|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jerzy Meysztowicz: "Konstytucja świetnie się ostatnio sprzedaje. To duża zasługa Jarosława Kaczyńskiego"

- Po raz kolejny Jarosław Kaczyński pokazuje kto rządzi w Polsce - tak słowa prezesa PiS komentował na antenie Radia Kraków poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz. Prezes PiS zapowiedział, że Sejm weźmie pod uwagę zalecenia Komisji Weneckiej, ale rząd nie opublikuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

Posłuchaj porannej rozmowy w Radiu Kraków

fot: RK

- Prezes PiS wchodzi w buty pani premier nie po raz pierwszy - mówił poseł Meysztowicz." Jarosław Kaczyński chcąc realizować swoją politykę będzie łamał prawo i konstytucję" - mówił poseł Meysztowicz w Radiu Kraków.


 

Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem Nowoczesnej, Jerzym Meysztowiczem.

 

Słowa Jarosława Kaczyńskiego, który mówił wczoraj, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie powinien zostać opublikowany, zamykają debatę na ten temat?

- Po raz kolejny prezes pokazuje kto rządzi w Polsce. Decyzja czy wyrok zostanie wydrukowany czy nie, należy do premier Szydło. Prezes Kaczyński pokazuje, że to on decyduje. To przykre. Jarosław Kaczyński, chcąc realizować swoje pomysły, będzie łamał konstytucję i prawo. Nikt go nie zatrzyma.

 

Czego pan oczekuje od marszałka Kuchcińskiego? Jaka to będzie debata?

- To będzie taka debata i tacy eksperci jak w wypadku katastrofy smoleńskiej. Jest teza i eksperci muszą to potwierdzić. Działania idą w tym kierunku, żeby powiedzieć, że Komisja Wenecka się myli. Dlatego trzeba znaleźć takich prawników, który powiedzą, że racji Komisja nie ma. Po raz kolejny powiedzą, że nie ma podstaw, żeby realizować opinię Komisji Weneckiej. Nie mam złudzeń. Chodzi o przeciągnięcie tego w czasie, żeby ta debata dojechała do grudnia, kiedy ustąpi prezes Rzepliński. To gra na czas. Stanowisko PiS jest zdecydowane. Nie wierzę w kompromisy. Nie można wydrukować połowy wyroku TK, nie można powołać 1,5 sędziego Trybunału.

 

Nowoczesna i opozycja chcą kompromisu? Wtedy Nowoczesna straci paliwo do sporu politycznego i weźmie część odpowiedzialności za TK.

- Oczywiście rozmawiać trzeba. Nowoczesna będzie szukała kompromisu, ale są pewne warunki. Zawsze jak się siada do stołu negocjacyjnego to podaje się warunki wstępne. My to podaliśmy. My nie możemy handlować konstytucją. My na łamanie prawa się nie godzimy. Rozmowa byłaby skoncentrowana na tym jak zmienić ustawę o TK. To może zafunkcjonować jak zostaną spełnione dwa warunki – opublikowanie wyroku TK i zaprzysiężenie 3 legalnie wybranych sędziów przez prezydenta.

 

Minister Gowin mówi, żeby rozmowa była bez warunków wstępnych.

- Pan Gowin nie jest w stanie mnie niczym zaskoczyć. Twierdzenie, że trzeba rozmawiać bez warunków wstępnych potwierdza, że minister też jest za łamaniem prawa i konstytucji.

 

Jak pan przyjmuje propozycję europosła Ujazdowskiego? On wyrwał się przed szereg proponując publikację wyroku i debatę bez słów zaostrzających spór? To testowanie opozycji?

- To nie jest testowanie. My o to apelujemy. Chcemy rozmawiać, ale pod tymi warunkami. Kazimierz Ujazdowski powiedział, że w jego ocenie wydrukowanie wyroku jest zasadne. Wyrok jest jednoznaczny. Natomiast dlaczego tak zrobił? Kazimierz Ujazdowski jest samodzielnym politykiem jak na PiS. On prezesa się pewnie nie boi. Takich ludzi jest wielu w PiS. Wszyscy mają zdrowy rozsądek i wiedzą, że poszli po bandzie. Oni nie chcą eskalacji konfliktu. Mam nadzieję, że będą kolejne wyłomy i reszta też powie co myśli. Mam nadzieję, że się temu sprzeciwią.

 

Mimo wszystko w sondażach nie widać spadku zaufania do PiS. 38% badanych popiera PiS.

- Tak, ale jak weźmiemy pod uwagę badania Rzeczpospolitej, że 74% społeczeństwa uważa, że należy wydrukować wyrok, jak 54% społeczeństwa twierdzi, że rację w sporze ma opozycja to te badania 38% potwierdzają, że to stały elektorat PiS. Biorą pod uwagę badania od grudnia, było 40%, 38%, 37%, 36%. W związku z tym ten elektorat zachęcony do głosowania oszustwem, że PiS się zmienił, nie ma pana Ziobro i Macierewicza widzi, że się zawiódł. To było oszustwo. Oni odpłyną od PiS.

