|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Strażacy dogaszają pożar składowiska plastikowych odpadów w Skawinie

Ponad 120 strażaków zabezpiecza składowisko śmieci w Skawinie po pożarze, który wybuchł tam w nocy. Ogień pojawił się kilka minut przed północą. Na składowisku gromadzone były między innymi materiały tekstylne i plastikowe odpady przetwarzane na materiały budowlane. Jak mówi Radiu Kraków kapitan Bartłomiej Rosiek z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Krakowie, akcja w tym miejscu może potrwać nawet cały dzień. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego.

Posłuchaj co mówi Bartłomiej Rosiek z krakowskiej straży pożarnej

fot: krakow112

Wideo: Mateusz Kopytko

Małopolscy strażacy gaszą pożar składowiska odpadów plastikowych w Skawinie. Tuż po godz. 6 w piątek pożar został opanowany i ogień się nie rozprzestrzenia. Gaszenie potrwa prawdopodobnie co najmniej do późnych godzin wieczornych. 

"Płonie składowisko o wymiarach 100 m na 60 m, przy czym pożarem jest objęta część ok. 50 na 50 metrów, tj. powierzchnia ok. 2,5 tys. metrów kw. Palą się odpady wstępnie przetworzone, sprasowane na wys. ok. 4 metrów" - powiedział PAP rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak.

Jak poinformował, w gaszeniu bierze udział 46 zastępów, 126 strażaków, na miejscu pracują trzy koparki, które przekopują odpady i umożliwiają przelewanie ich wodą.

"Strażacy pracują w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Cały czas monitorujemy powietrze pod kątem występowania szkodliwych substancji, dotychczas nie było konieczności ewakuacji" – powiedział rzecznik.

Na miejscu obecny jest zastępca komendanta wojewódzkiego PSP, został powołany sztab akcji ratowniczej.

Zadysponowano siły i środki z powiatów oświęcimskiego, chrzanowskiego, wadowickiego, dojeżdżają siły z Wieliczki i Suchej Beskidzkiej – poinformował rzecznik.

Zarówno straż pożarna jak i przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zapewniają, że mieszkańcy Skawiny nie mają się czego obawiać. Płonące tekstylia i plastikowe odpady nie zanieczyściły powietrza ani wody w Skawinie. Aby to stwierdzić, Inspektorzy WIOŚ przeprowadzili specjalne testy przy pomocy urządzeń w mobilnym laboratorium i pobrali próbki do analizy. "Nie stwierdziliśmy występowania substancji niebezpiecznych. Pobraliśmy też próbki z pobliskiej rzeki Skawinki, czy wpływ działań strażaków miały jakieś znaczenie dla środowiska lokalnego" - mówi Radiu Kraków Barbara Żuk z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Ostateczne wyniki badań będą znane w przyszłym tygodniu. 

 

 

 

(Joanna Orszulak,PAP/ko,ew)

0%
100%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

Ella

Piątek, 15 czerwca 2018, 12:08

Czy ktoś mi powie czy mam zabrać dziecko z Ruczaju, w nocy śmierdziało okropnie, ktoś z urzędu miasta Krakowa to kontroluje, jak jest w Krakowie

Odpowiedz

sentinel

Piątek, 15 czerwca 2018, 11:56

Tego nie da się czytać. Rakotwórcze i mutagenne dioksyny to nie jest powód do obaw? Monitorować, to można pyły zawieszone albo tlenki azotu. Dlatego na stronie IOŚ Skawina świeci się na zielono, a dobowe wykresy nie różnią się do innych dni. Zapytajcie Woźniaka, skąd straż wzięła urządzenie do monitorowania poziomu dioksyn, skoro takiego wynalazku jeszcze nie skonstruowano? Nie ma technicznej możliwości zautomatyzowania takiego procesu, gdyż sygnał analityczny nie ma charakteru ciągłego. Jak Woźniak nie odróżnia monitoringu od analizy próbek, to niech nie opowiada bajek. A jeśli odróżnia, to niech opowie, ile trwa oznaczanie poziomu dioksyn w powietrzu wraz ze zbieraniem próbki, a następnie niech poda wyniki ze Skawiny. Dopiero wtedy można dyskutować, ile warte są zapewnienia o braku powodu do obaw.

sentinel

Odpowiedz

norma

Piątek, 15 czerwca 2018, 11:27

najgłupszy naród świata, nie trzeba uchodźców, podpalamy się sami i zabijamy. Wystarczy 8 miesiecy palenia smieciami w piecach a teraz takie rzeczy i NIKT nic nie robi!!!!!!!!!!! teoretyczne państwo

Odpowiedz

Darz gnój!

Piątek, 15 czerwca 2018, 10:48

Prezydent ma rację, to mafia śmieciowa, za którą należy podziękować ministrowi dewastacji środowiska Janowi Szyszce. To on wydał 700 wieloletnich zezwoleń na sprowadzanie do naszego kraju śmieci nawet z... Nigerii! Już nie jesteśmy tylko cyrkiem świata, ale także wysypiskiem świata.

Odpowiedz

wp

Piątek, 15 czerwca 2018, 10:23

@kkj

"za mordę " - gdzie ty żyjesz , nie wiesz że to wszystko jest "pod kontrolą" ??? w każdym takim interesie , są udziałowcami wysoko postawienie urzędnicy .... dlatego płoną , zapal sobie kawałek trawy a zaraz zobaczysz co się robi ze zwykłymi ludźmi

Odpowiedz

kkj

Piątek, 15 czerwca 2018, 07:33

Wzięli by w końcu za mordę wszystkich właścicieli gruntów gdzie są wysypiska. Nagle wszystkie płoną.

Odpowiedz