Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wielkanocne strojenie

  • Ogród
  • date_range Poniedziałek, 2017.04.10 07:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:00 )
Z Wielkanocą i tradycjami dekoracji wiążącymi się z tymi świętami kojarzony jest bukszpan, którego gałązek używano nie tylko do strojenia palm, ale także do dekorowania koszyczka ze święconymi potrawami i do dekoracji stołu, symbolizując trwałość i nieśmiertelność...

Bukszpan. Fot. pixabay

Bukszpan - symbol trwałości życia i nieśmiertelności
Jarmark Wielkanocny w Miasteczku Galicyjskim

Wiosna, to już nie tylko przylaszczki, zawilce i tarniny, które kwitną w lasach i przy drogach, ale i tradycyjne palmy wielkanocne, przygotowywane na Niedzielę Palmową. Jako, że liście palmowe w dawnych czasach były w Polsce niedostępne, radzono sobie zbierając rośliny, które były pod ręką – w ogrodzie, za płotem, na miedzy, w lesie. Najchętniej sięgano po gałęzie wierzbowe z baziami, ale  przydawały się także gałązki wiśni, cisa, jałowców, leszczyny. W niektórych rejonach trzon palmy wielkanocnej tworzyły pędy trzcin i sitowia, a strojono je potem zielonymi gałązkami bukszpanu, barwinka, mirtem, ale także papierowymi i bibułowymi kwiatami oraz bardzo kolorowymi wstążkami. Palmy wileńskie, które też są obecnie bardzo popularne, misternie układa się z suszonych i barwionych na różne kolory czy wybielanych traw, zbóż i kwiatów, wokół drewnianego pręta.

Z Wielkanocą i tradycjami dekoracji wiążącymi się z tymi świętami kojarzony jest bukszpan, którego gałązek używano nie tylko do strojenia palm, ale także do dekorowania koszyczka ze święconymi potrawami i do dekoracji stołu, symbolizując trwałość i nieśmiertelność.  Nierozerwalnie z Wielkanocą kojarzy się także rzeżucha, szybko kiełkująca i niewymagająca,  a także smaczna i zdrowa. Wystarczy rozłożyć w naczyniu wilgotną watę lub ligninę i posypać ją nasionami. Potem już tylko wystarczy utrzymywać podłoże w stanie wilgotności i obserwować fenomen kiełkowania w takich warunkach, a po kilku dniach jak się zazieleni można używać po ścięciu jako dodatek do kanapek.

Jeśli jeszcze dekorowania będzie nam mało, zawsze można przynieść z ogrodu kilka gałęzi z drzew owocowych, które o tej porze mają już tak nabrzmiałe pąki, że do świąt, wstawione w wazony z wodą, zdążą rozkwitnąć. 

 

 

(Barbara Błaszczyk/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię