|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Augustyn: "Pani premier Szydło co innego mówi, a co innego robi"

- Oczekiwalibyśmy, by pani premier robiła to co zapowiada - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków tarnowska posłanka PO, Urszula Augustyn. Chodzi o czwartkowe spotkanie szefowej rządu z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

"Premier co innego mówi, a co innego robi. Chcemy, by to co zostaje ustalone na takich spotkaniach, wchodziło w życie" - mówiła posłanka Augustyn.

 


Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłanką PO, Urszulą Augustyn.

 

Za nieco ponad 2 godziny rozpocznie się spotkanie premier Szydło z szefami klubów parlamentarnych. Będzie rozmowa o TK i debacie w Strasbourgu. Czego pani oczekuje? Pierwsze deklaracje o wyborze przez opozycję 8 z 15 sędziów TK już padły.

- Przede wszystkim oczekujemy tego, żeby pani premier robiła to co mówi. Pani premier co innego mówi, co innego robi. To trudne do zaakceptowania. Mało osób już się na to nabiera. Proszę zobaczyć po wystąpieniu pani premier w Brukseli, kiedy nie odpowiadała na pytania a fakty przeczyły temu co mów, chyba największe frakcje, które decydują o tym co się w Europie dzieje, się nie nabrały. Na poprzednim spotkaniu z szefami klubów co innego powiedziała a potem wygłosiła swoje orędzie. Dziś jest kolejne spotkanie. Jeszcze jedna refleksja po ostatnim spotkaniu. Pani premier i jej środowisko byli zaskoczeni, ze zaproszeni przyszli. Chyba tylko dlatego byli zaskoczeni, że oni przez ostatnie 8 lat zaproszeń nie przyjmowali. Jesteśmy odpowiedzialną opozycją i przychodzimy. Chcemy jednak, żeby te ustalenia były procesem obróbki i debat. Nie może być tak, że tu sobie porozmawiamy a potem każdy i tak robi swoje.

 

Ta deklaracja o wyborze przez opozycję 8 z 15 sędziów TK została wczoraj powtórzona.

- Zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Jak PiS położy na stole projekt to wychodzi ten diabeł. Nie trzeba teraz cudów. Wystarczy, żeby trzej sędziowie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta. Jakby dzisiaj obowiązujące prawo było realizowane, nie trzeba by było szukać cudów.

 

Mówiła pani, że premier Szydło miała kłopot z odpowiadaniem na pytania podczas debaty. Był jednak też problem z zadawaniem pytań. To czasami nie były pytania...

- Dlaczego? Proste pytanie zadanie w związku z Komisją Wenecką - dostosujecie się do tego co orzeknie komisja czy nie?

 

To było jedno z faktycznych pytań. W PO będą rozliczenia za abdykację podczas debaty?

- Nie. Dlaczego?

 

Kilkadziesiąt sekund wystąpienia eurodeputowanego Olbrychta to o to chodziło?

- W imieniu polskich parlamentarzystów mówili szefowie frakcji EPP. Było dmuchanie na zimne. Nie wypowiadali się Niemcy, ale Holender. My nie chcieliśmy mówić jakie jest nasze zdanie. Z koleżankami i kolegami rozmawiamy w kuluarach. Oni wiedzą jak jest w Polsce. Zresztą powiedziała o tym pani premier. Jej okrągłe zdania nie zostały dobrze sprzedane. Demonstrowanie przed mediami całego świata naszej wojny polsko-polskiej jest nieeleganckie. Nie sadzę, żeby był pan zadowolony jakbyśmy mieli targowisko, na którym przekrzykiwaliby się posłowie konserwatywni i nasi posłowie, którzy mają inne zdanie. We własnym gnieździe trzeba robić porządki. Skoro była debata to elegancko staraliśmy się powiedzieć jak sytuacja wygląda. Nasz poseł Olbrycht miał spokojne, ale smutne wystąpienie. Jest nam przykro, że Polska dziś jest w takiej sytuacji, że po raz pierwszy jest ta procedura w naszej sprawie. Chciałabym wiedzieć co by się działo w Polsce jakby posłowie PO w Europarlamencie głośno mówili co nam się nie podoba.

