|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Procedury postępowania dla osób podejrzewających u siebie koronawirusa

Ściśle określone objawy, które wystąpią do 14 dni od powrotu z miejsca o wysokim ryzyku zarażenia COVID-19 lub bliski kontakt z osobą chorą, to przesłanki, aby dzwonić do stacji epidemiologicznej, a w przypadku nasilenia symptomów udać się do oddziału lub szpitala zakaźnego.

fot: PAP/Wojtek Jargiło

Jeśli u osoby, która przebywała na obszarze ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub miała kontakt z osobą chorą, w ciągu 14 dni wystąpi wysoka gorączka, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie powinna ona bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (wykaz na stronie www.gov.pl/koronawirus), a w przypadku nasilonych objawów, zgłosić się do najbliższego oddziału zakaźnego lub oddziału prewencyjno-zakaźnego. Nie jest wymagane żadne skierowanie.

 

Eksperci apelują, żeby taka osoba nie podróżowała środkami komunikacji publicznej. Nie udawała się też na izbę przyjęć szpitala, oddział ratunkowy czy odwiedzała lekarza rodzinnego, bo stanowi potencjalne źródło zagrożenia.

Natomiast, jeśli niepokojące symptomy nie występują, ale osoba wróciła z kraju, gdzie występują przypadki zarażenia koronawirusem, powinna obserwować stan swojego zdrowia, codziennie mierzyć temperaturę, zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopochodnych (bóle mięśni, kaszel, złe samopoczucie). Powinna też w miarę możliwości ograniczyć przez 14 dni kontakty społeczno-zawodowe. Warto też, w razie jakichkolwiek wątpliwości, skorzystać z całodobowej linii Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590).

Koronawirus SARS-CoV-2, jak wyjaśnia sanepid, jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać zatem o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekcji środkami na bazie alkoholu. Zachować należy bezpieczną odległość od ludzi, kaszleć i kichać w chusteczkę lub zgięcie łokcia, unikać dotykania ust, nosa, oczu.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Wirus przenosi się drogą kropelkową, ale RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną. Źródło infekcji nadal pozostaje nieznane. Uznaje się, że może ono być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

100%
0%