|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rak nie musi boleć

Prof. Jan Dobrogowski z zakładu badania i leczenia bólu szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu w rozmowie z Wiolą Gawlik-Janusz przekonuje, że rak może być wolny od bólu.

Posłuchaj rozmowy Wioli Gawlik-Janusz z prof. Janem Dobrogowskim

Fot. pixabay

Wiola Gawlik - Janusz - W ramach akcji "Soboty wolne od bólu", która jest integralną częścią kampanii "Rak wolny od bólu" walczy się ze stereotypem, że rak musi boleć. Zapytam na początku - czy rak boli?

Prof. Jan Dobrogowski - Ból może towarzyszyć chorobie od początku, ale niestety zbyt późno ostrzega przed chorobą. Później w trakcie leczenia ból dotyczy 60% chorych na nowotwór.

Wiola Gawlik - Janusz - Jakiego rodzaju jest to ból?

Prof. Jan Dobrogowski - Może to być ból somatyczny, wynikający z rozrostu guza, ból kostny. Ból wynikający z ucisku drażnienia struktur układu nerwowego  - nazywamy go neuropatycznym. Ból może być wywołany przez samą chorobę, ale i przez proces leczenia.

Wiola Gawlik - Janusz - Jest pan Prezesem Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. W jaki sposób mierzy i bada się ból, zwłaszcza przewlekły ból nowotworowy?

Prof. Jan Dobrogowski  - Ból jest doznaniem subiektywnym. Mierzymy nasilenie bólu w skali numerycznej, gdzie 0 oznacza brak bólu, 10 najsilniejszy ból, jaki możemy sobie wyobrazić. Mierzymy także charakter bólu - może być piekący, napadowy, przebijający. Musimy szybko reagować, by przynieść ulgę w dolegliwościach.

Wiola Gawlik - Janusz - Ból jest chorobą samą w sobie i powinien być leczony równie intensywnie jak sam nowotwór. Na świecie zgodnie z zaleceniami WHO wiodącą rolę w terapii bólu odgrywają opioidy. Dlaczego w Polsce leki opioidowe są wciąż rzadko stosowane?

Prof. Jan Dobrogowski  - Racją jest, że w Polsce zbyt mało leków opioidowych się stosuje. Różne są tego przyczyny.

Wiola Gawlik - Janusz - To wynika z tego, że pacjenci boją się uzależnienia?

Prof. Jan Dobrogowski  - Również przyczyną jest lęk przed uzależnieniem, czyli opiofobia. Obawa i brak znajomości dokładnego działania tych leków opoidowych, brak wiadomości,  że u chorych na nowotwór ten lek rzadko uzależnia.

Wiola Gawlik - Janusz - Jerzy Stuhr, który włączył się w kampanię Rak wolny od bólu, mówi, że w tej chorobie ważne jest mobilizowanie organizmu do walki, ale ta mobilizacja ważna jest, gdy nie boli. Co według Pana, ważne jest przy walce z rakiem? 

Prof. Jan Dobrogowski - Leczenie bólu jest niezbędne u chorych na nowotwór od początku do końca, również u tych chorych, którzy już są wyleczeni. Daje to szansę na walkę w tej bardzo ciężkiej chorobie.

67%
33%