|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

KAS i AGH zbadały rozkład smogu. Najgorzej jest pod Krakowem i na osiedlach domków jednorodzinnych

Duszą się mieszkańcy osiedli domków jednorodzinnych, smogowe rekordy padają także w podkrakowskich miejscowościach - Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Krakowski Alarm Smogowy zbadały rozkład zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce. Aby to sprawdzić użyto samochodu pomiarowego. Taka metoda została zastosowana po raz pierwszy w Polsce.

Z Anną Dworakowską z Krakowskiego Alarmu Smogowego rozmawiał Grzegorz Krzywak

fot: G. Krzywak

Dzięki niej pomiary można było przeprowadzać w wielu miejscach, nie tylko za pomocą stacjonarnych puntków pomiarowych. Wyniki - jak podkreśla Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego - są bardzo interesujące. Na przykład w Krakowie najbardziej zanieczyszczone są osiedla domków jednorodzinnych. "Bronowice, Kliny, Jugowice, Stary Bieżanów, Skotniki - tam odnotowywaliśmy znacznie wyższe stężenia niż w tym samym czasie w centrum Krakowa" - mówi Dworakowska.

Smogowymi liderami są też podkrakowskie miejscowości. Mowa tutaj o: Zabierzowie, Liszkach, Słomnikach czy Balicach. W Skale mobilny punkt pomiarowy wykazał z kolei zanieczyszczenie powietrze pyłem PM 10 na poziomie 2000 mg, co autorzy badań uznali za "zatrważający wynik".


ROZKŁAD SMOGU W MAŁOPOLSCE - MAPY:

Kraków:

Pomiary z 16.12.2015 r.

Kraków

 

Bronowice

 

Południe Krakowa


 

Pomiary z 23.01.2016 r.

Kraków

Bronowice


Bolechowice

 

Południe Krakowa


 

Okolice Krakowa

Pomiary z 16.03.2016

Słomniki

Liszki

Wieliczka


 

Pomiary z 24.03.2016 r.

Okolice Krakowa

Zabierzów

Skała


 

Podhale

Pomiary z 10.12.2015 r.

Podhale

Podhale - Kraków

Zakopane

Rabka

Nowy Targ


 

Pomiary z 31.03.2016 r.

Podhale

Maków Podhalański

Nowy Targ

 

 

 

 

 

(Grzegorz Krzywak/ko)

92%
8%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 31

stary Polak

Czwartek, 17 maja 2018, 18:07

Gdzie jest Kraków - Nowa Huta ?

Odpowiedz

Staszek

Piątek, 18 listopada 2016, 19:42

Na wsiach jest zdecydowanie gorzej! Kiedy włodarze gminy zwrócą uwagę na ten problem? Czemu nie ma np kampanii, która edukuję ludzi jak palić na wsi nawet w starych piecach i nie truć się wzajemnie? Ekologiczna metoda palenia od góry pozwala oszczędzić pieniądze i zdrowie, nie trzeba zmieniać pieca, a w najgorszym wypadku dostosować go odpowiednio za małe pieniądze. Poniżej instrukcja: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/

Odpowiedz

smok samochodowy

Wtorek, 13 września 2016, 11:58

@Dymek

Bezwartościowe pomiary, mapy powinny pokazywać zmiany zanieczyszczenia w danych punktach w regularnych odstępach przez cały rok. A tak, jak zwykle, to tylko obijanie zębów.

Odpowiedz

bzdury..

Poniedziałek, 12 września 2016, 08:22

Straszne, że uczelnia firmuje swoją nazwą takie "badania" - jeszcze straszniejsze, że ktoś na ich podstawie próbuje wysnuć wnioski... Jaki sens ma ta publikacja bez podania tak oczywistych danych jak temperatura danego dnia, godzina - nie trzeba nawet być studentem, żeby zobaczyć, że 23.01 były jakieś ekstremalne warunki

Odpowiedz

Szymon

Niedziela, 11 września 2016, 08:49

Zatrważające - z naukowego punktu widzenia - jest to że ktoś próbuje wyciągać wnioski na podstawie takiego badania. To co najwyżej rekonesans i sprawdzenie czy aparatura działa. Aby cokolwiek stwierdzić należałoby zadbać o powtarzalność, zrealizować tą samą trasę kilkanaście/kilkadziesiąt razy w rożnych warunkach pogodowych, wyeliminować przypadki losowe (wypadki itp.). Tutaj pojeżdżono w rożnych dniach, porach, nie wiadomo z jaką prędkością (stałą, zmienną). Wyrysowano mapki bez próby jakiejkolwiek agregacji informacji (zresztą łączenie tych mapek byłoby równie karkołomne jak wnioskowanie na podstawie pojedynczych). I rzucono tym w przestrzeń publiczną przedstawiając to coś jako reprezentatywne dane popierające odważne wnioski. Reasumując: czekam na rozpoczęcie WŁAŚCIWYCH badań...

