|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Gdzie zniknęły drzewa? Tworzymy interaktywną mapę wycinek w Małopolsce. ZOBACZ

Po zmianie przepisów o ochronie przyrody w Krakowie, Małopolsce i w całym kraju trwa masowa wycinka drzew. Nasi zaniepokojeni słuchacze od wielu tygodni przysyłają nam dziesiątki zdjęć, pokazujących efekty nowych przepisów w ich najbliższym sąsiedztwie. Postanowiliśmy stworzyć interaktywną mapę wycinek na terenie całego województwa.

Posłuchaj relacji Grzegorza Krzywaka do magazynu Co Niesie Dzień

fot. Jakub Włodek

 

Szczegóły:

1. Kraków. Rejon Parku Lotników, róg Nowohuckiej i Alei Pokoju. Wycięto kilkadziesiąt drzew.

2. Kraków: Rejon Parku Lotników i pętli Wieczysta. Wycięto kilkadziesiąt drzew.

3. Kraków. Ulica Ćwiklińskiej. Zgłoszenie słuchacza: "Drzewa rosły wzdłuż deptaku w Nowym Bieżanowie, od strony ul. Ćwiklińskiej, przez osiedle, w kierunku cmentarza Bieżanów (ul. Mała Góra). Drzew było około 20, co najmniej dwudziestoletnich, zdrowych, o średnicy pnia około metra. Nie znajdowały się one w pobliżu budynków mieszkalnych lub miejsc parkingowych".

4. Kraków. Ulica Siewna. Wycięto kilkadziesiąt drzew.

5. Kraków. Ulica Pasteura. Wycięto nawet 1000 drzew (szacunki UMK).

6. Kraków. Pychowice zbieg ulic Zakrzowieckiej i Gronostajowej. Wycięto kilkadziesiąt drzew.

7. Kraków. Ulica Lubostroń. Wycięto kilkanaście drzew.

8. Kalwaria Zebrzydowska: Brody. Wycięto kilkadziesiąt drzew.

9. Kraków. Ulica Kobierzyńska przy skrzyżowaniu z Torfową i Szuwarową. Wycinka kilku/kilkunastu potężnych drzew. (Zgłoszenie od słuchaczki)

fot: Karolina Leniartek

10. Kraków. Zagajnik między Zalesiem a Przyzby. Co najmniej kilkadziesiąt drzew, wycinka nadal trwa. (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Leszek Godlewski

11. Kraków. Trójkątny klin między Zalesiem a blokami Obozowa 116-120. Co najmniej kilkanaście drzew, zwalone drzewa blokują skrót, którym przechodziła połowa osiedla. (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Leszek Godlewski

12. Kraków. Aleja Andersa. Wycięto kilkadziesiąt drzew. Źródło: Szyszkowy Krakow

13.

14.

15. Krzeszowice. Osiedle Czatkowice Dolne. W Krzeszowicach właśnie giną drzewa z lasku brzozowego. (Zgłoszenie słuchaczki)

16. Kraków. Róg ulic Radzikowskiego i Nowosłowiczej. Wycięto kilkanaście drzew i kilkadziesiąt krzewów. Zgłoszenie słuchacza

17. Kraków. Młynówka Królewska. Wycięto ok. 5 drzew. Aktualizacja: wycięto wszystkie pozostałe drzewa - czyli około 10. (Zgłoszenie słuchaczki)

18. Kraków. Ulica Jahody. Wycinka drzew w sąsiedztwie ul. Jahody na osiedlu Ruczaj w Krakowie. Akcja wycinania rozpoczęła się we wtorek około godziny 10.00.

fot: Krystyna Turska

19. Kraków. Ulica Geremka. Wycinka miała miejsce ok. 3 tygodni temu przy ul. Geremka na Klinach w Krakowie. Na tym terenie rósł zagajnik brzózek, teraz jest łyso.

fot: Andrzej Rakoczy

20. PKP wycina wszystko co napotka na drodze wzdłuż lini kolejowej do Krakow-Mydlniki. (Zgłoszenie słuchaczki)

21. Ciąg dalszy wycinki na ulicy Lubostroń w Krakowie.

22. Kraków. Osiedle Kolorowe. Poległ największy i najpiękniejszy dąb czerwony na os. Kolorowym w Krakowie. Zobaczymy czy był jedynym skazańcem. (Zgłoszenie słuchaczki)

23. Kraków. Ulica Stella-Sawickiego. Wycięto kilkanaście drzew. (zgłoszenie słuchacza)

24. Kraków. Skrzyżowanie ulicy Siewnej i Jabłonnej. Pod siekierę poszło kilkadziesiąt drzew, w tym kilka o średnicy przekraczającej 50 cm i wysokości kilkunastu metrów. (Zgłoszenie słuchaczki)

25. Kraków. Ulica Obozowa (Zgłoszenie słuchaczki)

 

26. Róg Kobierzyńskiej z Zachodnią przy przystanku autobusowym (zgłoszenie słuchaczki)

 

27. Park Borkowski (zgłoszenie słuchaczki)

 

28. Okolice osiedla Europejskiego, czyli okolice Lubostronia. 

29. Kraków. Kwartał zabudowy pomiędzy Lea, Józefitów, Konarskiego i Królewską. Ścięto ogromne drzewo przy podwórku modernizowanych kamienic przy Lea. (Zgłoszenie słuchacza)

fot: BS

30. Chrzanów. Skrzyżowanie alei Henryka i Siennej. Zgłoszenie słuchacza

31. Chrzanów. Skrzyżowanie Szpitalnej i Krótkiej. Zostały trzy drzewa. Ale piły pracują. (Zgłoszenie słuchacza)

32. Nieporaż. Ul. Oblaszki przy wjeździe do puszczy Dulowskiej. (Zgłoszenie słuchacza)

33. Kraków. Ulica Stella-Sawickiego (teren Politechniki Krakowskiej). Wykarczowano drzewa z 3 ha terenu

34. Kraków. Rejon ronda Czyżyńskiego. Drzewa wycięto też na dawnym nasypie kolejowym przy komisie i McDonald's w rejonie ronda Czyżyńskiego. (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Piotr Rokita
35. Kraków. Ulica Raciborskiego 4. Na działce obok mojego domu przy ul. Raciborskiego 4 od wczoraj wycinane są wszystkie drzewa, które rosły tam od wielu wielu lat. Oczywiście Pan właściciel może to zrobić więc robi ale nie zachował przy tym żadnych środków ostrożności. Mój narzeczony zwrócił im wczoraj uwagę, razem ze strażą miejską którą wezwaliśmy co bardzo zezłościło Pana od wycinki. Raczyli rozwiesić taśmę i napisać coś na kartkach papieru bo drzewa rosną bezpośrednio przy ulicy i chodniku gdzie chodzą ludzie i parkują samochody. (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: Joanna Gołębiowska
36. Kraków. Ulica Bochenka. Świeża (poniedziałek i wtorek) wycinka zielonych płuc przy ul. Bochenka. (Zgłoszenie słuchacza)

37. Kraków. Ulica Zachodnia. Zachodnia od Grota Roweckiego - myślę, że z 25 drzew około. Jak wstawią tam blok - a mają zakusy - to nie będzie miejsca na to, żeby wyjść z bloku. (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: słuchaczka

38. Kraków. Ulica Zachodnia. Zachodnia od Kobierzyńskiej - wycieli około 10 drzew - zasadzono trzy w zamian, ale z tego co słyszałam od mieszkańca okolicy większość drzew zasadzonych się nie przyjęła wcześniej. (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: słuchaczka 

39. Kraków. Ulica Raciborska. Zagajnik na rogu Kobierzyńskiej z Raciborską. (Zgłoszenie słuchaczki)

40. Kraków. Okolice trasy rowerowej przy Kolnej.

41. Kraków. Ulica świętego Jacka. Zgłoszenie słuchaczki

fot: NT

42. Kraków. Ulica Pszona. Zgłoszenie słuchacza

fot: Robert

43. W Zakopanem wycinkę przeprowadzono na dwóch zalesionych działkach na ul. Jagiellońskiej i działka na Piłsudskiego. Tam wycięto kilka, kilkanaście drzew. 

Fot. Regina Korczak

44. Róg ul. Sadowej i alei 29 listopada

45. Kraków. Ulica Reduta. Od początku tygodnia wycięto kilkadziesiąt drzew, w tym pięknych, dużych, stanowiących miejsce budowania gniazd ptaków w okolicy ul. Reduta 25 (prawdopodobnie pod inwestycję deweloperską). Siedzimy z dziećmi w mieszkaniu i płaczemy po dorodnych sosnach, jabłoniach, wiśniach, czarnym bzie, gruszach... Brak słów... (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: Katarzyna z Prądnika Czerwonego

46. Kraków. Ulica Dąbrowa. Wycięty piękny okaz dębu (zgłoszenie słuchacza).

fot: Maciej

47. Kraków. Osiedle 2. Pułku Lotniczego. Na wysokości przystanku Czyźyny. (Zgłoszenie słuchaczki)

48. Kraków. Ulica Sucha. Wycinka drzew miała miejsce w ciągu ostatnich 3 dni na działce przy ul. Suchej (Łagiewniki, choć administracyjnie to jeszcze Podgórze). Wycięto kilkanaście ok. 80-letnich topoli....serce boli. (zgłoszenie słuchaczki)

fot: Agnieszka Pisz
49. Kraków. Skrzyżowanie ulic Dobrego Pasterza i Bohomolca. Po obydwu stronach na tym skrzyżowaniu... Zdjęcie dotyczy strony od bloków na osiedlu Oświecenia. Po drugiej stronie wycinka dotyczy ok 10-15 drzew.  (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Marcin Brzyski

50. Nowy Sącz. Ulica Broniewskiego

fot: Damian Radziak

51. Kraków. Róg ul. Potrzask i Stolarza. Zgłoszenie słuchacza.

fot: Kamil Jezierski

52. Kraków. Ulica Rydlówka. Chciałbym zgłosić, że w ostatnich dniach co najmniej kilkanaście drzew zostało ściętych przy ul. Rydlówka, na działce obok Hydropolu na Wadowickiej. Trwa tam teraz rozbiórka starych budynków i zapewne przygotowanie pod nową inwestycję. (Zgłoszenie słuchacza)

53. Kraków. Ulica Obozowa. Wspomnienie po drzewach w sąsiedztwie bloków nr 36 i 38 na ul. Obozowej w Krakowie. Jeszcze dwa lata temu można było na tej łące spotkać sarny, albo wczesnym rankiem wypatrzyć je z balkonu. Zgłoszenie słuchacza

fot: Radosław Ryszka

54. Aktualizacja do wycinki w Krzeszowicach na osiedlu Czatkowice Dolne. Wycięto cały zagajnik brzóz. Zostało kilka drzew, wycięto drzewa samotnie stojące, wycięto posadzone parę lat temu piękne choinki. Wczoraj już była cisza i pił nie było słychać - więc mam nadzieję, że to koniec. 

fot: Ulla

55. Kraków. Ulica Ogórkowa. Nie ma słów, żeby opisać zniszczenia jakie zawdzięczamy haniebnej ustawie. Kolejne piękne drzewa wycięte przy ulicy Ogórkowej w Krakowie. Obok jest siedlisko bobrów, na koronach drzew były ptasie gniazda. Zgłoszenie słuchacza.

fot: P. Wrona

56. Marcinkowice. Wycinka na cmentarzu.

fot: Damian Radziak

57. Kraków. Ulica Forteczna. Jedna działka po północnej stronie Fortecznej wyczyszczona do zera. Zgłoszenie słuchacza

58. Tarnów. Ulica Giełdowa. Zgłoszenie z profilu "Powietrze Tarnów".

59. Tarnów. Rejon ulicy Mokrej i Pasterskiej.

fot: B. Maziarz

60. Róg Malborskiej i Kamieńskiego w Krakowie: 

"Tutaj bardzo ładna alejka również została ogołocona". Fot. Marek Chwałek

 

61. Kraków. Róg ulic Gnieźnieńskiej i Jaremy. Wycięto 2 drzewa:

Fot. G. Krzywak

 

62. Ruczaj "na tyłach" bloku, którego budowa zakończyła się dwa miesiące temu (okolice hotelu "Ruczaj") wycięto ok. 30 drzew. Zgłoszenie słuchacza Łukasza:

 

63. Powroźnik. Przesyłam osobiście dla mnie bolesny przykład kretynizmu właściciela nieistniejącego już cudownego lasu. Drzewostan liczący kilkaset dorodnych i zdrowych drzew wraz z licznymi siedliskami ptaków został wycięty w pień w poniedziałek, 27 lutego 2017. (Zgłoszenie słuchacza)

Stan po wycince. fot: Robert

Stan przed wycinką. fot: Robert

64. Brzoskwinia. Chciałem zgłosić wycinkę drzew w miejscowości Brzoskwinia. Wyciętych zostało około 120 drzew. (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Kuba

65. Aktualizacja do wycinki na ulicy Geremka w Krakowie - Wycinka 3 tygodnie temu, to był tylko początek. Teraz w sumie usunęli lasek brzozowy o pow. 1 ha. Co za ból, a mieliśmy tak piękne widoki z okien... Z drugiej strony bloków przy Geremka jest jeszcze skrawek "dziczy", gdzie i dziki czasami chodzą, sarenki, mnóstwo ptactwa jak sójki, szpaki, i drobniczka sikorki, wróble, a ostatniego lata widziałam nawet wilgę! Piękny żółty ptak i tak rzadki... (zgłoszenie słuchaczki)

fot: Marlena Bobrowicz-Pietrusiewicz

66. Kraków. Ulica Radzikowskiego. Wycięto mały lasek rosnący przy torach.

67. Kraków. Ulica Podchorążych. Pod topór poszło kilka drzew.

 

68. Kolejne drzewa w Krakowie wycięte - tym razem na ul. Kapelanka 26. Zgłoszenie słuchaczki

 

 

69. Myślenice. Ulica Słowackiego. Wycięto ok. 10 drzew rosnących wzdłuż ulicy

70. Zakopane. Plac Niepodległości. Piękne garaże się ukazały, będzie parking... (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: Julia

71. Kraków, os. Na Lotnisku. (zgłoszenie słuchaczki)

 

72. Kraków. Rostworowskiego 9. Piękna choineczka na Rostworowskiego 9, można było ja postawić wycięta w pień. Zgłoszenie słuchacza:

73. Kraków. Ulica Myśliwska. Przy ulicy Myśliwskiej w Krakowie, w okolicach numeru 20, dwie działki. (Zgłoszenie słuchaczki).

fot: Małgorzata

74. Kraków. Ulica Meiera 20 C/D

75. Kraków. Ulica Sienkiewicza.

76. Kraków. Ulica Zygmunta Starego. Wycięto około 20 niskich drzew. (Zgłoszenie słuchacza)

77. Kraków. Ulica Zygmunta Starego. Wycięto około 20 drzew średniej wielkości. (Zgłoszenie słuchacza)

78. Kraków. Ścięte drzewa w Lasku Wolskim. (Zgłoszenie słuchacza)

Fot. Sebastian

79. Kraków. Ulica Jahody. Były drzewa i krzewy, nie było tego wiele, ale na betonowej pustyni Ruczaju szkoda każdego skrawka zieleni. (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: Emilia

80. Kraków. Róg ulic Halszki i Łowienieckiej. Muszę zgłosić kolejne miejsce wycinki drzew na działce na rogu ulic Halszki i Łowienickiej. Działka graniczy z nowo wybudowanymi blokami i prawdopodobnie też będzie zabudowana lub zabetonowana parkingiem. Duże drzewa rosły tuż przy granicy działki z ulicą Łowienicką. (Zgłoszenie słuchaczki)

81. Januszowice. Ulica Spacerowa. Wycinka około hektara lasu. (Zgłoszenie słuchacza).

82. Kraków. Ulica Obozowa. Od soboty trwa wycinka sporego lasku. Nie skutkują żadne interwencje mimo, że jest to teren w zasadzie leśny a okres ochronny lęgu ptaków trwa od 1 marca. Lasek był siedliskiem wielu ptaków, które gniazdowały tu od kwietnia do późnej jesieni. (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Grzegorz

83. Kraków. Ulica Buszka. Drzewo pomimo lekkiego nachylenia nikomu nie szkodziło, ani nie zagrażało. Rosło w tym miejscu od lat i było przepiękne. Teren prywatny nie jest. (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: Anna

85. Kraków. Ulica Stelmachów. W Krakowie przy ul. Stelmachów na pustej działce przeznaczonej na sprzedaż deweloperom (jest tablica z ogłoszeniem sprzedaży) wycięto 12 pięknych, zdrowych, wysokich brzóz o wysokości 20-30 m. Mimo że rosły na skraju, a nie na środku działki. Chwilowo okoliczni mieszkańcy uratowali pozostałe 6 brzóz, ale zapewne to tylko kwestia czasu kiedy i one zostaną ścięte. (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Wojciech

86. Kraków. Ulica Pychowicka. Zgłoszenie słuchacza.

fot: Bartek

 

87. Kraków. Róg Norymberskiej i Pychowickiej. Wycinka drzew na Zakrzówku. Zgłoszenie słuchacza Łukasza 

88. Kraków. Ulica Sodowa. Pomimo trwającego okresu lęgowego, w otulinie Parku Krajobrazowego właściciel wyciął kilkadziesiąt dorodnych drzew. Wezwana na miejsce policja nie sprawdziła czy znajdowały się w nich gniazda chronionych gatunków, tylko stwierdziła że właściciel mógł ciąć, bo jest znowelizowana ustawa.

Problem w tym że po pierwsze, nikt nie sprawdził czy w wyciętych drzewach były gniazda lub miejsca lęgowe (policjanci na słowo uwierzyli właścicielowi że nie), co wymaga zasadniczo przeprowadzenia ekspertyzy ornitologicznej. Po drugie, właścicielem terenu jest firma deweloperska, a nie osoba prywatna, w związku z czym wycinka była niewątpliwie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dodatkowo, firma wycinkowa prawdopodobnie przeznaczy wycięte drzewa jako drzewo opałowe do sprzedaży, co również jest związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po trzecie, nie był kontrolowany obwód wyciętych drzew. (Zgłoszenie słuchacza).

fot: Jan Kowalski

89. Aktualizacja do wycinki na ulicy Lubostroń: "Na terenie wycinki drzew przy ulicy Lubostroń (okolice osiedla Europejskiego) na płocie aktualnie wiszą banery reklamujące powstające tam 'apartamenty Lubostroń', a na działkę wjechał ciężki sprzęt" - zgłoszenie słuchacza.

90. Kraków. Ulica Przemiarki. Przesyłam zdjęcia wycinki przy ul. Przemiarki na osiedlu Ruczaj ( działka zakupiona przez dewelopera). Zgłoszenie słuchaczki.

fot: Magdalena

91. Kraków. Ulica Spółdzielców. Ścięto też drzewa przy ul. Spółdzielców w Krakowie... A podobno od 01.03 nie można. (Zgłoszenie słuchaczki)

92. Kraków. Ulica Witkowicka. Wycięto kilkadziesiąt drzew w sumie na obszarze ponad 2 hektarów. (Zgłoszenie słuchacza)

93. Kraków. Ulica Widłakowa. Chciałem poinformować o wycince drzew przy ulicy Widłakowej 17. Wygląda to na celowy zabieg dewelopera, który nieopodal jakiś czas temu wybudował dwa domy. Niestety nie wiem jak dużo drzew zostało wyciętych - myślę, że nawet około 30. Był to (i jeszcze jest) bardzo ładny zagajnik dla zwierząt. (Zgłoszenie słuchacza)

94. Kraków. Zbieg ulic Nierównej i Bodzowskiej. (Zgłoszenie słuchacza)

95. Kraków. Pychowice. 3 piękne, stare, wysokie drzewa rosły sobie przy strumyku w Pychowicach niedaleko alejki spacerowej łączącej Zakrzowiecką z Jemiołową. Nie zasłaniały nikomu okien, nie kolidowały z potencjalną budową a i tak zostały wycięte. Bo tak. Bo moje to wytnę. (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Łukasz

96. Pasmo Brzanki. Codziennie chodząc tutaj można zauważyć jak znikają ścięte drzewa i pojawiają się nowe wycięte drzewa. Z roku na rok ten piękny szlak jest coraz bardziej spustoszały. Zaczynam widzieć prześwity a był tutaj naprawdę piękny las. To co się tutaj dzieje napawa mnie smutkiem. Nasze przyszłe pokolenie nie będzie miało okazji podziwiać piękna natury. Trwa to już tak naprawdę od kilku lat, ale teraz z ogromnym nasileniem. Jak można pozwolić na odbieranie prawa do czystego powietrza oraz do niszczenia tego co sadziły i dbały zeszłe pokolenia? Te lasy należą do wszystkich. Błagam niech ktoś to powstrzyma. Zostaną puste pola i budynki. (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: Agata

97. Kraków. Las Wolski. Jadąc Aleją Waszyngtona od Kopca Kościuszki i zjeżdżając rowerowym singletrackiem do ulicy Starowolskiej, naszym oczom ukazał się widok wycinki, która została przeprowadzona na rozległym terenie i jej ofiara padły prawie wszystkie młode drzewa. (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Mateusz

98. Morawica, Kościół sw. Bartłomieja

Fot. Jerzy

 

99. Wycinka drzew przy Tomeksie (Czyżyny-Nowa Huta). Zgłoszenie słuchaczki

 

100. Zakrzów. Okolice Zajazdu Celtyckiego. Wycięto cały zagajnik. (Zgłoszenie słuchacza)

101. Kraków. Ulica Na Ustroniu. Chciałam zgłosić wycinkę przy ul. Na Ustroniu Moim zdaniem wycinki dokonano już po 1 marca. Część tego terenu jest własnością osób fizycznych, część firmy prywatnej. Na działce leżą nadal wycięte drzewa. Co istotne, przez wiele lat działka była zarośnięta drzewami i chaszczami. Nikt się nią nie interesował. Dopiero teraz, gdy otworzyła się możliwość zdewastowania przyrody pojawił się właściciel. (Zgłoszenie słuchaczki)

102. Kraków. Odcinek od ulicy Chełmońskiego do ulicy Stelmachów. Dokonano masowej (ok. 50-70 drzew) wycinki drzew pomimo, że drzewa były z gniazdami. Po masowej wycince drzew pozostały najstarsze okazy z widocznymi gniazdami i pisklętami. Ekipa poinformowała nas, że wytną wszystko co do pnia, a jak poinformowaliśmy, że zgłosimy sprawę na policji to nas postraszono. (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: Anna

103. Kraków. Ulica Wężyka. Kilka drzewek które dawały oddech od tłoku ulicy i spalin. (Zgłoszenie słuchaczki)

fot: Ewa

104. Jurgów. Barbarzyńcy są wśród nas i wycięli osiem około 100-letnich jesionów i kilkadziesiąt innych drzew. Szkoda gadać... (Zgłoszenie słuchacza)

fot: Robert

 

105. Ul. Wyżynna / ul. Miarowa / ul. Do Luboni. Wycięto ok. 50 pond 60-letnich drzew - w tym ponad 20-metrowych brzóz.

Fot. Michał


Mapa będzie aktualizowana na bieżąco, prosimy o przesyłanie kolejnych zgłoszeń na adres: redakcja@radiokrakow.pl


 

Jarosław Kaczyński: będzie poprawka do ustawy dot. wycinki drzew

Zostanie wniesiona poprawka do ustawy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach - zapowiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, poprawka uniemożliwi wycinanie drzew w większych zespołach po to, by tworzyć podstawy dla inwestycji.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

"Do tej ustawy zostanie wniesiona poprawka - jeszcze jej w tej chwili nie mam, jest w tej chwili opracowywana przez legislatorów - która nie uchyli tej możliwości, bo ona z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw jest czymś bardzo dobrym, natomiast uniemożliwi tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio, to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać te wszystkie ograniczenia, których istnienie jest racjonalne" - powiedział prezes PiS na konferencji prasowej.

Nowe przepisy dot. wycinki drzew wzbudziły społeczne protesty. W miniony poniedziałek Jarosław Kaczyński podczas spotkania z warszawskimi i podwarszawskimi strukturami partii poinformował, że przepisy te będą zmienione,

Jacek Sasin (PiS) zadeklarował w poniedziałek, że na następnym posiedzeniu Sejm zajmie się ustawą dotyczącą wycinki drzew. Jednocześnie zapowiedział, że nie ma możliwości, aby powrócić do poprzednio obowiązujących przepisów. PO złożyła w Sejmie projekt, który zakłada powrót do zasady, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew.

 

 

 

 

(Grzegorz Krzywak/PAP/ko)

34%
66%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 160

stary Krakus

Wtorek, 30 maja 2017, 16:26

Mieszkańcy tych bloków na zdjęciach jakoś nie protestowali jak wycinane były drzewa pod ich budynki.Wielki raban robią ci którzy nie mają zielonego pojęcia o planach zabudowy Krakowa.Przestańmy budować mieszkania w imię chorej ekologii i zamknijmy Kraków.

Odpowiedz

krakowiaczek jeden

Środa, 12 kwietnia 2017, 19:31

Co za smutna mapa! :(

Odpowiedz

krakus

Środa, 12 kwietnia 2017, 08:38

Dajcie już spokój. Właściciel posadził drzewo i ma prawo je ściąć na własnej działce. Większość tych załamanych kupiła mieszkanie na działce wygolonej wcześniej z drzew, deweloper w odległości kilku metrów postawił mu kolejny blok a oni by chcieli drzewa. Ale kupując mieszkanie nie powiedzieli deweloperowi, że zależy im na terenie zielonym. Niech drzewa rosną ale na działkach innych i wtedy jest ok. Niech sąsiad nie ma prawa korzystać z własnej działki byleby mi było dobrze. A z drugiej strony co z mieszkaniami przed którymi rosną wysokie, nigdy nie przycinane drzewa. Światła ludziska muszą świecić cały dzień a drzewa wyrosły i nikt nie myślał o ich pielęgnacji, formowaniu, przycinaniu. Dlaczego ludziska jesteście tacy bezmyślni i egoistyczni??

