|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

O smogu będą inaczej uczyć na lekcjach przyrody? Chce tego Krakowski Alarm Smogowy

Krakowski Alarm Smogowy chce aby nauczyciele poruszali problem zanieczyszczenia powietrza w ramach lekcji przyrody. Krakowscy aktywiści chcą aby edukację na temat smogu rozpocząć wśród najmłodszych: w przedszkolach i szkołach podstawowych. Jak podkreślają, często informacje w podręcznikach do przyrody są nieaktualne, przez co problem smogu nie jest w nich w ogóle poruszany.

Posłuchaj co mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego

fot: Marek Lasyk

- Ten temat od czasu do czasu pojawia się w szkołach i podręcznikach, ale jest on niewłaściwie traktowany. Zwraca się uwagę na kwaśne deszcze, które stanowiły problem 20 lat temu. Nie mówi się za to o niskiej emisji z domowych urządzeń grzewczych. To jest główny powód zanieczyszczenia w naszym kraju - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Jak dodaje, Krakowski Alarm Smogowy ma rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji. KAS przygotował też dla nauczycieli specjalne scenariusze lekcji o zanieczyszczeniu powietrza, które można pobrać nowego portalu edukacyjnego. 

Pomysł wprowadzenia takich tematów do programu nauczania podoba się między innymi nauczycielom krakowskiej szkoły podstawowej nr 5 z klasami sportowymi. "Biorąc pod uwagę to co się dzieje teraz z zanieczyszczeniem powietrza, jest to poważny argument, żeby jeszcze szerzej zająć się tym problemem w szkołach. Już teraz nauczyciele na godzinach wychowawczych poruszają ten temat. Na pewno odgórne wytyczne pozwoliłyby na szersze i obligatoryjne zajęcie się problemem" - mówi Paweł Maślej, dyrektor szkoły.

Już teraz codziennie rano na drzwiach wejściowych do budynku umieszczana jest kartka z aktualnym stanem jakości powietrza. Kiedy poziom smogu przekracza normy, uczniowie nie wychodzą na zajęcia na zewnątrz.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

30%
70%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

Krak

Czwartek, 18 stycznia 2018, 08:57

Niech KAS lepiej pilnuje kominów w Nowej Hucie i łęgu w nocy.

Odpowiedz

Optymista

Środa, 17 stycznia 2018, 22:05

Tak dla Gibały. Czas zrobić porządek w tym mieście i raz a dobrze załatwić problem smogu. Jakoś w innych miastach, które miały z tym kłopot się udalo. A u nas nie można? Niby czemu?

Odpowiedz

Arek78

Środa, 17 stycznia 2018, 17:40

Czekam na wybory. Propagandą mnie nikt nie przekona że w w tym miescie cokolwiek skutecznie w kwestii smogu się robi

Odpowiedz

Precz z nieudacznikami

Środa, 17 stycznia 2018, 16:21

Władza ma to w nosie. Nsjpierw zabudują wszystko a potem rozdadzą maseczki antysmogowe dla ciemnego ludu

Odpowiedz

Jan Pawlica

Środa, 17 stycznia 2018, 16:05

Ciekawe jakie techniki manipulacyjne proponuje KAS w przygotowanych scenariuszach lekcji. Zadawanie dramatycznych pytań i przypinanie łatki lobbystów, wrogów czystego powietrza tym, którzy próbując z nimi polemizować sprawia, że wydaje się iż bronią naszego życia i zdrowia. Bardzo sprytne. Tęgie głowy nad tym pracowały. Czy smog i niska emisja oznacza to samo? Czy niska emisja ma tylko jedno źródło? Dlaczego termin "niska emisja" otrzymał dodatkowo zaakcentowane dopełnienie "z domowych urządzeń grzewczych"? Czy ta sprawa ma drugie dno?

Odpowiedz

tututi324

Środa, 17 stycznia 2018, 14:10

Władzom miasta podziękujmy za stan powietrza w Krakowie (najlepiej w najbliższych wyborach)

Odpowiedz

Środa, 17 stycznia 2018, 13:51

polecam www.airly.eu To co się dzieje z powietrzem w Makowie Podhalańskim, czy Kalwarii Zebrzydowskiej to istny armagedon.

Odpowiedz