 

Przypomnę jednak nagranego szefa PO, Grzegorza Schetynę, który mówił, że należy wywlekać sprawy na poziom europejski.

- Chwileczkę. Pan nadinterpretuje. Proszę przeczytać ten tekst. Powiedział, że jak nie będzie innego sposobu to trzeba wyjść na ulice. Mówił, że rozmawia się o tym w UE. To nie oznacza, że będziemy z tego robić cyrk. My tego nie zrobiliśmy. Dziwię się mediom, że im się to nie podoba. Media wolą teatr, ale ten, który był, już był wystarczająco wstydliwy.

 

Wspomniany Grzegorz Schetyna będzie oficjalnym szefem PO w przyszłym tygodniu, o ile dobrze pamiętam...

- Rewelacyjnie.

 

Rewelacyjnie?

- Dobrze pan pamięta.

 

Myślałem, że z takim entuzjazmem mówi pani o Grzegorzu Schetynie.

- Staram się pana podnieść na duchu. Pan idzie w takie tony, które trzeba zbijać. Tu się pan popisał rewelacyjną pamięcią. Staram się być miła.

 

Czego pani oczekuje? Na czym ma odbudowywać to poparcie Grzegorz Schetyna? Poparcie PO leci na łeb, na szyję.

- Leci. Taka jest kolej rzeczy. Proszę zobaczyć, zwykle ci, którzy wygrywają dostają bonus i mają wysokie notowania. PiS się zatrzymał i spada. Coś tu nie działa. Skoro nikt się tym nie zajmuje to niech oni się zajmą sobą. PO spadły notowania. To było przewidywalne. Musiał być moment zastanowienia, podsumowania, wyciągnięcia wniosków i ruszenia naprzód. Bez tego się nie da. Po przegranej trzeba wyciągnąć wnioski. To było do stycznia. Odbyła się masa dyskusji, rozmawialiśmy. Bez wniosków nie pójdziemy dalej. W PO potrzebne jest nowe otwarcie, współpraca z niezadowolonymi. W takich sytuacjach wspomina się to co było złe. Trudno. Warto jednak podsumować. Złe trzeba odrzucić a dobre kontynuować. Można też szukać nowych pomysłów na prace. Spokojnie. PO się pozbiera. Będzie to widoczne w słupkach.

 

PO zorganizowało spotkanie „zamach na edukacje”. Faktycznie mamy zamach? Na razie PiS realizuje obietnice wyborcze, chodzi o 6-latki.

- Chodzi o wiele rzeczy. Od 6-latków, następnym tematem PiS jest reforma gimnazjów. Jest też zmiana w systemie egzaminowania. Zmian jest sporo.

 

To chyba nie zamach. Wczoraj minister Zalewska mówiła o takich zmianach jak historia w liceum na każdym poziomie, powrót SKS czy subwencja na przedszkola i żłobki. To zamach?

- W moim pojęciu to zamach. Proszę poczekać do września jak decyzje się odbiją echem. Brak 6-latków w szkołach to nadmiar w przedszkolach. To zwolnienia nauczycieli i totalny bałagan. Nie wiadomo ile dzieci będzie w 1 klasach i tak dalej. To związane jest z finansami. 6-latki w szkole są finansowane z subwencji a w przedszkolach nie. Będzie taki chaos we wrześniu, że odczujemy „dobrą zmianę”. Mam nadzieję, że kolejne swoje pomysły pani minister skonsultuje z ludźmi. Rozbijanie dzisiaj gimnazjów nie jest lekarstwem na kłopoty gimnazjalistów. Warto popatrzyć jak gimnazja sobie radzą. To pomaga w podejmowaniu decyzji. Jest zamach na edukację.

 

Jak pani ocenia pomysł wprowadzenia lekcji patriotycznych, które miałyby wejść do tarnowskich szkół od września?

- Wszystko zależy od tego co mamy na myśli. Nie wiem co to znaczy lekcja patriotyzmu. Dzisiejszej młodzieży patriotyzmu nie brakuje. Są grupy rekonstrukcyjne, wolontariaty. Co to jest jak nie patriotyzm? Czego będą uczyć tarnowscy nauczyciele? Można to porównać z nauczaniem historii. PiS mówi, że historii uczy się źle. Chcę przypomnieć, że jak w 2009 roku zmienialiśmy podstawę programową to maturzyści prawie nie wybierali historii do matury, bo uczono się jej na pamięć - data i wymazanie. My chcemy uczyć historii logicznie, rozumowo. Trzeba wiedzieć jak działania skutkowały. Nie widzę w tym nic złego.

 

Jakby pani miała poprowadzić taką lekcję to jaki temat by pani wybrała?

- Najpierw bym zaprosiła radnych, żeby zobaczyli co się w szkole dzieje. Może oni nie mają o tym wyobrażenia.

12%
88%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 135

hipokryzja

Poniedziałek, 25 stycznia 2016, 08:23

Za to PO zawsze robiła to co deklarowała, nieprawdaż Pani poseł?

Odpowiedz

kk

Piątek, 22 stycznia 2016, 13:42

@kolo

Przeanalizuj sytuacje na giełdach świata i kryzys w Chinach zanim w slad za GW głupio PIS zaczniesz oskarżąc.

Odpowiedz

kk

Piątek, 22 stycznia 2016, 13:41

@@Republika

PO zdwastowął pierwsza jak już chcesz być dokładny.

Odpowiedz

logikatopodstawa

Czwartek, 21 stycznia 2016, 23:26

@smutnykazek

masz rację. szydło nie wie co mówi. bo mówi to co na prompterze napisze Jarek. No więc ona kojarzy, że mówi, ale naprawdę nie wie co znaczy to co mówi. To wie tylko Jarek!

Odpowiedz

smutnykazek

Czwartek, 21 stycznia 2016, 23:22

Przecież to oczywiste, że Szydło co innego mówi a co innego robi!! Szydło bowiem nie wie co mówi :) a skoro nie wie co mówi to skąd ma wiedzieć co robić.

Odpowiedz

zafascynowany

Czwartek, 21 stycznia 2016, 23:19

dobra zmiana wg. pis to taka zmiana w której "swoi" zostają porządnie przyspawani do koryta. Każda inna zmiana jest już zła.

Odpowiedz

mirko

Czwartek, 21 stycznia 2016, 23:09

Trzeba przyznać, że Urszula Augustyn jest normalną, sympatyczną osobą. Nie rozumiem tego pisowskiego jazgotu. Brać się pisowcy do roboty. Teraz wy rządzicie. Na razie jedyne co pokazujecie narodowi to wielkiego F-a.

Odpowiedz

radwan

Czwartek, 21 stycznia 2016, 23:05

Odpolitycznienie mediów wg. PIS - Jacek Kurski. Brawo.

Odpowiedz

dudopis

Czwartek, 21 stycznia 2016, 23:03

Odstaw to co bierzesz. Natychmiast :)

Odpowiedz

koryciarze

Czwartek, 21 stycznia 2016, 22:57

PIS niech się weźmie do roboty. Na razie poza wojenką nic nie robią poza obsadzaniem wszystkiego swoimi. Sprawowanie władzy to coś więcej niż odrywanie od koryta tylko po to by przy korycie upchać swoich np. Jacek Kurski.

Odpowiedz

wiechu

Czwartek, 21 stycznia 2016, 22:50

Zaczynam uważać, że Kościół i pomaganie to coś jak oksymoron.

