|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Małopolska solidarna z Francją. Kwiaty i znicze przed konsulatem

Małopolska solidaryzuje się z rodzinami ofiar w Paryżu. W Krakowie Kładka Bernatka oraz Tauron Arena Kraków zostały podświetlone na czerwono, biało i niebiesko. Francuskie flagi zostaną także wystawione przed krakowskim magistratem.

posłuchaj ludzi zgromadzonych pod konsulatem

Mieszkańcy Krakowa składają hołd ofiarom zamachów terrosytycznych w Paryżu. (zuz) PAP/Jacek Bednarczyk

15:00

15.11.15 - godz.12:00

Po piątkowych wydarzeniach emocje nie opadają. Przed francuskim konsulatem w Krakowie wciąż przybywa zniczy. Krakowianie, którzy przyszli na ul. Stolarską przyznają, że to drobny gest, którym mogą pokazać swoją solidarność z Francuzami.


 

22:00

Kładka Bernatka w kolorach francuskiej flagi

 

21:00

 

16:30

 

14:15

Coraz więcej krakowian gromadzi się przed francuskim konsulatem. Kładą kwiaty, zapalają znicze, modlą się...

14:00

W związku z zamachami terrorystycznymi we Francji prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przesłał list na ręce Konsula Generalnego Francji Thierry Guichoux.

 

Szanowny Panie Konsulu,
Głęboko poruszony tragedią, do której doszło wskutek wczorajszych zamachów w Paryżu, pragnę  w imieniu mieszkańców Tarnowa i swoim własnym przekazać wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom ofiar i wszystkim obywatelom Francji.
W tym tragicznym dla Francji dniu jesteśmy z Wami w naszych myślach i sercach.
Roman Ciepiela
Prezydent Tarnowa

 

13:45

 

13:30
         Jesteśmy solidarni z narodem francuskim - mówiła w Krakowie Beata Szydło. Przed konsulatem Francji przyszła premier oddała hołd ofiarom ataków w Paryżu.
    "W tych trudnych chwilach łączymy się przede wszystkim z rodzinami, bliskimi ofiar tej ogromnej tragedii. Jesteśmy solidarni z narodem francuskim, modlimy się za Paryż i za ofiary" - powiedziała Beata Szydło. Przyszła premier zapewniła, że jako szefowa rządu zrobi wszystko by Polacy byli bezpieczni.
         Beata Szydło nie chciała odnieść się do słów przyszłego ministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego, który stwierdził, że w obliczu sytuacji w Paryżu "nie widzipolitycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców”. Jak podkreśliła, to nie jest właściwa pora, by odpowiadać na pytania dotyczące tych spraw.. "Dzisiaj po prostu bądźmy w zadumie i pamiętajmy o tych którzy zginęli" - zakończyła.
         Beata Szydło przed konsulatem złożyła wiązankę biało-czerwono-niebieskich kwiatów i wspólnie z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości zapaliła znicze. Krótko rozmawiała też z konsulem Francji w Krakowie.

13:15

 

12:30

 

12:00

Władze Oświęcimia - miasta pokoju - również oddają hołd ofiarom zamachów we Francji. "Wyrażamy głębokie współczucie rodzinom ofiar, mieszkańcom Paryża i całemu Narodowi Francuskiemu, z którym łączą nas bliskie więzy" - napisał prezydent miasta Janusz Chwierut. Przed obeliskiem niepodległości w centrum Oświęcimia zapalono trzy znicze w kolorach flagi francuskiej: niebieskim, białym i czerwonym.

 

--------------------

"Jesteśmy wstrząśnięci" - pisze o wydarzeniach w Paryżu Jacek Majchowski. Prezydent Krakowa złożył  kondolencje rodzinom ofiar na portalu społecznościowym. - W imieniu swoim i krakowian składam wyrazy najgłębszego współczucia (...) całemu narodowi francuskiemu - zaznaczył.

W sprawie zamachu we Francji głos zabrał także Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, który na twitterze napisał: "Europa wchodzi w stan antyterrorystycznej wojny. Dziś wszyscy jesteśmy Francuzami".

Władze Oświęcimia - miasta pokoju - również oddają hołd ofiarom zamachów we Francji. "Wyrażamy głębokie współczucie rodzinom ofiar, mieszkańcom Paryża i całemu Narodowi Francuskiemu, z którym łączą nas bliskie więzy" - napisał prezydent miasta Janusz Chwierut. Przed obeliskiem niepodległości w centrum Oświęcimia zapalono trzy znicze w kolorach flagi francuskiej: niebieskim, białym i czerwonym.

Jako jeden z pierwszych kondolencje Francuzom złożył Andrzej Duda. "Jesteśmy z Wami myślą, żalem i modlitwą." - napisał prezydent RP.

 

Od poniedziałku w Konsulacie Republiki Francuskiej w Krakowie zostaanie wystawiona księga kondolencyjna.

Pod konsulatem Francji na ul. Stolarskiej w Krakowie palą się znicze. Ktoś przyniósł kartkę z napisem "Je suis Paris" (Jestem Paryżem).


 

W ataku terrorystycznym we Francji zginęło co najmniej 128 osób, a około 200 zostało rannych.

 

Prezydent Francji Francois Hollande wprowadził stan wyjątkowy na terenie całego kraju, poinformował też o wprowadzeniu dokładnych kontroli na granicach.

"W Paryżu doszło do bezprecedensowych ataków terrorystycznych. Musimy być zjednoczeni i zachować spokój"- apelował Hollande w przemówieniu telewizyjnym

 

Uzbrojeni napastnicy zaatakowali - jak poinformowały władze- w siedmiu miejscach. Nie wiadomo, czy operacja ich neutralizacji się już zakończyła. Do ataków doszło w hali koncertowej, kilkunastu barach i restauracjach we wschodnim Paryżu, a także na narodowym stadionie Stade de France w centrum miasta. W czasie, gdy odbywał się tam towarzyski mecz piłkarski, Francja- Niemcy, na zewnątrz doszło do dwóch eksplozji, które były wyraźnie słyszalne podczas transmisji.

Ze stadionu ewakuowany został prezydent Francois Hollande, który wraz ze współpracownikami pojechał do ministerstwa spraw wewnętrznych, by na bieżąco śledzić sytuację. Dołączył do niego szef resortu Bernard Cazeneuve i premier Francji Manuel Valls. Niektóre źródła twierdzą, że w okolicach stadionu doszło do ataku samobójczego. Tu zginęło trzech zamachowców.

 

Najbardziej tragiczne wydarzenia rozegrały się w hali koncertowej Bataclan, gdzie odbywał się koncert grupy rockowej Eagles of Death Metal. Tam uzbrojeni bandyci wzięli zakładników. Świadkowie twierdzili, że terroryści przed atakiem wznosił okrzyki "Allahu akbar", a następnie zaczęli strzelać w kierunku ludzi. Doszło do szturmu sił specjalnych i policji. Tutaj miało zginąć około stu osób. Jak informują różne źródła, gdy policja rozpoczęła szturm,  trzech z terrorystów zdetonowało tzw. pasy szahidów, które mieli na sobie. Czwarty, który także miał przytroczony taki pas, został postrzelony przez policjantów i wówczas ładunek eksplodował.

 

Francuskie media donosiły też, że strzelanina była także w centrum handlowym w Les Halles .Terroryści ostrzelali również pełne ludzi ogródki restauracji w X-tej i w XI-stej dzielnicy Paryża. Za każdym razem słychać było okrzyk "Allah jest wielki" i że jest to zemsta za interwencję w Syrii. Jeden z terrorystów miał zostać zabity przez policję na ulicy.

 

T.Gut/IAR/PAP/kp

43%
57%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

gladius

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 14:15

I szkoda tylko, że takie iluminacje, ale Biało - Czerwone, nie pojawiły się w dniu 11 listopada, w dniu Święta Odzyskania Niepodległości..... . Łatwiej powiedzieć : "Je suis parisienne",

Odpowiedz

krakus

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 07:15

@hipokry

Dokładnie, banda hipokrytów, zresztą francuzi też mieli w D że się u nas samolot rozbił , my już jesteśmy dla nich dalekim wschodem z niedźwiedziami na ulicy.

