W marcu w prawniczym cyklu Radia Kraków będziemy mówić o prawie podatkowym. W środy tuż po 10:50 radca prawny czeka na telefony słuchaczy pod numerem 12 200 33 33.

 

Czy często zdarza się, że osoby pracujące za granicą mają wątpliwości, czy oprócz podatku płaconego za granicą powinny także zapłacić podatek w Polsce?

 

Zdarza się, że osoby, które pracują np. w Stanach Zjednoczonych bądź w Wielkiej Brytanii zastanawiają się, czy mają obowiązek wykazania swoich zagranicznych dochodów w Polsce [w kraju, w którym mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych] w sytuacji, gdy zagraniczny podatek od tych dochodów został już pobrany i rozliczony. Przede wszystkim należy zastanowić się, jak uniknąć sytuacji, w której podatek pobierany jest zarówno za granicą, jak i w Polsce [w kraju, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych]. Służą temu umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zasadniczo istnieją trzy sposoby rozwiązania tej sytuacji. Pierwsza metoda polega na tym, że umowa wprost określa, że tylko jeden kraj może pobrać podatek. Druga metoda polega na tym, że państwo rezydencji podatkowej podatnika [czyli kraj, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych] zezwala na to, aby podatnik potrącił od podatku do zapłaty w Polsce [w kraju rezydencji podatkowej] całość lub część podatku zapłaconego za granicą [metoda odliczenia proporcjonalnego]. Trzecia metoda, która jest aktualnie najpowszechniejsza, przynajmniej jeśli chodzi o dochody z pracy najemnej, to tzw. metoda wyłączenia z progresją, czyli taka metoda, która pozwala całkowicie wyłączyć z podstawy opodatkowania dochody zagraniczne, z tym zastrzeżeniem, że ich wartość [tych dochodów zagranicznych] wpływa na stawkę podatkową, którą stosujemy do reszty dochodów, które dana osoba musi wykazać [opodatkować] w Polsce.

 

Podajmy przykład wyłączenia z progresją. 

 

To np. sytuacja człowieka, który w Wielkiej Brytanii zarabia w skali roku kwotę [dochód] 150.000 zł i jednocześnie z tytułu najmu w Polsce uzyskuje niewielkie dochody rzędu 3000 zł rocznie. W normalnym układzie takie niskie dochody [z najmu opodatkowanego wg zasad ogólnych] nie skutkowałyby naliczeniem jakiegokolwiek podatku w Polsce. Natomiast w sytuacji, gdy będziemy musieli wykazać w zeznaniu rocznym dochody zagraniczne [ww. dochody uzyskane w Wielkiej Brytanii] one nie wejdą co prawda do podstawy opodatkowania i nie zostaną opodatkowane polskim podatkiem [dochodowym], ale stawka podatkowa, procent podatku, jaki będzie pobrany od tego niskiego dochodu z najmu, będzie obliczony na podstawie kumulacji obu tych dochodów. Może się okazać nawet, że będzie to podatek rzędu 32 – 30 procent [w podanym ww. przykładzie efektywnie stawka podatkowa dot. dochodu z najmu wyniosłaby około 24% w 2017 roku, a w roku 2016 byłoby to około 23,7%].

 

Czy podatnik może wybrać sposób uniknięcia podwójnego opodatkowania?

 

Zasadniczo nie. Taka metoda jest narzucona przez umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania obowiązującą w danej relacji, natomiast, w niektórych przypadkach, co do niektórych źródeł dochodu, przykładowo; z tytułu pracy najemnej, można posługiwać się przepisami o tzw. uldze abolicyjnej. Warto tę sprawę zgłębić. Może się to opłacać i warto też dodać, że ta metoda, która mogła się okazać niekorzystna dla podatników [metoda odliczenia proporcjonalnego] jest stopniowo eliminowana z umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Nadal na przykład ta metoda obowiązuje w polsko – amerykańskiej umowie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania – chodzi o starą umowę z lat siedemdziesiątych XX w [to samo dotyczy np. Belgii i Holandii]. Natomiast w relacji z Wielką Brytanią [od 2007 r.] obowiązuje metoda wyłączenia z progresją [to samo dotyczy np. Niemiec, Francji, Szwecji]. 

 

Zobacz także:

- październikowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa rodzinnego
- listopadowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa spadkowego
- grudniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw konsumenta
- styczniowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący praw pacjenta i lekarza
- lutowy cykl "Z prawem na ty" dotyczący prawa pracy