 

Te badania pokazują, że jak spada to niewiele, ale wśród elektoratu PiS, jest część, która uważa, że sprawa TK powinna być inaczej załatwiona.

- Tak. Co zrobił PiS pozytywnego dla Polski? Zjednoczył opozycję, która mówi tym samym językiem, ale także spowodował edukację społeczeństwa. Ludzie wiedzą czym zajmuje się TK, jak TK może bronić praw obywateli. Dowiadujemy się, że konstytucja świetnie się ostatnio sprzedaje. To duża zasługa Jarosława Kaczyńskiego.

 

Chociaż dzisiejsze dane pokazują, że z czytelnictwem w Polsce nie jest najlepiej.

- Niech ta jedna książka rocznie to będzie konstytucja. Zalecam czytanie jej.

 

Bank Morgan Stanley podnosi prognozę PKB dla Polski w związku z programem 500+. Czyli nie jest to takie proste rozdawnictwo?

- Wypływ takiego pieniądza na rynek może spowodować zwiększenie konsumpcji. To naturalne. Czy to się przełoży? Tego nikt nie wie. Nie wiemy jak zostaną wydane te pieniądze. Tu jest wiele niewiadomych. Była ocena poprzednia, że to będzie 3,4%. Rząd założył 3,8%. Teraz jest 3,6%. Jest pośrodku. Nawet podniesienie tej oceny jest niższe niż zakłada projekt budżetu. Może zabraknąć tych 0,2%, żeby spełnić rzeczy założone w budżecie.

 

Konstytucja sprzedaje się doskonale, doktryny neoliberalne niezbyt. Może to jest program, który ożywi gospodarkę?

- W mojej ocenie ten program miał za zadanie doprowadzenie do sytuacji - macie 500 złotych i się odczepcie od polityki. To płacenie za głosy na PiS. Jak ktoś dostanie 500, 1000 złotych to będzie wiedział, że dostał od PiS. Tymczasem oni demolują Polskę. Mam nadzieję, że Polacy, nawet wdzięczni za ofertę 500+ powiedzą, że nasza wolność, demokracja i swobody kosztują więcej niż 500 złotych i nie dadzą się przekupić.

17%
83%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 38

kk

Wtorek, 15 marca 2016, 19:18

@rachunek różniczkowy

Hej ponawiam zaproszenie. zna mnie Pan wie gdzie mnie znaleźć. Rozumiem ze po tylu obelgach i klamstwach względem mojej osoby napisanych przez Pana w imieniu tajemniczych "nas" będzie trudno spojrzeć mi w oczy. Ale ja naprawdę nie jestem taki straszny jak Pan mnie oczernił o czym może się Pan sam osobiście przekonać, bo aż tak dobrze to Pan mnie nie zna jak można by wniosokować z Pana słow. Jeszcze raz zapraszam. I przynajmniej miałby Pan odwage napisać tyle danych o sobie ile Pan o mnie ujawnił (Ja wiem ze internet nie taki anonimowy i każdego można latwo namierzyć i Pan tez to wie.) A na razie życzę udanej kariery na niwie nauk ścisłych. I mysłe ze ten incydent z atakowaniem innej osoby bez powodu ( w tym wypadku mnie) jest w pana kontaktach z ludźmi incydentalny i wynika z chwilowej frustaracji i konieczności jej wyładowania.

Odpowiedz

orgoglio rossonero

Wtorek, 15 marca 2016, 16:03

Niedawno wpadła mi w oko ilustracja graficzna sędziów Tk i wyglądało to mniej więcej tak: sb po psl po pzpr sb sb pzpr po po sb pzpr po i jeden chyba z pisu.... no i główny tej organizacji pan Rz ex pzpr PO.......tak wygląda demokracja!!!! ten Meysztowicz to kogo broni przepraszam bardzo? Panie Bańka zapytaj się go następnym razem czy jak Pis upier........ sbeckie meryturki to też wyjdą na ulice?? Skonczmy w końcu lansować szkodliwą Polsce marginalną grupę ubeków i ich wnuczków . Szlam nie daj się bo grupce rózowych intelygentów....

Odpowiedz

sentinel

Wtorek, 15 marca 2016, 15:21

Rzeczpospolita nie robiła żadnych badań, badania robił IBRIS : ten sam, który rok temu do końca wróżył BK zwycięstwo w wyborach prezydenckich. W kuriozalnym sondażu IBRIS z grudnia ub. roku .Ratunkowa miała lepsze notowania od PiS http://www.parlamentarny.pl/sondaze/zaskakujacy-sondaz-nowoczesna-wyprzedza-pis,62.html Instytut, który publikuje takie bzdury powinien poważnie pomyśleć nad zmainą profilu działalności. W ciągu pół roku zasiadania w sejmie .Ratunkowa zdążyła złożyć jeden projekt ustawy (czyt: bubel legislacyjny), na którym Biuro Studiów i Analiz SN nie zostawiło suchej nitki. Trzeba być super bezczelnym, żeby w tej sytuacji pytać innych "co zrobili ".

