|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Uchroń się przed "cichym zabójcą" czadem

Nie ma koloru ani zapachu. Obezwładnia i usypia. Mimo apeli, każdego roku w Polsce w wyniku zatruć czadem umiera ok. 100 osób, z czego w Małopolsce od 10 do 20. Wraz z początkiem sezonu grzewczego po raz kolejny przypominamy jak nie dać się czadowi.

Posłuchaj rozmowy Marleny Zając z dr. Tomaszem Gawlikowskim

Czujniki mogą nas ochronić przed zatruciem tlenkiem węgla. Fot. RK

Zobacz: Akcja Radia Kraków - "Bądź czujny"

 

Z dr. Tomaszem Gawlikowskim, toksykologiem klinicznym z Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie rozmawia Marlena Zając.

 

Marlena Zając: Tlenek węgla wciąż zabija. I robi to wyjątkowo perfidnie. Nie bez powodu mówi się o nim, że jest „cichym zabójcą”. Skąd czad bierze się w naszych domach?

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Powodem generowania jest niezupełne spalanie, a więc wada pieca, niesprawność wentylacji, zbyt szczelne okna. Nie wolno też dolewać ciepłej wody do wanny, najlepiej przygotować kąpiel wcześniej, nalać wody, a do wanny wejść, kiedy piec nie pracuje.

 

Marlena Zając: Dlaczego czad jest tak niebezpieczny?

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Dochodzi do upośledzenia transportu tlenu do tkanek, a on jest potrzebny do wszelkich procesów metabolicznych, do pozyskiwania energii, dla życia komórek i tkanek.

 

Marlena Zając: Tlenek węgla nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie drapie w gardle. Jakich objawów nie lekceważyć? Co może świadczyć o tym, że podtruliśmy się czadem?

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Tlenek węgla to gaz progowy, po osiągnięciu pewnego pułapu, po prostu tracimy przytomność i nie musi być to niczym poprzedzone. Zdarza się jednak, że występują objawy, takie jak: kołatanie serca, bóle głowy, nudności, osłabienie. Jeśli takie objawy występują, trzeba przerwać kąpiel.

 

Marlena Zając: Na pana oddział co roku trafia kilkaset osób zatrutych tlenkiem węgla.

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Ponad dwieście osób w grudniu, styczniu. Część osób lżej zatrutych trafia na SOR.

 

Marlena Zając: Osoby, które do was trafiają, to ci, którzy nie zmarli na miejscu, bo ktoś szybko wezwał pomoc. Jak pomóc osobie, która zatruła się czadem?

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Należy wyłączyć piec, taką osobę przenieść, najlepiej bliżej otwartego okna i wezwać pogotowie.

 

Marlena Zając: Pamiętajmy też, by przed podjęciem akcji ratunkowej przewietrzyć mieszkanie, tak aby wchodząc do pomieszczenia z tlenkiem węgla samemu nie stać się jego ofiarą.

 

Dr Tomasz Gawlikowski: Nie bagatelizujmy tego. Trzeba otworzyć okno, wziąć kilka wdechów i, nawet na raty, pomagać osobie pokrzywdzonej.

 Sponsor akcji "Bądź czujny".

 

Czujniki czadu firmy KIDDE można kupić w sklepie Eltrox.pl oraz Aisko.

 

 

100%
0%