Odpowiedz

krakus

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 07:11

@prawdziwy Krakus - myślący

O naiwny, jak widać państwo Francuskie strasznie dba o bezpieczeństwo swoich obywateli skoro strach do knajpy czy na koncert iść bo może być jakiś oszołom z kałaszem , ale widzę że tobie się podoba taki stan rzeczy, gratuluję. Oczywiście że należy stosować odpowiedzialność zbiorową, tak na przykład robi USA w sprawie wiz dla polaków . Po prostu z tamtych rejonów jest najwięcej terrorystów więc stamtąd nie wpuszczamy, proste, a co najlepsze zgodne z prawem UE, które to nagminnie łamie Merkel nie wiadomo w imię jakiego interesu . Poza tym , tak boje się, dziękuję za taki świat w którym strach wyjść z domu bo może ktoś sobie będzie chciał postrzelać.

Odpowiedz

solidarny

Poniedziałek, 16 listopada 2015, 06:07

Ja na znak solidarności preferuje tylko miłość francuską

Odpowiedz

hipokry

Niedziela, 15 listopada 2015, 16:13

A gdzie ci solidarni byli jak zgineli 250 rosjan????????????????????? No gdzie ??

Odpowiedz

gosc

Niedziela, 15 listopada 2015, 12:41

@Maciej

szkoda ze nie dostal sie do Parlamentu Korwin przestrzegal przed islamem

Odpowiedz

ala

Niedziela, 15 listopada 2015, 12:40

@prawdziwy Krakus - myślący

Polska powinna zamknac granice ,nie wpuszczac islamistow ,odeslac ich do domu i tam im pomagac ,nie interesuje mnie islam ,kultura ,chce zyc w spokojnym kraju ,islamisci zajmuja sie zamachami ,maja dzieci i zyja z zasilkow ,handluja narkotykami , bronia ,prostytucja ,nie nadaja sie do zycia w europie ,polska ma swoje problemy do rozwiazania ,mlodzi nie maja pracy ,Tatarzy nie chca islamistow .stop islam

Odpowiedz

Maciej

Niedziela, 15 listopada 2015, 12:36

@prawdziwy Krakus - myślący

Zauważ, że przez kilka lat uciekali tylko po swojej okolicy. A od kilku miesięcy masowy exodus do Niemiec. Nagle ich zbiorowo olśniło czy zostali podpuszczeni?

Odpowiedz

prawdziwy Krakus - myślący

Niedziela, 15 listopada 2015, 11:50

@krakus

ale z ciebie niebezpieczny matoł @krakus: ludzie uciekają właśnie przed takimi terrorystami, którzy strzelali w Paryżu, a ty co odpowiedzialność zbiorowa chcesz stosować? Tzn, ze jeśli jakiś Polak kogoś zabije to będziesz winił wszystkich Polaków? Jeśli jakiś imigrant okaże się terrorystą to wszystkich imigrantów uznasz za terrorystów? O to właśnie tym terrorystom chodzi, zeby ludzie bali się innych, żeby szerzyć ksenofobię i strach a ty jesteś przykładem, że im się udaje. Zadaniem państwa jest budować bezpieczeństwo, strzec granic, wyłapywac bandytów, ale nie wrzucać wszystkich do jednego worka. Obarczanie uchodźców winą za zamach to triumf tzw. państwa islamskiego .

Odpowiedz

krakus

Niedziela, 15 listopada 2015, 08:48

Multikulti zaczyna coraz lepiej działać ulice spływają krwią, dziękuje za taką wolność że strach na ulice wyjść, między innym media są za to odpowiedzialne lansując poprawność polityczną a nie obiektywną prawdę, radio kraków jest też winne, wpychając nam na siłę imigrantów, możecie być z siebie dumni

Odpowiedz

Won z Polski faszysto

Sobota, 14 listopada 2015, 19:31

@egon

trzeba tu zostać i doprowadzić do tego żeby takie matoły ja ty egon przepędzić. I obiecuję ci DAMY RADĘ

Odpowiedz

KRK

Sobota, 14 listopada 2015, 16:42

Jak ja to przeżyję. Wszędzie Beata Szydło.Jak długo to potrwa..........

Odpowiedz

2 mln celów

Sobota, 14 listopada 2015, 16:01

Kraków zaprasza na Światowe Dni Terrorystów 2016

Odpowiedz