Odpowiedz

reganroland

Czwartek, 21 stycznia 2016, 22:47

Brawo bić wolno tylko trzeba widzieć komu. Jak się bije brawo członkom partii podejrzewanych o bycie finansowanym przez Putina to trzeba wiedzieć, że dobrze to nie będzie odebrane> Ale Brocha Szydło ogólnie niewiele wie i skompromitowała Polskę. Wybacz ale ja takim gościom bił brawa nie będę. Wy możecie, skoro akceptujecie towarzysza Piotrowicza, to co to za różnica...Niejako przy okazji Orban właśnie jedzie dogadywać się z Władimirem,,,zabierzcie się z NIM. Za chwilę, w obliczu konfliktu na Ukrainie, grozi nam izolacja w UE Orban dogada się z Putinem i zostaniemy sami z palcem w przysłowiowej d...ie.

Odpowiedz

Czwartek, 21 stycznia 2016, 22:01

@Pytanie

Oderwana od koryta ,operacja była ciężka ,a czeka ją następna i chyba tej nie przetrzyma .Niestety kościół już nie pomoże.

Odpowiedz

Czwartek, 21 stycznia 2016, 21:59

@reganroland

Na głupie pytania są głupie odpowiedzi lub się nie odpowiada.Ci ,którzy niedawno zachwycali się demokratą Putinem dziś tym ,którzy przed tym demokratą ostrzegali wmawiają ,że są z nim w zmowie.Totalna głupota,już nawet brawa nie wolno bić udawani obrońcy demokracji!.Puknijcie się w te zakute łby,Niemcy rozbijali manifestacje antyimigranckie ,jest demokracja ! w Polsce policji brak ,na plakatach Kaczyński i rząd do rozstrzelania zero reakcji,demokracji brak.Plakat antyrządowy na trybunach przy Łazienkowskiej na tuska ,antykomor :więzienie wieloletnie bez wyroku POdemokracja jest super bo niemcy bezkarnie drenują nasze portfele i tak ma być tania siło robocza!

Odpowiedz

Pytanie

Czwartek, 21 stycznia 2016, 21:46

A kim jest p. Augustyn? :)

Odpowiedz

Czwartek, 21 stycznia 2016, 21:43

@dudopis

Szczególnie walczyli o własne koryto,a na niesympatyczną wice to rzuci się Schetyna "ja cię zniszczę" bo pewnie nie zapomniał jej ataków i bufetowej kiedy oskar stasi chciał go wyeliminować!.Umizgi "rewelacyjne" nic tu nie pomogą

Odpowiedz

Stara Krakowianka

Czwartek, 21 stycznia 2016, 21:38

Duża mobilizacja PiSowskich ordynarnych wpisów. To oznacza,że Pani Augustyn trafiła w sedno.

Odpowiedz

misiek

Czwartek, 21 stycznia 2016, 20:53

Panowie i Panie tak zachwalacie Panią poseł Augustyn a co pani poseł zrobiła dla miasta Tarnowa. Proszę pokazać ile miejsc pracy powstało? Pan prezydent Ciepiela kolega partyjny obiecał młodym tarnowianom i nie tylko 2000 tyś miejsc pracy, a tu się okazuje że z podpisanych listów intencyjnych nic nie zostało, wszyscy nagle po wyborach wycofali się w inwestowanie w Tarnowie. To taka jest właśnie polityka rządów PO. Mówicie o niezależnych mediach, proszę prześledzić parę faktów kto z kim i dzięki komu pracuje w niezależnych mediach. Nie trzeba być żadnym dziennikarzem śledczym.

Odpowiedz

reganroland

Czwartek, 21 stycznia 2016, 18:32

Dlaczego Szydłowej bili brawo w PE prawie posłowie z parrti podejrzanych o finansowanie z Moskwy ??? O co chodzi. czy czasem nie o to, że ten kto rozwala UE jest na rękę Putinowi? tak tylko pytam?

Odpowiedz

kolo

Czwartek, 21 stycznia 2016, 18:28

@gustaw

bardzo dziękuję z Twoich ust to prawie komplement :)

Odpowiedz