Odpowiedz

BK

Wtorek, 15 marca 2016, 13:48

Glonojad znów w Radio Kraków?

Odpowiedz

kk

Wtorek, 15 marca 2016, 13:44

hej rachunek a może wpadniesz na kawe pogadamy zamiast jednak obrażac mnie na tym forum co? Zapraszam

Odpowiedz

ch cha

Wtorek, 15 marca 2016, 13:42

W końcu ktoś dotkliwie pogonił "ka ka"

Odpowiedz

.15

Wtorek, 15 marca 2016, 13:36

@rachunek różniczkowy

Ty zaliczasz się do elyty UJ?

Odpowiedz

kk

Wtorek, 15 marca 2016, 13:36

@rachunek różniczkowy

Mam poglądy jakie mam i wolno mi mieć .Ostatnie zdaje znowu mnie obraża rachunku.

Odpowiedz

Wtorek, 15 marca 2016, 13:32

@.15

Nic jednak nie przebije karier u bozza.To dopiero plejada!!

Odpowiedz

rachunek różniczkowy

Wtorek, 15 marca 2016, 13:31

@kk

Twoje poglądy nas, Krzysiu, nie interesują, ale to, że w godzinach pracy wylewasz pomyje na tych, którzy mają czelność myśleć inaczej. No ale wszyscy wiemy jaki jesteś. Pluć jadem na wszystkich wokół OK, ale jak ktoś zwróci uwagę , to śmiertelna obraza, panie nabzdyczony

Odpowiedz

Wtorek, 15 marca 2016, 13:29

To wy mejsztowicze jesteście przekupieni . PiS oddaje ludziom to co się im należy za obecność w UE. ps geszefciarze biadolą aj aj waj!!! Miło posłuchać tego skowytu. Dziękuje wam dzielni dziennikarze RK.

Odpowiedz

.15

Wtorek, 15 marca 2016, 13:26

Polecam karierę u Petru, ostatnio mamy tam sporo gwiazd. Alimenciarz, oraz kilkoro innych o wybitnie polskich nazwiskach. Podobno dyplomów nie wymagają.

Odpowiedz

kk

Wtorek, 15 marca 2016, 13:14

@rachunek różniczkowy

Oby panu się udało zrobić karierę. A jeżeli Pan chciał mnie obrazić za moje poglądy to tylko świadczy o Pana kulturze i wychowaniu. Proszę o argumenty a nie obraźliwe epitety. Nie zna Pan mojego zżycia wiec wara ode mnie.

Odpowiedz

rachunek różniczkowy

Wtorek, 15 marca 2016, 12:46

@kk

Oj kk, cały UJ śmieje się z twoich komentarzy. Nie udało się zrobić kariery naukowej, teczki się nosi zą byłymi kolegami ze studiów , nic dziwnego, że frustracja się uszami wylewa :-)

Odpowiedz

szogun

Wtorek, 15 marca 2016, 11:26

@ogun

nie wiedziałem ,że przysługuje mi kilka milionów głosów

Odpowiedz

kk

Wtorek, 15 marca 2016, 11:11

@czytelnik

Jak widze jak w GW podniecaj się Andrzejem Dupa to nie wiem kto jest prymitywem Inteligenci nagle słysząc PIS sieknęli dna językowego i braku kultury. Taka ich powierzchowna kultura w glębi chamy niewychowane

Odpowiedz

mieszkaniec

Wtorek, 15 marca 2016, 11:11

@czytelnik

Ależ to jest chyba oczywiste! Zniżyć się do poziomu dyskusji kodowców na ich forum to sztuka.

Odpowiedz

kk

Wtorek, 15 marca 2016, 11:07

@czytelnik

Znam takich co czytają GW I słuchaj TVN i jak papugi bezmyślnie każda bzdurę powtórzą co widąc i słychać na marszach KODU. Ty poza poziomem nie dostrzegasz ze przegrana była wynikiem tego z tych ludzi wyzywano do ciemnogrodu moherów i innymi obelgami obrażano. a obrażali właśnie ci inteligentni z PO.

Odpowiedz

czytelnik

Wtorek, 15 marca 2016, 10:56

@mieszkaniec

A nie przyjdzie ci do głowy, że ludzie na poziomie nie mają ochoty dyskutować z prymitywami?

Odpowiedz

ogun

Wtorek, 15 marca 2016, 10:55

@szogun

Pisz w liczbie pojedynczej!!!!Ty wybrałeś bozza!! A język masz gościa z pod budki z piwem!!

Odpowiedz