Odpowiedz

krk

Piątek, 9 września 2016, 22:49

@Kierowca

Ulubiony kolor Guły i alarmowych smogoludków.

Odpowiedz

Krakus

Piątek, 9 września 2016, 13:03

@Anty-troll

Biedne dziecko, a wiesz co wdychają ludzie w miejscach gdzie robiono badania? Poczytaj sobie, zobacz jaki wpływ ma to na zdrowie człowieka. Publikacje, najlepiej naukowe. A później się udzielaj.

Odpowiedz

Anty-troll

Piątek, 9 września 2016, 12:12

Skoro zagraża zdrowiu i życiu to dlaczego jeszcze trollujesz skoro powinieneś leżeć trupem? I to trollujesz od dawna....

Odpowiedz

Zygfryd de Löwe

Piątek, 9 września 2016, 11:05

To dorzucę coś od siebie. Próba zgłoszenia pod 112 przestępstwa pod tytułem wypalanie śmieci za domem przez jednego z gospodarzy zaowocowała ostrą wymianą zdań z "kimś" dyżurnym. I problemem nie był fakt popełnienia przestępstwa, które zagrażało zdrowiu i życiu obywateli, ale to, że nie chciałem podać danych osobowych. Pytam się po co im to? Zgłaszam fakt, który łatwo sprawdzić. Komenda kilka kilometrów dalej, zawsze jakiś partol gdzieś powinien w terenie być. Suma summarum patrol nie przyjechał, a folie i inne kopcące rzeczy się wypaliły. Dziękuję za takie strzeżenie praworządności. Nie kupuję haseł, że ktoś coś chce zmienić.

Odpowiedz

krkrybitwy

Piątek, 9 września 2016, 09:26

Rybitwy wyglądają całkiem dobrze za to zakład kumulacji odpadów MIKI nadrabia puszczając w powietrze smród, od którego niedobrze się robi

Odpowiedz

Kierowca

Piątek, 9 września 2016, 09:02

Zapraszam w okolice huty. Dzisiaj chyba kolejna awaria bo piękna rdzawa smuga ciągnie się od huty w stronę Proszowic.

Odpowiedz

Terefere

Piątek, 9 września 2016, 08:43

@stefan

Celowo użyłem sformułowania "w głównej mierze", chodzi mi to to, że generalnie kierowcy psioczą na ogrzewających węglem i odwrotnie - ludzie palący węglem, a przy okazji śmieciami, próbują zwalać winę na samochody i tym usprawiedliwiają siebie. Samochody powodują zanieczyszczenie, dokładające się do tego zima spalanie węgla powoduje (łącznie) smog, dlatego powinno się ograniczać jedno i drugie - spalanie węgla w całym mieście i okolicznych gminach, a ruch samochodowy w wąskich centrach miejscowości (nie tylko Krakowa)

Odpowiedz

qih

Czwartek, 8 września 2016, 23:05

@Krakowiak

Nie musisz kupować błękitnego. Zacznij palić zgodnie z fizyką spalania węgiel który paliłeś do tej pory. Uzyskasz podobne rezultaty do błękitnego z tą różnicą że kupując błękitny zapłacisz 1400 zł za tonę a paląc współprądowo zaoszczędzisz w stosunku do tego co wydawałeś na ogrzewanie do tej pory. Więcej szczegółów na www.czysteorzewanie.pl

Odpowiedz

Czwartek, 8 września 2016, 23:01

Czy Zabierzów mnie słyszy? Przejazd zimą przez centrum Zabierzowa to kroczenie we mgle. Gołym okiem widać kto pali śmieciami. Kto zrobi z tym porządek?

Odpowiedz

wojtek

Czwartek, 8 września 2016, 22:43

Jest dramat - Zabierzów, Nielepice, Bolechowice. Już teraz zaczynają ludzie przepalać kotły przed zimą. Za chwilę jesień i się zacznie na całego przyduszanie. Kiedy to się wreszcie skończy na dobre????

Odpowiedz

pk

Czwartek, 8 września 2016, 21:44

szkoda że skala barwna nie jest wszędzie jednolita - byłoby łatwiejsze w odczycie

Odpowiedz

Krakowiak

Czwartek, 8 września 2016, 20:55

@koksiarz

Chętnie kupię błekitny ale go na składach brak.

Odpowiedz

puki maży

Czwartek, 8 września 2016, 16:01

@papa

Człowieku, kup sobie słownik ortograficzny, bo oczy bolą !

Odpowiedz

heniekzlasusiesmiejezesmogu

Czwartek, 8 września 2016, 13:56

Zembrzyce i Sucha ominięte... (droga krajowa mija te miejscowości)

Odpowiedz

kuba

Czwartek, 8 września 2016, 13:50

Pomiary robione między grudniem a marcem-wiadomość nieświeża jak powietrze nad Krakowem:) Dlaczego pół roku zajęło ich opublikowanie? Mapki rysowali ręcznie?

Odpowiedz