- Kryterium zostało sformułowane nie do końca prawidłowo. Dotyczy ono rodziców dziecka odprowadzających podatek dochodowy na terenie miasta Krakowa. Tak naprawdę wiekszość z nas nie odporowadza samodzielnie podatku dochodowego. Robią to za nas nasi płatnicy, zazwyczaj zakłady pracy. Dotyczy to osób, od których podatek jest odprowadzany do budżetu miasta Krakowa - mówił w rozmowie z Radiem Kraków radca prawny, Mirosław Chrapusta.

Radni uznali jednak, że nie będą wprowadzać zmian. W biuletynie informacji publicznej miasta Krakowa pojawiły się już szczegóły związane z rekrutacją. Żadne z kryteriów nie zmieniło swojego brzmienia ani punktacji. Z tą decyzją nie zgadzają się radni Prawa i Sprawiedliwości, uważają, że to lekceważnie prawa. Radna Barbara Nowak, szefowa komisji edukacji i radna Agata Tatara uważają, że powinno się opóźnić start rekrutacji do czasu wprowadzenia poprawek. Radna Nowak dodała, że jeśli tak się nie stanie, może się zdarzyć, że rodzice dzieci, które nie dostaną miejsc w przedszkolu samorządowym, poślą dziecko do prywatnego, a potem zaskarżą rekrutację i niewykluczone, że gmina będzie płacić rodzicom różnicę w czesnym.

Przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider z PO tłumaczy, że wojewoda nie podważył kryteriów a jedynie zasugerował zmiany. - Sformułowanie kryterium fiskalnego nie jest do końca szczęśliwe, ale wszyscy znają istotę sprawy. Jak ktoś chce sie przyczepiać to się przyczepia do wszystkiego - w ten sposób Komśmider skomentował uwagi radnych PiS. Wiceprezydent Krakowa Katarzyna Cięciak tłumaczyła w środę w rozmowie z dziennikarzami, że opóźnienie rekrutacji w tym roku jest już niemożliwe. -  Musimy wiedzieć w kwietniu/maju ile dzieci pojdzie do szkoły, a ile zostanie w przedszkolu. Jesteśmy zobowiązani do przedstawienia arkuszy organzacyjnych, by szefowie placówek wiedzieli, ilu uczniów będą mieli i ilu nauczycieli muszą zatrudnić, bo na ruchy kadrowe mają czas do końca maja.

 

Kryteria, które będą obowiązywały przy naborze do przedszkoli samorządowych w roku szkolnym 2015/2016

 

KRYTERIA USTALONE PRZEZ MEN
- dziecko z rodziny wielodzietnej (rodzina wielodzietna – oznacza rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci);
- dziecko niepełnosprawne;
- dziecko jednego rodzica niepełnosprawnego;
- dziecko posiadające niepełnosprawne rodzeństwo;
- dziecko matki i ojca samotnie je wychowującego (samotne wychowywanie - oznacza wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem). To kryterium wywołuje ogromne emocje. Zdarza się, że jest wykorzystywane przez pary, które wychowują dzieci razem i mieszkają razem, tyle że bez ślubu (przyp. red.)  
- dziecko objęte pieczą zastępczą


KRYTERIA DODATKOWE USTALONE PRZEZ RADĘ MIASTA KRAKOWA

- dziecko, którego rodzice odprowadzają podatek dochodowy w gminie miejskiej Kraków - 51 pkt

- dziecko obojga rodziców pracujących/studiujących w systemie stacjonarnym - 38 pkt

- przedszkole wskazane we wniosku jest najbliżej położonym od miejsca zamieszkania dziecka/miejsca pracy jednego z rodziców - 4 pkt

- rodzeństwo dziecka kontynuującego wychowanie przedszkolne w przedszkolu pierwszego wyboru - 3 pkt

- czas pobytu dziecka w przedszkolu powyżej 5h - 2 pkt

- dziecko uczęszczającego wcześniej do żłobka/placówki opieki nad dzieckiem do lat 3 zarejestrowanej w gminie miejskiej Kraków - 1 pkt

 

 

 

(Aleksandra Ratusznik/ko)

Obserwuj autorkę na Twitterze: