|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ceny prądu w górę. Małopolskie firmy i instytucje już sięgają do zaskórniaków

Sprzedawcy energii elektrycznej chcą 30-procentowych podwyżek cen prądu. W tej sprawie musi się jeszcze wypowiedzieć Urząd Regulacji Energetyki. Jednak samorządy, szpitale i inne instytucje już szukają zaskórniaków w swoich budżetach... bo będzie drożej.

Fot. pixabay

To, jak wielkie będą podwyżki zależy od instytucji - od m.in. rodzaju umowy oraz tego, czy na dostawę energii rozpisywany jest przetarg. Jednak już teraz wiele instytucji wie, że wyda na rachunki zdecydowanie więcej. Najbardziej jaskrawym przykładem jest Chrzanów. Miasto w 2019 roku na dostawę energii do szkół, przedszkoli, urzędów zapłaci o milion złotych więcej niż teraz. Robert Maciaczek, burmistrz miasta, wylicza, że to podwyżka o 55%. "To olbrzymi problem. Trzeba było zabezpieczyć o milion więcej na bieżące wydatki. Szukamy rozwiązań. Widziałem się już z burmistrzem Libiąża i Trzebini. Tam też jest problem, zresztą jak w wielu samorządach" - mówi Radiu Kraków Robert Maciaszek.

Podwyżki cen dotyczą też większych miast. Tarnów ma problem z zakupem energii na przyszły rok. Miasto zamierzało wydać na to 5 mln złotych, ale oferty złożone do przetargu okazały się dwa razy droższe. Jaki jest efekt? Tarnów podnosi podatki od nieruchomości. WIĘCEJ

Jak będzie w Krakowie? Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Krakowa, zastrzega, że nie ma dokładnych wyliczeń, ale wiadomo, że tanio nie będzie. "Szacuje się, że komunikacja miejska będzie droższa o kilkanaście milionów złotych" - informuje Chylaszek. Stąd pojawił się pomysł podwyżek biletów na komunikację miejską. 

Ale są też instytucje publiczne jak miejskie lecznice, placówki kulturalne zarządzane przez województwo. Władze Małopolski już teraz szacują, że za dostawę energii w 2019 roku zapłacą więcej niż w 2018. Rozstrzygnięto przetarg w tej sprawie. Dotyczył on zaopatrzenie w energię elektryczną 37 instytucji, w tym 5 szpitali. Postępowanie wygrał Tauron, który zaproponował cenę ponad 7 milionów 400 tysięcy złotych. "To ceny nieznacznie większe niż w roku poprzednim" - mówi Filip Szatanik, rzecznik małopolskiego urzędu marszałkowskiego.

Przykłady można mnożyć. Firmy energetyczne chcą podwyżek, bo rośnie cena węgla i cena praw do emisji CO2. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że zwróci się do firm energetycznych o dokładne przeanalizowanie kosztów, co ma pozwolić na złagodzenie wzrostu cen energii elektrycznej dla samorządów. Nie ocenia tego tak pozytywnie Wojciech Jakóbik, szef portalu Biznes Alert.

Ceny energii prawdopodobnie podniosą się i będą wysokie, dopóki nie obniży się cena wytwarzania energii w Polsce. To stanie się dopiero po transformacji energetycznej, która może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. To zależy od decyzji politycznych podejmowanych przez rząd. CAŁA ROZMOWA

 

 

(Teresa Gut/ew)

0%
100%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 13

Piątek, 7 grudnia 2018, 08:48

Spokojnie. Jak padną nasze kopalnie z powodu nierentowności albo wróci do władzy PO i je zlikwiduje, to w końcu nasze kopalnie przejmą Niemcy i limity CO zostaną zlikwidowane. Tak samo jak było z cukrowniami i limitami na cukier. Bruksela zniosła limity jak tylko Jankowski poskakał na korytarzu a niemiaszki przejęły interes.

Odpowiedz

ja

Piątek, 7 grudnia 2018, 06:55

Każdy pretekst jest dobry. REALNY koszt wzrostu CO2 za MWh to 45 zł a nasi przywalili 150 zł. Polak potrafi.

Odpowiedz

Ehh

Piątek, 7 grudnia 2018, 05:33

Ale państwo wam da a rząd wam rozdzieli....

Odpowiedz

Wodór

Czwartek, 6 grudnia 2018, 21:30

@węgiel

A czym Pan zastąpi źródło energii jakim jest węgiel? Cykl budowy elektrowni atomowej to ok. 20 lat. Kadr do obsługi nie mamy. Uranu tez. Węgiel mamy. Bez węgla- koksu, nie ma stali. Najwiekszym konsumentem węgla w UE są Niemcy. Nimcy wg ich szacunków także nie zdążą z redukcją emisji CO2 wg nawet pierwotnych ustaleń. Teraz mają być jescze ostrzejsze.

Odpowiedz

Czwartek, 6 grudnia 2018, 21:03

@węgiel

Zamiast się bawić w Sherlocka i zgadywać kto co komu kiedy napisał lepiej się zastanów dlaczego energetyka węglowa stała się nieopłacalna i dlaczego nieopłacalna jest tylko w UE.

Odpowiedz

węgiel

Czwartek, 6 grudnia 2018, 20:59

@bez komentarza

Każdy, kto ma o trzy szare komórki więcej niż ty. Zamiast pisać komentarz za komentarzem i odpisywać sobie na nie, poczytaj coś. Polska energetyka jest oparta na węglu, a to nie tylko nieekologiczne, ale zupełnie nieopłacalne. No ale żeby tupnąć mogą na związkowych nierobów, trzeba mieć jaja.

Odpowiedz

Czwartek, 6 grudnia 2018, 20:40

@bez komentarza

To proste. W Unii trzeba płacić za emisję CO2, a cena za to wzrosła kilkakrotnie.

Odpowiedz

bez komentarza

Czwartek, 6 grudnia 2018, 20:17

W UE ceny prądu o dziwo nie drożeją. Czy ktoś to rozumie ?

Odpowiedz

Wiatrak

Czwartek, 6 grudnia 2018, 20:16

@krakus z wieczystej

U nas prąd jest zasadniczo z węgla. A ceny rosna bo co? Mamy płacic więcej, bo w tym roku opłaty za emisje CO2 wzrosły 6 x. To jest rodzaj podatku.... od powietrza. Nie ma nic wspólnego z rynkiem, a zwłaszcza wolnym. Unia strzela sobie w głowę. Zużycie węgla w europie to 6-7% reszty świata. Jaki to ma sens skoro reszta nie jest zainteresowana redukcją? My redukujemy .... i płacimy podatek od powietrza. To płacimy za prąd wiecej i przestajemy być konkurencyjni.

Odpowiedz

Czwartek, 6 grudnia 2018, 20:02

Dziękujemy Unii Europejskiej, że dzięki jej głupim ustaleniom musimy teraz płacić więcej.

Odpowiedz

krakus z wieczystej

Czwartek, 6 grudnia 2018, 19:27

@Bozon

Co ty p....lisz człowieku ?

Odpowiedz

KORYTO +

Czwartek, 6 grudnia 2018, 17:44

Zaiste DOJNA jest ta zmiana.

Odpowiedz

Bozon

Czwartek, 6 grudnia 2018, 17:39

Chcecie Państwo ekologii, .... a to kosztuje. Tak samo jest i będzie z grzaniem mieszkań. Dla biednych szybko skończą się dopłaty za gaz. A co wtedy? Dziewięć stopni w mieszkaniu w niezbyt mroźne dni? To wszytko jest bezrozumne. Nas nie stać na takie tempo zmian dotyczących pozyskiwania energii. Zmiany tak, ale za wiele lat. Obecna eko-polityka to czysty obłęd.

Odpowiedz