|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

100 lat Polskiego Czerwonego Krzyża

Polski Czerwony Krzyż rozpoczyna przygotowania do setnej rocznicy powstania, która obchodzona będzie w styczniu 2019 roku. Stąd apel do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek pamiątki związane z PCK, aby zechcieli je udostępnić i podzielić się także swoimi wspomnieniami. W tym tygodniu w cyklu Pod lupą przypominamy najważniejsze momenty i osoby związane ze stuletnią historią PCK. Zapraszamy do słuchania od poniedziałku do piątku o 11:35.

Fot. dzięki uprzejmości PCK Małopolska

Razem z przedszkolakami, które odwiedziły siedzibę małopolskiego oddziału PCK przy ul. Studenckiej w Krakowie świętujemy urodziny twórcy Czerwonego Krzyża. Była także obecna Małgorzata Pyka – dyrektor Małopolskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, a rozmawiała Marzena Florkowska. 

Fot. dzięki uprzejmości PCK Małopolska

Posłuchaj o twórcy Czerwonego Krzyża

Henry Dunant, @ICRC/Fot. dzięki uprzejmości PCK Małopolska

 

Urodzili się w 1946 roku, a już niebawem rozstali rozdzieleni. Dzięki pracy Biura Informacji i Poszukiwań PCK bracia bliźniacy odnaleźli się w 2014 roku. To jedna z bardziej wzruszających historii. Jeśli nawet nie udaje się spotkać po latach, to zawsze można natrafić na czyjś ślad czy choćby dokument. Z Katarzyną Sadowską z Małopolskiego PCK rozmawia Marzena Florkowska. 

 

 

Posłuchaj niezwykłej historii o rodzielonych braciach bliźniakach, którzy odnaleźli się po latach

 

O biurze informacji i poszukiwań

 

Opaski, legitymacje, zaświadczenia, fotografie, a także dawny sprzęt medyczny. Wszystko, co jest świadectwem stuletniej historii Polskiego Czerwonego Krzyża można przynieść na ulicę Studencką, gdzie tworzone jest Muzeum PCK. Zostanie otwarte prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku, gdy Polski Czerwony Krzyż świętować będzie stulecie istnienia. Ważne są też wspomnienia - przekonuje Małgorzata Pyka – dyrektor  Małopolskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, a rozmawia z nią Marzena Florkowska. 


 

Posłuchaj o idei Muzeum PCK

 

 

Zachowało się wojenne zdjęcie grupy młodych chłopców przed siedzibą PCK przy ul. Studenckiej w Krakowie. To członkowie harcerskiej poczty, która odgrywała w czasie wojny niebagatelną rolę. O zadaniach harcerskiej poczty z Z Katarzyną Sadowską z Małopolskiego PCK rozmawia Marzena Florkowska.

 

Posłuchaj o harcerskiej poczcie

 

WIĘCEJ


http://pck.malopolska.pl/76-rocznica-aresztowania-hm-seweryna-udzieli/

Dh Bolesław Wójcik przy rowerze przed siedzibą MOO PCK – okres wojenny. Fot. dzięki uprzejmości PCK Małopolska

Dh Bolesław Wójcik siedzący na krześle przed siedzibą MOO PCK – 2018. Fot. dzięki uprzejmości PCK Małopolska

 

Rok 2018 jest obchodzony w Polskim Czerwonym Krzyżu jako rok hrabiny Marii Tarnowskiej. Ale wybitnych postaci w ciągu stu lat nie brakowało - przypomina Małgorzata Pyka – dyrektor  Małopolskiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, a Marzena Florkowska zapytała dzieci, czy znają znak czerwonego krzyża.


Przewodnicząca Korpusu Sióstr PCK, hr Maria Tarnowska, podczas rozmowy z siostrami PCK po skokach spadochronowych na Polu Mokotowskim w Warszawie, w 1938 roku. (fot. Archiwum ZG PCK). Fot. dzięki uprzejmości PCK Małopolska


 

Posłuchaj o hr. Marii Tarnowskiej

 

Hrabina Maria Tarnowska – Wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża

Książę Paweł Sapieha – pierwszy Prezes Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

60%
40%