|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

O smogu będą inaczej uczyć na lekcjach przyrody? Chce tego Krakowski Alarm Smogowy

Krakowski Alarm Smogowy chce aby nauczyciele poruszali problem zanieczyszczenia powietrza w ramach lekcji przyrody. Krakowscy aktywiści chcą aby edukację na temat smogu rozpocząć wśród najmłodszych: w przedszkolach i szkołach podstawowych. Jak podkreślają, często informacje w podręcznikach do przyrody są nieaktualne, przez co problem smogu nie jest w nich w ogóle poruszany.

Posłuchaj co mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego

fot: Marek Lasyk

- Ten temat od czasu do czasu pojawia się w szkołach i podręcznikach, ale jest on niewłaściwie traktowany. Zwraca się uwagę na kwaśne deszcze, które stanowiły problem 20 lat temu. Nie mówi się za to o niskiej emisji z domowych urządzeń grzewczych. To jest główny powód zanieczyszczenia w naszym kraju - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Jak dodaje, Krakowski Alarm Smogowy ma rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji. KAS przygotował też dla nauczycieli specjalne scenariusze lekcji o zanieczyszczeniu powietrza, które można pobrać nowego portalu edukacyjnego. 

Pomysł wprowadzenia takich tematów do programu nauczania podoba się między innymi nauczycielom krakowskiej szkoły podstawowej nr 5 z klasami sportowymi. "Biorąc pod uwagę to co się dzieje teraz z zanieczyszczeniem powietrza, jest to poważny argument, żeby jeszcze szerzej zająć się tym problemem w szkołach. Już teraz nauczyciele na godzinach wychowawczych poruszają ten temat. Na pewno odgórne wytyczne pozwoliłyby na szersze i obligatoryjne zajęcie się problemem" - mówi Paweł Maślej, dyrektor szkoły.

Już teraz codziennie rano na drzwiach wejściowych do budynku umieszczana jest kartka z aktualnym stanem jakości powietrza. Kiedy poziom smogu przekracza normy, uczniowie nie wychodzą na zajęcia na zewnątrz.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

30%
70%