Odpowiedz

TOm

Wtorek, 4 kwietnia 2017, 10:41

Róg Kapelanki i Monet Cassio.

Odpowiedz

Stan

Sobota, 1 kwietnia 2017, 12:27

Komuś bardzo zależy na robieniu hucpy z wycinki ostatniego miesiąca...a może zrobić mapę interaktywną z wycinki za rządów PO-PSL ..? pod topór poszło kilkanaście milinów drzew ! gdzie była wtedy cała ta obłudna zgraja niby obrońców przyrody ..w restauracjach czy za granicą ?

Odpowiedz

Loki

Czwartek, 23 marca 2017, 17:53

dotyczy zdjęcia nr 63-powroźnik. Pan Robercik jest załamany, bo ktoś na swojej działce wyciął kilkanaście lub kilkadziesiąt świerków. patrząc na zdjęcie nie jest to kilkaset!! a z perspektywy miejsca w którym robiono zdjęcie, Pan Robercik ma sporą działkę i ani jednego drzewa! a posadź sobie kilkanaście sztuk i nie płacz..najwięcej drą się o drzewa ludzie tego pokroju!

Odpowiedz

Anna

Sobota, 18 marca 2017, 01:29

Ciekawa jestem, czy te osoby, które maja najwięcej do powiedzenia na temat wycinki,mają chociaż jedno własne drzewo?Czy myśleliby tak samo o tej durnej ustawie, kiedy przyszło by im poświęcić trzy dni urlopu na uzyskanie pozwolenia w gminie na wycięcie trzech starych, chorych świerków z ogródka.Czy byliby zadowoleni, gdyby gmina zmieniła im klasę gruntu,ze względu na samosiejki brzozy,na teren zakrzewiony?Co właściwie w tej chwili można uznać za bezwartościowy.Proszę się nie dziwić,że ludzi, którzy maja takie doświadczenia przy nadarzającej się możliwości robią porządki.I przypuszczalnie każdy kto wiedziałby o tym, że ktoś zabroni mu na własnej działce wycinać drzewa nie dopuściłby do tego, żeby one tam w ogóle wyrosły.A tym bardziej ich nie posadził drzew.Drzewa maja to do siebie, że w pewnym momencie robią się duże, niebezpieczne i przeszkadzają właścicielowi i sąsiadom itp.Czegoś tu nie rozumiem społeczeństwo popiera kobiety, które chcą zabijać dzieci,twierdząc, że mają prawo decydować o sobie.A właściciel kawałka ziemi nie ma prawa zadecydować o własnym drzewie? Dziwny jest ten świat.

Odpowiedz

Piątek, 17 marca 2017, 06:59

I po co to zdjęcie z Siewnej? Przecież od wielu lat wiadomo, że w tym miejscu miały powstać bloki (Jest to w Uchwalonym Planie Miejscowym) i oczywiste jest, że drzewa miały być wycięte! Zdecydowano o tym w 2010 uchwalając plan!

Odpowiedz

Zdzisław Malina.

Czwartek, 16 marca 2017, 19:30

Nieścisłość - nie w całym kraju. Warszawa i bodaj trójmiasto wprowadziło lokalne przepisy uniemożliwiające wycinkę. W myśl obecnej ustawy, każda gmina może wprowadzić własne przepisy prawa lokalnego, regulujące tą kwestię. Jest o tym mowa przynajmniej w kilku artykułach nowelizacji z dn. 16.12.2016 r. (m.in. art. 83). Ot taka ciekawostka. Proszę poczytać i nie dać sobie mydlić oczu, że lokalnie nie można zakazać wycinki ! Otóż można, bez zastrzeżeń !

Odpowiedz

muzyk

Poniedziałek, 13 marca 2017, 13:45

No to teraz pora na wycinkę drzew w prywatnym parku naszego genialnego kompozytora i dyrygenta - jak wszędzie to wszędzie!

Odpowiedz

marek. m.

Poniedziałek, 13 marca 2017, 13:28

Szyszko pod sąd!

