- Życie bez cukru jest możliwe?


- Bez cukru zupełnie nie. Cukry, których powinniśmy unikać, to są cukry proste, najszybciej podnoszące poziom cukru we krwi. Może ktoś spyta - skoro ja nie mam cukrzycy, to mój cukier po spożyciu takich produktów nie wzrośnie. To prawda, ale organizm zapobiega wzrostowi cukru we krwi po spożyciu takich produktów wysokim kosztem. Ten koszt to jest wyprodukowanie dużej ilości insuliny. Insulina - hormon, który cukier obniża, jest jednocześnie hormonem anabolicznym, buduje tkankę tłuszczową i również zwiększa nasz apetyt. Stąd, u osób, które nie mają cukrzycy, poważne konsekwencje zdrowotne.

 

- A jakie są to konsekwencje?


- Przede wszystkim nadwaga, potem otyłość, rozwój cukrzycy, zaburzeń lipidowych, rozwój choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego.

 

- Czy istnieje jakaś dozwolona dawka cukru, ale czy też istnieje granica, której przekroczenie kończy się niestety źle?


- To zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy. Jeśli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, to nasz organizm będzie się cukru domagał - wtedy trudno mówić o ograniczeniach. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku osoby prowadzącej siedzący tryb życia. Tutaj już niewielkie ilości cukru mogą dawać niekorzystne skutki zdrowotne. Jeżeli przyzwyczaimy dzieci do spożywa dużej ilości cukru nie tylko w formie cukierków, czekolad, ale też i soków owocowych, to potem wyzbycie się tego złego zwyczaju może być trudne. 

 

- To oznacza, że nie powinniśmy pić soków owocowych, bo zawierają one zbyt duże ilości cukru.


- 100 gramów soku owocowego zawiera 10 gramów cukru. Sok wchłania się błyskawicznie, ale też nie można przesadzać. Jeżeli dziecko dużo się rusza, w takiej sytuacji niewielkie ilości soku mogą być wskazane. 

 

- Są też produkty, w których cukier lubi się ukrywać.


- Cukier znajduje się w produktach typu jogurt naturalny, serki homogenizowane, w parówkach, w kabanosach. Mnóstwo tych produktów dosładzanych jest sacharozą, glukozą lub syropem glukozowo-fruktozowym.

 

- To ma zmylić naszą czujność? 


- Tak, bo wydaje się, że fruktoza, kojarzona z owocami, to musi być coś zdrowego. Niestety, fruktoza powoduje zaburzenia w strukturze naszych lipidów.

 

- Jaka rada dla naszych słuchaczy?


- Czytajmy etykiety. Ja zawsze zadaję sobie taką trudność podczas zakupów i zawsze znajdzie się produkt, który cukru nie zawiera.