|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jakuck w Krakowie czyli 100 godzin w eklstremalnym mrozie

Filcowe walonki, wełna z merynosa i tradycyjne syberyjskie przekąski a może odzież termiczna i przetworzona żywność pozwolą najlepiej przetrwać 50 stopniowy mróz? Na to pytanie odpowiedzą uczestnicy eksperymentu naukowego, który odbywa się pod patronatem Politechniki Krakowskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W Laboratorium Badań Technoklimatycznych, gdzie panuje arktyczny mróz, himalaista Piotr Śliwiński, kolarz ekstremalny Walerian Romanowski i koordynator projektu "Oswajamy mróz", Wawrzyniec Kuc spędzą w sumie cztery doby. Chcą w ten sposób przygotować się do zaplanowanych wypraw i przetestować własną odporność w skrajnie niskiej temperaturze.

Posłuchaj relacji z testów w komorze termoklimatycznej

W Krakowie rozpoczął się eksperyment, w którym udział biorą himlalista Piotr Śliwiński, kolarz rekordzista Guinessa Valerian Romanowski oraz szef projektu VR "Oswajamy mróz" Wawrzyniec Kuc. Spędzą w komorze termoklimatycznej Laboratorium Badań Technokliomatycznych i Maszyn Roboczych Politechniki Krakowskiej w sumie cztery doby. W temperaturze -50 stopni Celsjusza  będą mieszkać w różnych pomieszczeniach: namiocie, szałasie i wydrążonej w śniegu jamie.
 

 

Testy zakończą się w sobotę. Mają przygotować uczestników eksperymentu do kolejnych wypraw: Waleriana Romanowskiego i Wawrzyńca Kuca do pokonania w przyszłym roku trasy tysiąca kilometrów z Jakucka do Ojmiakonu w jak najkrótszym czasie, Piotra Śliwińskiego do wyprawy na Mount Everest, w którą wyruszy na początku kwietnia.
 
 
Uczestnicy eksperymentu są pod stałą obserwacją lekarza, psychologa i naukowców Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Politechniki Krakowskiej. Monitorowany jest także sprzęt towarzyszący survivalowcom. Komora jest naśnieżona i oświetlona, z możliwością symulacji podmuchów wiatru.  Dodatkowo zespół towarzyszący śmiałkom symuluje sytuacje awaryjne takie jak: zepsucie sprzętu, złamanie nogi czy wpadnięcie do przerębla.
 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

75%
25%