Odpowiedz

:(

Poniedziałek, 13 marca 2017, 13:21

@damian

kasa kasa kasa... :(

Odpowiedz

Sobota, 11 marca 2017, 12:00

kl@ i temu podobne. Jest projekt zalesienia wszystkich parkingów w Krakowie!!! Poprzecie? http://waw75.salon24.pl/762876,zejdzmy-wreszcie-z-drzew

Odpowiedz

mMa

Czwartek, 9 marca 2017, 09:47

Nieporaz, ul. Oblaszki to działka należąca do Lasów Państwowych. Wycinka zaczęła się jeszcze przed "Szyszką", bo w grudniu 2016 - a to że wycinając ponad stuletnie drzewa przy okazji zniszczono zabytkowe założenie parkowe ani dla LP ani dla Pana Szyszki raczej nie ma znaczenia ;(

Odpowiedz

kl

Wtorek, 7 marca 2017, 10:48

akurat parków w krakowie jest jak na lekarstwo, zieleńców osiedlowych jeszcze mniej, więc drzewa pomiędzy blokami, na "jakiś działkach" są główną zielenią miasta. Dlatego rozumiem zbulwersowanie mieszkańców Krakowa. W tym momencie wycinają na działce przy ulicy Halszki graniczącą z nowymi blokami, drzewa z gniazdami ptaków także... więc wycina głównie deweloperka. Prywatne działaki wycinają drzewa, których od lat nie mogli się pozbyć i to dla nich powinno być udogodnienie. W rzeczywistości na potęgę tnie deweloperka, co okaże się jak na tereny, gdzie własnie wycięto wjedzie sprzęt budowlany i robotnicy

Odpowiedz

brawo

Poniedziałek, 6 marca 2017, 09:01

@stary pryk

Brawo, takie posty dają nadzieję, że są jeszcze ludzie trzeźwo myślący.. podpisuję się pod tymi poglądami

Odpowiedz

Paweł

Niedziela, 5 marca 2017, 13:10

Szok jak się to ogląda. Wszystko najlepiej wyciąć i zabetonować, powtykać jeden blok koło drugiego byle tylko zarobić. Mamona tylko się liczy. Brzydzę się takimi ludźmi. Powietrze zatrute, zieleni nie ma, żywność nafaszerowana chemią, a potem lament, że epidemia raka i innych chorób. No cóż ludzie sami się unicestwiają nie szanując środowiska w którym żyją. Religia, szkoła i media wmówiły ludziom że są panami i mogą robić co chcą i nie szanować przyrody. Otóż nie, nie mogą. Jak wszystko zniszczymy to sami też zginiemy, bo samym betonem żyć się nie da. Pszczoły też giną. Średnio 100 na sekundę. Zmierzamy do samozagłady.

Odpowiedz

mieszkaniec dzielnicy

Sobota, 4 marca 2017, 18:30

ul. Korepty - kawał lasu wycięty.

Odpowiedz

mmm

Sobota, 4 marca 2017, 17:17

Czy zdjęcia wykonują wieczne żywe trójki robotniczo-chłopskie. Kolejne hasło "nacjonalizacja wszystkich drzew" Później do nacjonalizacji kolejne formy własności prywatnej. U mnie na wsi nikt od 25 lat nie posadził na działce drzewa bo będzie kłopot, Jak ja posadziłem to wielu stwierdziło ,że zgłupiałem. Posadziłem pare dzisiąt drzew i tyle samo krzewów. Jeśli nie będzie pozwolenia na wycinkę to za 40 lat to drzewa będą tylko w lesie. Przykład mam działkę 2 ha nieuprawianą, co mogę zrobić, posadzić drzewa i gdy będę jej potrzebował według nowy przepisów ściąć ale gdy nie mogę ściąć to nie posadzę i będę pilnował ,żeby nie było samosijek tak to wyglądał dotąd. Ludzie szybko wycinają teraz bo jest to wynik stabilnego praw w tym państwie. Jak widzimy mieli racje, W tym kraju od wielu lat rządzi pijar a nie rozsadek.

Odpowiedz

Tomasz Morwa

Sobota, 4 marca 2017, 13:51

W Tarnowie Prezydent Ciepiela chce w ramach "rewitalizacji" wyciąć kilkadziesiąt stuletnich drzew na Starówce Tarnowa przy ul. Piłsudskiego. Przez lata drzewa zaniedbywano by wreście udało się je wyciąć. Mieszkańcy protestują, unikalana enklawa architektury kamienic i tych biednych drzew zostanie zniszczona. Te drzewa pamiętają całe pokolenia absolwentów liceum koło którego stoją. Prezydent Tarnowa już zwala na Konserwatora Zabytków a tak naprawdę to był jego wniosek, konserwator jedynie musi się odnieść. Wstyd i nikczemność tego człowieka sięga granic.

Odpowiedz