|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W czerwcu aktywność kleszczy jest największa

W Małopolsce najwięcej występuje ich między Tarnowem a Chrzanowem, w okolicach Brzeska, na północ od Nowego Sącza i w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej. Kleszcze mogą atakować i przenosić choroby, a jedną z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu. O KZM rozmawiają dr Ryszard Konior - ordynator Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wiola Gawlik - Janusz.

Posłuchaj rozmowy Wioli Gawlik-Janusz z dr. Ryszardem Koniorem, ordynatorem Oddziału Neuroinfekcji i Neurologii Dziecięcej Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie

Fot. Richard Bartz; źródło: wolne zasoby wikipedii

- Kleszczowe zapalenie mózgu to, obok boreliozy, druga bardzo poważna choroba przenoszona przez kleszcze. Czym jest KZM i jaki ma związek z flawiwirusem?

Dr Ryszard Konior -To jest choroba wywołana przez wirusa z gatunku flawi, który jest przenoszony przez kleszcze. Kleszcze są tylko pośrednikiem w tej chorobie, natomiast źródłem zakażenia są inne ssaki, głównie leśne. Nie każdy, kto jest ugryziony przez kleszcza ma pełne objawy chorobowe. Organizm jest w stanie zwalczyć to zakażenie w przeciągu kilku dni. Około 20-30% pacjentów ma drugi etap - po tygodniu do dwóch tygodni pojawiają się objawy neurologiczne.

- W niektórych przypadkach po 7 dniach choroba się kończy, ale są przypadki, w których się rozwija. Od czego to zależy?

Dr Ryszard Konior - Od zjadliwości wirusa, bo nie każda odmiana wirusa jest zjadliwa. Zależy też to od zdolności odpornościowych ustroju oraz od ilości wirusa, którą otrzymujemy.

- Często ukłucie kleszcza jest niezauważalne przez pacjenta, a potem objawy choroby są grypopodobne. Skąd pacjenci mają wiedzieć, że może grozić im kleszczowe zapalenie mózgu?

Dr Ryszard Konior - Na tym etapie jest to niemożliwe. Dopiero, gdy pojawią się wtórne objawy, jesteśmy w stanie go rozpoznać. 

- Te wtórne objawy to jakie?

Dr Ryszard Konior - Mogą wystąpić drgawki, zaburzenia świadomości, silne bóle głowy, wymioty, gorączka, niedowład, porażenie.

- Gdy jesteśmy ukąszeni przez kleszcza, to po pewnym czasie wykonujemy badania w kierunku boreliozy. Czy to badanie jest w stanie wykryć, czy grozi nam kleszczowe zapalenie mózgu?

Dr Ryszard Konior - Nie, to zupełnie inne rzeczy. Jest możliwe wykonanie badania w kierunku KZM , ale nie jest ono powszechne - jak w przypadku boreliozy. Idealnym zabezpieczeniem jest szczepienie przeciwko temu wirusowi.

- A warto się szczepić, bo leku na kleszczowe zapalenie mózgu nie ma.

Dr Ryszard Konior - Nie ma. Leczenie jest tylko objawowe. Trzeba uważać na kleszcze, bo kleszczowe zapalenie mózgu może prowadzić do śmierci lub pozostawić stałe następstwa neurologiczne. U dzieci przebiega łagodniej, najczęściej w postaci wirusowego zapalenia opon mózgowych. 

0%
0%