|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Co się zmieni w strefie płatnego parkowania?

„Strefa płatnego parkowania jest nadmiernie zatłoczona, nie przynosi odpowiednich dochodów. Po prostu nie działa” - mówią krakowscy radni i szukają złotego środka, chcąc ograniczyć tzw. szarą strefę. Chodzi m. in. o oszustów abonamentowych, czyli osoby, które fikcyjnie użyczają swoich aut lub fikcyjnie meldują się w strefie. Rekordzista, który mieszka na Starym Mieście, miał zarejestrowanych w mieszkaniu aż 14 samochodów.

Posłuchaj materiału Dominki Panek

Fot. Archiwum RK

Okazuje się, że w Krakowie co piąty abonament postojowy jest wyłudzany. Uchwała, o której dyskutowali w środę radni, wprowadza pewne zmiany.

Jak tłumaczy radny Łukasz Słoniowski, ustawa wyłącza możliwość umowy użyczeniowej. Po drugie dzieli strefę na mniejsze obszary.

Zasada „jeden abonament - jeden mieszkaniec” jest uczciwa – mówili na sesji krakowscy aktywiści z Podgórza. Chodzi o to, by abonament postojowy wydawany był na numer rejestracyjny samochodu, a nie na okaziciela. Pozwoliłoby to uwolnić ponad 5 tysięcy miejsc parkingowych.

Miesięczna opłata za postój to 10 zł. To bardzo atrakcyjna cena, spotyka się nawet ogłoszenia w Internecie, co jest po prostu bezczelne - mówił Łukasz Franek, wiceszef ZIKIT.

Miejsc postojowych w mieście byłoby więcej, gdyby opłaty za postój w różnych strefach były zróżnicowane – przekonują radni.

Kraków ma maksymalne stawki za parkowanie dopuszczone ustawą. Resort infrastruktury przygotował jednak zmiany, z których wynika, że godzina parkowania mogłaby kosztować nawet 9 zł, a postój byłby płatny 7 dni w tygodniu.

W Krakowie obszar, w którym płaci się za postój samochodu, składa się obecnie z 12 stref. Podzielone miałby zostać dwie z nich – Śródmieście i Podgórze.

 

 

Dominika Panek, jgk

32%
68%