprowadzić lustrację dla pracowników naukowych.

Odpowiedz

krakus

Piątek, 8 czerwca 2018, 09:52

najwyższy czas na reformę Szkolnictwa Wyższego. Nauka nie może być tylko sztuką dla sztuki .Protesty to opor niereformowalnej materii

Odpowiedz

Ogórek

Piątek, 8 czerwca 2018, 08:34

Czy tytuł "STUDENCI I NAUKOWCY Z KRAKOWA POPIERAJĄ PROTEST NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM" nie jest nadużyciem? W tekście dowiadujemy się, że jest to wydział polonistyki. Co na to władze uczelni z Panem Rektorem?

Odpowiedz