|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Józef Kała. Okręg - Chrzanów. Polskie Stronnictwo Ludowe

Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Obecne stawki podatkowe należy zachować. W dłuższej perspektywie można rozważyć stopniowe obniżenie stawek podatkowych, ale w taki sposób, by nie zachwiały one stabilnością budżetu. Tematem do rozważenia jest również podniesienie wolnej kwoty od podatku.

 

Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie pomysłu proponowanego przez PSL, które polega na nabywaniu prawa do emerytury ze względu na okres lat przepracowanych. My proponujemy 40 lat.

 

Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Kompleksowa reforma służby zdrowia to jedno z najpilniejszych zadań dla parlamentarzystów po wyborach. Kolejne rządy nie potrafią skutecznie rozwiązać problemu opieki zdrowotnej i jej efektywności. Reformy w porozumieniu i po konsultacjach społecznych odpowiedzą także na pytanie o miejsce NFZ. Nie zapominajmy, że konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom opiekę zdrowotną.

 

Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Traktat akcesyjny i referendum ws. członkowstwa Polski w Unii Europejskiej zobowiązują do przyjęcia wspólnej waluty. Kluczową decyzją jest najdogodniejszy moment kiedy to nastąpi. Obecnie powinniśmy skupić się na spełnieniu wymagań jakie należy spełnić przed przyjęciem euro. Euro przyjmiemy w dalszej perspektywie czasu, obecnie nie ma do tego warunków.

 

Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Każdy konflikt zbrojny niesie za sobą dużą liczbę ofiar i uchodźców. Uważam, że należy pomóc uchodźcą aczkolwiek należy wszystkie osoby, które zostaną przyjęte do naszego kraju dokładnie zweryfikować. Ważne jest, aby ewentualną pomocą objąć faktycznych uchodźców a nie emigrantów ekonomicznych.

 

Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana podobnie jak in vitro?

Uważam, że obecne rozwiązanie prawne dotyczące aborcji jest racjonalnym i dobrym kompromisem, który powinien zostać zachowany. Rozwiązania w nim zawarte były długo dyskutowane i analizowane, także ze stroną kościelną.

 

Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Rozwiązania takie jak informacja o stanie zdrowia czy możliwość wspólnego rozliczania podatków powinny zostać udostępniona osobom żyjącym w związkach partnerskich. Nie zmienia to faktu, że w świetle naszego prawa tylko kobieta i mężczyzna może zbudować rodzinę- czyli podstawową komórkę społeczną. Przy obecnym przyroście naturalnym rodzinę powinniśmy otoczyć szczególną opieką i wparciem polityki prorodzinnej. 

 

Czy gimnazja powinny zniknąć z  systemu polskiej edukacji?

Konieczna jest gruntowna reforma systemu edukacji. W mojej opinii gimnazja nie spełniły swojej roli i należy zastanowić się nad zmianą obecnych rozwiązań.

Problem roli gimnazjów to szerszy problem systemu edukacji sięgający aż do szkolnictwa wyższego i późniejszych losów absolwentów. Profilowanie i wskazywanie silnych stron najmłodszych uczniów powinno nastąpić na wczesnym etapie szkolnictwa.

 

W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Rodzice powinni mieć prawo posłać dziecko o rok później. Wydaję się, że przy odpowiednich przepisach to rodzice powinni podejmować decyzję o rozpoczęciu nauki wraz z odpowiedzialnością i konsekwencjami za tę decyzję.

 

Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Warto prześledzić kompleksowe rozwiązania jakie stosują inne państwa europejskie. Media publiczne i sposób ich finansowania także potrzebują decyzji. Misja i podstawowe treści n. p. kulturalne są niezwykle potrzebne czego najlepszym dowodem jest wieloletnia popularność n. p. słuchowisk radiowych czy Teatru Telewizji

 

0%
100%