|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tarnów: wyższe ceny energii - wyższe podatki od nieruchomości

Tarnów niespodziewanie podniesie podatki od nieruchomości. To reakcja miasta na podwyżkę cen energii. Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków - Tarnów musi zapłacić za oświetlenie ulic i energię do urzędów czy szkół dwa razy więcej niż do tej pory, czyli ponad 10 milionów złotych. Dlatego miasto podniosło podatki od nieruchomości na przyszły rok, na co zgodzili się już tarnowscy radni. Mieszkańcy zapłacą o 9 groszy więcej za metr kwadratowy - wyjaśnia skarbnik miasta Tarnowa Sławomir Kolasiński.

Fot. P. Topolski

"Czyli w mieszkaniu 60 m2 kwota ta będzie wyższa o 5,40 złotych. W domu jednorodzinnym kwota wzrośnie o 9 złotych rocznie. Przedsiębiorcy za m2 zapłacą 90 groszy więcej. Wzrost za podatek od garażu, przy przeciętnej powierzchni 16 m2, to będzie ok. 30 złotych więcej. Patrząc na miesięczne ceny wynajmu garażu, ten wzrost nie będzie tak duży" - wylicza Sławomir Kolasiński.

Skarbnik dodaje, że w Tarnowie nie było podwyżek podatków od 5 lat, bo nie zgadzała się na to rada miejska poprzedniej kadencji. Uchwalone w czwartek podwyżki wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku.

Za podwyżką podatków od nieruchomości zagłosowało 13 radnych koalicji PO, Nowoczesna i Nasze Miasto Tarnów(Piotr Górnikiwicz wstrzymał się od głosu).

Zbigniew Kajpus z PO przekonuje, że jest przeciwnikiem podnoszenia podatków. Natomiast jego zdaniem w sytuacji tak dużej podwyżki cen energii nie było innego wyjścia. "Musimy znaleźć środki, aby mieszkańcy mieli odpowiednio utrzymane i oświetlone ulice. I żeby było w mieście bezpiecznie. Myślę, że ta podwyżka jest dla każdego do udźwignięcia, natomiast wpływy z niej pozwolą częściowo pokryć koszty rosnącej energii dla miasta" - komentuje radny.

Radni koalicji przekonywali również, że Tarnów miał i ma jedne z niższych podatków w Polsce.

Z takim podejściem nie zgadza się jednak Kazimierz Koprowski z PiSu. "Drenowanie kieszeni podatnika jest złym podejściem. Raczej należy się skupić w pierwszym etapie na pokazaniu oszczędności. Tych elementów i dziedzin, w których możemy zaoszczędzić. W samorządach, które zdecydowały się na obniżenie podatków obserwujemy poważny wzrost gospodarczy i otwieranie się firm" - mówi Koprowski.

Kazimierz Koprowski dziwił się też temu, że projekt podwyżek był konsultowany jedynie z radnymi koalicji. Skarbnik wyjaśniał, że wynikało to z pośpiechu.

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

21%
79%