|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Centrum Cyklotronowe Bronowice doczekało się otwarcia. Może zmienić polską onkologię

15 października oficjalnie otwarte zostało Centrum Cyklotronowe Bronowice w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. To pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. Chorzy na raka będą leczeni nie operacyjnie, a poprzez napromieniowanie guzów. Do użytku oddane zostały dwa stanowiska, oba wyposażone w najnowocześniejszy system, który umożliwia precyzyjne uderzenie w guza wiązką protonów.

Na czym taka terapia polega tłumaczy profesor Jerzy Jakubowicz dyrektor Centrum Onkologii w Krakowie

W Bronowicach działa już jeden cyklotron, ale o mniejszej mocy. Leczone są nim nowotwory gałki ocznej. Centrum Cyklotronowe ma pełnić dwie funkcje - leczniczą i badawczą. W Ośrodku prowadzone będą eksperymenty w dziedzinie fizyki jądrowej, radiobiologii i inżynierii materiałowej. 

Niestety otwarcie Centrum wcale nie oznacza, że pacjenci będą mogli już teraz z niego korzystać. By leczenie w ramach ubezpieczenia było możliwe, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji musi zdecydować, które nowotwory mogą być leczone tą metodą. Dopiero wtedy NFZ będzie mogł rozpisać konkurs i podpisać kontrakt z Centrum. 

AOTMiT dostała listę rekomendowanych przez onkologów nowotworów na przełomie czerwca i lipca, i teraz nad nią pracuje. Profesor Marek Jeżabek, dyrektor Insytutu Fizyki Jądrowej PAN ma nadzieję, że Agencja zakończy pracę na przełomie października i listopada, tak by od stycznia Centrum rozpoczęło pracę. - "Sprawa posuwa się już energiczniej, proces trwa i mam ogromną nadzieję, że już wkrótce dokument będzie gotowy" - powiedział profesor Jeżabek w rozmowie z Radiem Kraków.

Lista wskazań przygotowana przez onkologów, która za pośrednictwem resortu zdrowia trafiła do AOTMiT obejmuje 10 nowotworów. -"Są to nowotwory okolicy głowy i szyi, kręgosłupa i rdzenia kręgowego, nowotwory podstawy czaszki i wybrane nowotwory mózgu" - mówił prof. Rafał Dziadziuszko, Konsultant Krajowy do Spraw Radioterapii Onkologicznej. W przyszłości lista ta ma być jednak rozszerzana.

Gdy Agencja zakończy wycenę, dokument powędruje do Ministerstwa Zdrowia, resort wyda odpowiedni zestaw aktów prawnych i to otworzy drogę Narodowemu Funduszowi Zdrowia do rozpisania konkursu. W Centrum mają być leczeni pacjenci z całego kraju. Wyznaczono trzy ośrodki w Krakowie, które będą mogły kierować na terapię do Centrum Cyklotronowego. Mają to być Centrum Onkologii, Szpital Uniwersytecki i Szpital Dziecięcy. Rocznie Centrum Cyklotronowe ma leczyć około 200 pacjentów.   

 

Przypominamy: Protonami w raka! Czy resort zdrowia zdąży wycenić leczenie?

 

(Aleksandra Ratusznik/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

100%
0%