|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krakowski Alarm Smogowy uruchomił portal edukacyjny dla dzieci i nauczycieli

Krakowski Alarm Smogowy uruchomił portal edukacyjny dla dzieci i nauczycieli. Można z niego dowiedzieć się m.in., czym jest smog, jak powstaje i jak wpływa na nasze zdrowie. Są tam gotowe scenariusze lekcji, karty pracy, gry edukacyjne, audiobooki i filmy edukacyjne.

Posłuchaj co mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego

Portal smog.edu.pl

"Problem smogu w Polsce jest bardzo poważny. Nasz portal powstał w odpowiedzi na oczekiwania rodziców i nauczycieli, którzy szukali u nas materiałów mogących wesprzeć edukację na temat skutków oraz źródeł zanieczyszczenia powietrza. Brakuje takich kompleksowych narzędzi, które pomagałyby prowadzić zajęcia zarówno z najmłodszymi, jak i nieco starszymi dziećmi" - powiedziała PAP Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Portal zawiera część przeznaczoną dla nauczycieli oraz dla dzieci w grupach wiekowych 4-8 lat, 9 -12 lat i powyżej 14. roku życia. Najmłodszym wiedzę o zanieczyszczeniu powietrza i jego skutkach przybliżają ich rówieśnicy: Mania i Igi, a dzieciom w wieku szkolnym prof. Smogiełka. Dzieci znajdą dla siebie zagadki, quizy, rebusy, gry i kolorowanki oraz filmy o zanieczyszczeniu powietrza. Dla nauczycieli przygotowane zostały scenariusze lekcji, karty pracy i propozycje warsztatów antysmogowych.

W portalu umieszczono obowiązujące w Krakowie i w Małopolsce uchwały antysmogowe oraz specjalny kalkulator, który przelicza stężenie benzo(a)pirenu w zanieczyszczonym powietrzu na liczbę papierosów z tą rakotwórczą substancją. Można także – przechodząc na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska sprawdzić aktualny stan powietrza w Polsce i w regionie.

"Portal skupia się na Małopolsce, ale z materiałów, które zamieszczany może korzystać każdy. W przyszłości chcemy go rozszerzać o informacje i materiały dotyczące innych województw, np. Śląska" – powiedziała PAP Anna Dworakowska. "Chcielibyśmy, aby problematyka zanieczyszczenia powietrza i jego ochrony znalazła się w podręcznikach edukacji zintegrowanej i w podręcznikach dla klasach starszych. Te tematy już pojawiają się, ale w naszej ocenie ich ujęcie nie jest zadowalające, bo np. dzieci uczą się o kwaśnych deszczach, ale nie wiedzą, czym jest niska emisja" – dodała Dworakowska.

Autorką rysunków, animacji oraz opracowania graficznego portalu smog.edu.pl jest Anna Kaszuba-Dębska, która wraz z Dorotą Majkowską-Szajer napisała książkę dla dzieci "Skok na smog". We współpracy z Polskim Alarmem Smogowym przygotowało ją wydawnictwo Znak Emotikon.

Krakowski Alarm Smogowy stworzył portal dzięki funduszom z unijnego programu LIFE w ramach projektu „Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze".

Kraków zmienia też sposób mówienia o smogu. Na trzech tablicach informacyjnych w mieście pojawiła się nowa kampania reklamowa, która informuje o tym jak mieszkańcy mogą walczyć z zanieczyszczonym powietrzem.

Chodzi o trzy elementy: wymianę paleniska do 2019, możliwość dotacji i wysokie kary za niestosowanie się do nowych przepisów - wymienia Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

"Teraz w Krakowie myślę, że doszliśmy do takiego momentu, że powinien być jeden przekaz. I w tym momencie właśnie na tablicach informacyjnych, które powstały w ramach budżetu obywatelskiego możemy dowiedzieć się właśnie o tych rzeczach. Tablice są umiejscowione w trzech lokalizacjach - przy Rondzie Mogilskim, przy ulicy Starowiślnej oraz przy hotelu Cracovia, przy przystanku autobusowym" - wyjaśnia Lutomska.

Nowa kampania antysmogowa na terenie całego miasta będzie dostępna od marca. Jak na razie urzędnicy i aktywiści robią wstępne projekty i sprawdzają jaki przekaz najlepiej dotrze do mieszkańców. Jak zapewniają, chodzi przede wszystkim o konkrety i o to co można jeszcze zrobić w walce o czyste powietrze.

 

(PAP/Dominika Baraniec/jp)

33%
67%